Dikkatli ve ölçülü tüketilmediğinde zehirleyebilen 6 tehlikeli gıda

Yapılan araştırmalara göre bazı yiyecekleri ölçüsüz tüketmek zehirleyebiliyor ve hatta ölüme kadar sürükleyebiliyor. Sağlığınızı korumak adına bu 8 yiyecekten haberdar olun sevgili okur. İşte dikkatli ve ölçülü tüketmeniz gereken 8 gıda.

Dikkatli ve ölçülü tüketilmediğinde zehirleyebilen 6 tehlikeli gıda

Sıklıkla tükettiğimiz bazı gıdalar ne yazık ki sağlığımızı tehlikeye atabiliyor. Yapılan araştırmalar bu yiyecekleri sağlımızı korumak adına tek tek sıraladı. İşte detaylar;

Ravent

ravent
Ravent bitkisinin yaprakları, böbrek taşına sebep olan oksalit asit içermektedir. Bu bitkiden 11 kilo yemek kişiyi ölüme sürükler. Eğer böbrek rahatsızlığınız varsa siz 11 kilo değil 200 gram yemekten bile kaçının.

Filizlenmiş patates

iStock-910472818
Patatesin yapraklarında, saplarında ve filizlerinde bulunan glokalkaloidler, uzun süre ışık altında beklediklerinde bu madde açığa çıkar. Glikoalkaloidler; ishal, baş ağrısı, kramp ve hatta ölüme kadar sürükleyebilir. Vücut ağırlığınızın kilogramı başına 3-6 mg'lık miktar ölüme sebep verir. Yeşil renkli ve filizlenmiş patatesleri yemeyin. Ayrıca patatesleri ışık almayan, nemsiz ortamlarda muhafaza edin.

Meyve tohumları

iStock-184290747 (1)

Kayısı, şeftali, elma ve kiraz gibi meyve çekirdeklerinin içerdiği prıssik asit, hidrojen siyanür içermektedir. Bir fincandan fazla tüketmek oldukça sakıncalıdır.

Cassava

iStock-531459290
Bu tropikal sebzenin kökleri ve yaprakları siyanür ile doludur. Güney Amerika kökenli olan bu sebze, Afrika'da piwarry adı verilen içecel üretmek için fermente edilerek kullanılıyor.

Ham bal

ham bal
Pastörize edilmemiş bal, grayanotoksin içermektedir. Bu madde ise fazla miktarda terleme, bulantı ve baş dönmesine neden olabilir. Etkileri ise genelde 24 saat sürmektedir. Bir yemek kaşığından fazla tüketmemek gerekir.

Muskat

muskat
Muskat, nutmeg ya da küçük hindistan cevizi... 3 farklı isimle de anılan bu gıda, halüsinojeniktir. 40 gram muskat, havale geçirmenize neden olabilir. Bu 40 gramdan bir tık fazlası ise kişiyi nöbete sokabilir!

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
meyve çekirdeğinin nesi zarar at yalani ... inananı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler