SPOR

CANLI

Dünya devlerinden UEFA'ya Avrupa Süper Ligi resti!

Avrupa'nın 12 büyük kulübü, yeni Şampiyonlar Ligi sisteminin yayın ve ticari haklarının pazarlanması konusunda anlaşmaya varamayınca Avrupa Süper Ligi restini çekti.

Dünya devlerinden UEFA'ya Avrupa Süper Ligi resti!

UEFA ile Avrupa Kulüpler Birliği arasındaki yeni Şampiyonlar Ligi sistemi ve TV yayınları ile pazarlama faaliyetlerinin düzenlenmesi konusunda anlaşma sağlanamaması üzerine kulüpler rest çekti.

Avrupa'nın 12 büyük kulübü, Avrupa Süper Ligi projesini kabul etti. İngiltere'den Manchester United, Manchester City, Liverpool, Arsenal, Chelsea ve Tottenham; İspanya'dan Barcelona, Real Madrid ve Atletico Madrid; İtalya'dan Inter, Milan ve Juventus bu fikre onay verdi.

Fransa'dan Paris Saint-Germain ise Avrupa Süper Ligi teklifini kabul etmedi.

NEDEN ANLAŞAMADILAR?

Avrupa'nın önde gelen kulüplerini temsil eden Avrupa Kulüpler Birliği ile UEFA arasındaki ticari haklar konusunda anlaşmazlık yaşandı. UEFA ile Avrupa Kulüpler Birliği, 17 üyeyle birlikte karma Kulüp Yarışmaları Komitesi kurdu. Bu komite mart ayı içerisinde toplandı. Manchester United Yönetim Kurulu Başkanı Ed Woodward ve Manchester City CEO'su Ferran Soriano, bu komitenin üyeleri arasında yer alıyordu ve toplantıdan anlaşma olmadan ayrıldı.

KULÜPLER BİRLİĞİ'DEN AÇIKLAMA

Kulüpler Birliği yaptığı açıklamayla Avrupa Süper Ligi’ne karşı olduğunu açıkladı. Kulüpler Birliği Vakfı, kurulması planlanan "Avrupa Süper Ligi"nin Avrupa futbolunun birliğine darbe vuracağını savunarak, UEFA'ya destek verdi.

Vakfın Twitter hesabından İngilizce yapılan açıklamada, "Kulüpler Birliği Vakfı, son dönemde gelişen olaylar hakkında derin endişe duymaktadır. Sözde 'Avrupa Süper Ligi', Avrupa futbolunun bütünlüğüne düzeltilemez bir darbe vuracaktır. Futbol ailesinin tüm paydaşları için dayanışma ve iş birliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan bir zamanda, bazı kulüplerin kendi çıkarlarını Avrupa futbolunun ortak çıkarının önüne koyan ayrılık planlarını şiddetle kınıyoruz.

Türk Kulüpler Birliği Vakfı, kıtanın sportif değerini yaşatmak için UEFA'nın yanında yer almakta ve bütün paydaşları futbolun kalbini ve ruhunu yerle bir edecek bu talihsiz fikre karşı Avrupa futbolunu savunmaya çağırmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Avrupa'nın önde gelen kulüplerinin kurulması için çaba sarf ettiği "Avrupa Süper Ligi" projesine, UEFA, İngiltere Futbol Federasyonu, İngiltere Premier Lig, İspanya Futbol Federasyonu, La Liga, İtalya Futbol Federasyonu ve Serie A yönetimleri, ortak bir bildiri yayımlayarak karşı çıkmıştı.

PREMIER LİG UYARDI: "KATILMAYIN"

Avrupa Süper Ligi kararının ardından Premier Lig yönetimi, bu oluşuma katılan kulüplere uyarı gitti. Bu lige katılmamaları, uzak durmaları gerektiği belirtilirken, aksi halde sonuçlarına katlanacakları belirtildi.

Serie A yönetimi ise bu açıklama üzerine acil bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonucuna dair henüz bir açıklama yapılmadı.

20 TAKIM MÜCADELE EDECEK, 15'İ SABİT

Avrupa Süper Ligi'ne 20 takım katılacak. 15 takım sürekli olarak bulunacak. 5 takım ise her sezon değişecek. Bu 5 takımın nasıl belirleneceği ise henüz netlik kazanmadı.

Takımlar iki grupta 10'ar takım olarak mücadele edecek. Her grubun ilk 4'ü çeyrek finale yükselecek. Her takım grup aşamasında en az 18 maç yapacak. Maçlar ise hafta içerisinde düzenlenecek.

4 MİLYAR EURO'YU BÖLÜŞECEKLER

Lige her sezon katılacak 15 takım, her sezon 3.5 milyar euro'yu bölüşecek. En üstteki 6 takımın geliri 350 milyon euro olacak. Avrupa Süper Ligi'nin ilk aşamada hedefi ise en az 4 milyar euro gelir üretmek ve diğer 5 takıma da en az 100 milyon euro'luk ödeme yapmak.

UEFA ise Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, Süper Kupa ve Konferans Ligi için toplam 3.25 milyar euro'luk bir anlaşma yapabilmişti.

GIANNI INFANTINO İSTEMİYOR

Avrupa Süper Ligi projesine FIFA Başkanı'ndan ret geldi.

Gianni Infantino yaptığı değerlendirmede Juventus, Manchester City ve Manchester United'ın başını çektiği Avrupa kulüplerinin gelirlerini artırmaya yönelik projenin gündemlerinde olmadığı söyledi. Infantino, kendi planlarına göre futbolun küresel gücüne inandığını ve Avrupa dışındaki kulüplerin de cazibe merkezi olmasını arzuladığını belirtti.

Infantino gündeminin şu sıralarda Dünya Kulüpler Şampiyonası ile ilgilendiğini belirterek, "Şöyle düşünün, Liverpool'un İngiltere içerisinde belki 5 milyon taraftarı var. Tüm dünyada ise 175 milyon taraftarı bulunuyor. Flamengo'nun ise örneğin 40 milyon taraftarı bulunuyor, bunların 39 milyonu ülke içinde. Bu farkların olmaması için çalışmalıyız" diye konuştu.

CEFERIN: "DAHA FAZLA PARA İSTEYEN 2-3 KULÜP"

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin ise yakın gelecekte Avrupa Süper Ligi'yle ilgili olarak, "Sürekli dillendirilen "Avrupa Süper Ligi", bazı kulüplerin ve medyanın ortaya çıkardığı bir şey, bizim değil. Dünyanın en sıkıcı projelerinden biri olur. Daha fazla para kazanmayı hak ettiğini düşünen 2-3 kulüp, bunun büyük kazanç olacağını düşünüyor." demişti.

UEFA VE FIFA TAVRINI KOYDU

FIFA ve kıtaların futbol konfederasyonları UEFA, CAF, AFC, Concacaf, CONMEBOL ve OFC imzaladıkları ortak bildiriyle Avrupa Süper Ligi projesine karşı açık cephe aldı.

İşte FIFA ve altı konfederasyonun yayınladığı bildiri:

"Son dönemde medyada yer alan Avrupa kulüplerinin kuracağı söylenen Avrupa Süper Ligi projesine karşı FIFA ve altı konfederasyon olarak bir kez daha uyarımızı yapacağız. Bu tür bir turnuva ne FIFA, ne de altı konfederasyon tarafından tanınmayacaktır. Bu turnuvaya katılan kulüpler ve futbolcular, FIFA ve konfederasyonların düzenleyeceği hiçbir organizasyona alınmayacak ve men edilecektir.

FIFA ve konfederasyonları statüsünde, tüm turnuvaların organizatörleri olarak FIFA ve konfederasyonları gösterilmiştir. Global çaptaki tek turnuva FIFA Kulüpler Dünya Kupası'dır ve global çapta başka bir turnuva düzenlenmesi düşünülemez.

Sporun evrensel prensipleri fedakarlık, yükselmeler, düşmeler ve kendini vermedir. Futbol dünyasının piramidinde bunlar vardır. Futbol, bu prensiplerle başarılı bir tarihe sahip olmuştur. Global ve kıtasal turnuvalara katılım her zaman sahada alınacak başarılı sonuçlarla olacaktır.

Gianni Infantino, FIFA Başkanı
Şeyh Selman bin İbrahim, AFC Başkanı
Constant Omari, CAF Başkanvekili
Vittorio Montagliani, Concacaf Başkanı
Alejandro Dominguez, CONMEBOL Başkanı
Lambert Maltock, OFC Başkanı
Aleksander Ceferin, UEFA Başkanı"

GENEL AÇIKLAMA GELDİ!

UEFA, Premier League, LaLiga ve Serie A yönetimlerinden ortak açıklama: "FIFA'nın da açıkladığı gibi, Avrupa Süper Ligi'ne katılacak kulüpler yerel, UEFA ve FIFA organizasyonlardan men edilecekler ve bu kulüplerin oyuncuları, milli takımlarını temsil edemeyebilirler.Bu sözleşmeye imza atmayan kulüplere, özellikle de Fransız ve Alman kulüplerine teşekkür ediyoruz. Tüm futbolseverleri ve politikacıları, bu projeye karşı bizimle savaşmaya davet ediyoruz."


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
Cristiano Ronaldo, hayatını anlatan bir kitapta, futbolun aslında karmaşık bir şey olduğunu, görünenin arkasında çok derin bir dünya olup, çok karmaşık işler olduğunu ifade ediyordu.
Adamlara bak kücükler ile büyükler yapma derdindeler ula gözleri doymuyor bunların be
Turkiyede ulu cinarimiz FENERBAHCEMİZ de olmalı büyükler büyük oynar
Seçkinci ve sıkıcı bir sistem gibi duruyor. Arap sermayeli iki takımdan Manchester City'nin projenin başını çekmesi, Paris Saint-Germain'in ise karşı çıkması ise enteresan. Öte yandan eski bir habere göre, bu lig için finansör olacak odağın ise sık sık teorilere de konu olan JP Morgan olduğu ifade ediliyordu.
Takım
O
Av
P
Geri Dön