Diyanet'ten ramazan ayında sigara tiryakilerini rahatlatacak 'nikotin' fetvası

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan ramazan ayında oruç tutan sigara tiryakilerini rahatlatacak bir fetva geldi. "Nikotin bandı orucu bozar mı?" sorusuyla ilgili verilen fetvada "Nikotin bandı orucu bozmaz. Kural olarak orucu bozan şeyler, vücuda normal yollarla giren maddeler ve cinsel ilişkidir." ifadeleri yer aldı.

Diyanet'ten ramazan ayında sigara tiryakilerini rahatlatacak 'nikotin' fetvası

Ramazan ayında bağımlıları en zorlayan konu sigara içilmemesi. Öyle ki; akşam iftarda orucunu sigarayla açan sigara bağımlıları var. Din İşleri Yüksek Kurulu'nun verdiği fetva, sigara bağımlılarını rahatlattı.

SİGARA BAĞIMLILARINA GÜZEL HABER

Sigara bağımlılığından kurtulmak için kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olan nikotin bantları, aşırı bağımlılık nedeniyle oruç tutmayan sigara bağımlıları için çözüm oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından verilen bir fetvada, nikotin bantlarının orucu bozmadığı ifade edildi.

"NİKOTİN BANDI ORUCU BOZMAZ"

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, nikotin bantlarının orucu bozup bozmayacağına ilişkin bir soruya şu fetvayı verdi: "Nikotin bandı orucu bozmaz. Kural olarak orucu bozan şeyler, vücuda normal yollarla giren maddeler ve cinsel ilişkidir. Vücuda sürülen yağ, merhem gibi maddeler, deri üzerindeki gözenekler ve deri altındaki kılcal damarlar yoluyla emilerek kana karışmaktadır. Ancak cildin bu emişi, çok az ve yavaş olmaktadır. Diğer taraftan bu işlem yeme, içme ve beslenme anlamına da gelmemektedir. (Bak. Merğînânî, el-Hidâye, II, 263-264; Kâsânî, Bedâî', II, 98; İbn Âbidîn, Reddü'l-muhtâr, III, 366-367)"

1


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 61 yorum
diyanetin fetva vermesi nedemek ya fetva verecekse talan yalan ve hırsızlık konusunda versinde görelim bu kurum diyanet değil iktidarın talep ve arsusuna göre çalışan haramzadelerden oluşmuş kurum vergilerimi gasp eden bunlar
@sadikaliyuceer babalama vergi gelen yere ne diyecektiki .Kardeş.
bizim küçük tanrılar ne derse o doğrudur. yok neymiş kitapta yazıyormuymuş ne yazması kardeşim. küçük tanrılar ne derse o!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
e senin gibiler yüzünden olabilirmi bu
Diyanet tıbbı bilirkişiden onay almış mı?Ağrı kesiçi, uyuşturucu, horman içeren bantlarda var.Yakında beslenme sağlayan bantlarda çıkabilir.Damar yoluda aynı doğal olmayan bir yol.Damardan alınan gıda maddeleride orucu bozmaz o zaman...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler