Mynet Trend

         

Ellora

Ellora

Genel Bilgiler

Kayalara Özenle Oyulmuş Tapınaklar Ellora’da bulunan mağaralar, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiş yerlerden biri.

Kayalara Özenle Oyulmuş Tapınaklar

Ellora’da bulunan mağaralar, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiş yerlerden biri. Hindistan’ın Maharaştra Eyaleti'ne bağlı olan Evrengabad Şehri'nin yakınlarında bulunan Ellora Bölgesi'nde orjinal Budist, Hindu ve Jain mimarisi içeren, 34 mağaraya eşlik eden özenle oyulmuş kaya kesikleri tapınakları bulunur. Kayalara oyulmuş olan bu tapınaklar, Milattan sonra 753-982 yıllarında, Rashtrakuta Hanedanlığı döneminde inşa edilmiştir. Toplamda, mağaranın içinde 2 kilometreden biraz az mağara boyunca ilerleyen, 17 adet Hindu, 12 adet Budist ve 5 adet Jain dini tapınağı var.

Ellora’da bulunan en eski yapılar, Budist ve Hindu tapınakları oluşur. Bu dağa oyulmuş olan eski tapınaklar, Budist mezarlarının (chaityas) bir çoğunu ve manastırları da kapsıyor. Kayalıklara oyulmuş bu tapınakların içinde Buda heykelleri, kabirleri ve yaşam alanları da yer alıyor. Mağaralar içinde en ünlüsü ise 10. mağara. Adı 'Viswakarma' olan bu mağara, dev dom şekilli Budist mezarı şeklinde. Buraya geldiğinizdei kendinizi bir kiliseye girmiş gibi hissedebilirsiniz. Hindu mağaraları boyunca ilerlerken, Kailasanatha yani mağara 16’ya geldiğinizde ise karşınıza mağaradan daha çok bir tapınak çıkacak. Bu alan, Ellora mağaralarında göreceğiniz en önemli ve etkileyici kompleks.Tek parça halinde tümüyle oyulmuş kayalar, Himalayalar’ın bir parçası olan Kaisala Dağı’nın ismini almış ve burası Tanrı Şiva’nın evi olarak kabul edilen, kutsal bir yer. Jain mağaraları diğerlerinden daha küçüktür fakat, oymaları çok daha detaylı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön