Doğadan gelen şifa: Yüksek kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olacak 10 besin

Uzun ve mutlu bir yaşam sürmeniz için bazı riskleri hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor. Yüksek kolesterol, kalp krizine davetiye çıkaran en önemli sebeplerden biri. Eğer siz de sağlığınıza kavuşmak istiyorsanız bunun için beslenme planınızı tekrar gözden geçirmelisiniz. İşte kolesterol savaşında sizi galip getirecek 10 besin!

Doğadan gelen şifa: Yüksek kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olacak 10 besin

Somon

somon

Haftada iki kez somon tüketmek kolesterol seviyenizi normale çekmeye yardımcı olacaktır. Somonda yüksek miktarda bulunan omega-3, kan dolaşımınızda bulunan trigliseritleri azaltırken kalbi anormal ritimlerden koruyarak da çalışır. Somon sevmiyorsanız hamsi ve ton balığı da bahsettiğimiz etkiyi gösterecektir.

Soya fasulyesi

soya

LDL kolesterolü olarak da bilinen düşük yoğunluklu lipoproteinlerinizi düşürmek istediğinizde , soya fasulyesinden faydalanabilirsiniz. Günde sadece 25 gram soya sütü veya tofu LDL'nizi yüzde 6'ya kadar düşürmek için yeterlidir.

Meyve

narenciye

Meyveler, lezzetinin yanı sıra sağlığımız için de son derece tatmin edici besin türü oluyor. Özellikle narenciye ve elmalari pektin adı verilen bir maddeyi içeriyor. Pektin ise kolesterol seviyesini düşürmeye yarayan önemli bir kaynak...

Yulaf ezmesi

yulaf

Sabah kalvaltınızda bir kase meyveli yulaf ezmesi yiyebilirsiniz. Günün en değerli öğünü olan kahvaltıda yulaf yemek sadece açlığınızı ortadan kaldırmayacak aynı zamanda içeriğindeki lif sayesinde kolesterol seviyenizi de dengede tutmaya yardımcı olacaktır. LDL'nizi düşürmeye çalışıyorsanız listenize eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Kuru yemiş

kuruyemiş

Sağlığınızı garanti altına almak için beslenme planınıza çiğ fındık, fıstık, ceviz ve bademi dahil edin. Vücudunuzun ihtiyacı olan karbonhidratı bu kuru yemişlerden sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda LDL'nizi düşürmek için de yardımcı olacaklardır.

Baklagiller

baklagil

Baklagil ailesine dahil olan barbunya, mercimek gibi yiyecekler kolesterolünüzü düşürmek için doğru seçimdir. Çözünebilir liflere sahip olan baklagilleri haftada bir tüketebilirsiniz.

Avokado

avokado

Zaman kaybetmeden bu yeşil mucizeyi beslenme planınıza dahil edin. LDL'nizi yüzde 22'ye kadar azaltmanın yolu ondan geçiyor. Aynı zamanda avokado muza göre daha fazla potasyum içeriyor. Avokado içerdiği tekli doymamış yağlar sayesinde kalp sağlığınızı korur.

Tahıllar

tahıl

Kepekli tahıllar, kolesterol seviyenizi düşürmek için olağanüstüdür, aynı zamanda kalp hastalığı risklerini de azaltır.

Bitter çikolata

bitter

Daha önce çikolata yemek konusunda suçlu hissetmiş olsanız da, şimdi bunu düşünmek zorunda değilsiniz! Çikolata doğru oranlarda tüketilirse vücudunuz için yarar sağlayabilirler. Yüzde 75 ila 85 oranında kakao içeren bitter çikolata LDL'yi azaltacaktır.

Bitkisel yağlar

yyy
Yemeklerinizi pişirmek için margarin ve tereyağından faydalanıyorsanız bundan hemen vazgeçin. Sıvı yağlar, kolesterolünüz için tereyağı ve margarine göre çok daha faydalıdır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler