Eski NASA çalışanı: Mars'ta yaşamın kanıtını çoktan bulduk

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) eski çalışanı Gilbert Levin'a göre Kızıl Gezegen'de yaşamın olduğuna dair kanıtı çoktan bulduk.

Eski NASA çalışanı: Mars'ta yaşamın kanıtını çoktan bulduk

Eskiden Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı'nda (NASA) çalışan bilim insanı Gilbert Levin, Scientific American’a dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Levin'a göre NASA’nın 1976'da yılında gerçekleştirdiği 'Viking' misyonu sırasında evrende yalnız olmadığımızı zaten öğrendik.

1976 yılında NASA, deney yapmak ve anlık olarak görüntü alabilmek için Kırmızı Gezegen’e iki gezici göndermişti. Bu aynı zamanda ABD’nin Mars’ın yüzeyine ilk kez bir uzay aracı indirdiği tarihti.

Webtekno'nun aktardığına göre Levin, kendisinin de görev aldığı 'Labeled Release' adlı biyoloji deneyinde olumlu sonuçlar saptadı.

Deney kapsamında, Mars’tan alınan toprak örneğinin azot bazlı bir besin çözeltisi ve benzersiz bir radyoaktif karbon bileşiği ile karıştırıldığını söyleyen Levin, topraktaki mikroorganizmaların 'şaşırtıcı bir şekilde' besinleri metabolize ettiğini ifade ediyor.

Buna rağmen NASA, Kızıl Gezegen’in çorak topraklarında yaşayan mikroorganizmaların varlığına dair net bir kanıt bulamadı. Levin, toprak örneklerini Dünya'ya geri göndermek yerine, 1970'teki deneylerin sonuçlarının genişletilmesi ve benzer testlerin yapılması gerektiğini düşünüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
ya nasa bırak boş işlerle uğraşma bulsan ne yazar ne kadar konforlu hale getirebilirsin ne kadar su kaynağı var ne kadar element var ne yapcan çadır kurup dünyayımı seyreecen 3 tane inek besleyip süt mü sağcan ne yapcan ayrıca marsa gidip gelmek mevcut teknolojiyle kaç yıl biliyormusun 4 yada 5 sene sürüyor sadece gidiş dönüş 4 yıl boyunca yolculuk yaptığını düşün
Evrende canlılık elbette Dünya ile sınırlı değildir..Ancak burada sorun şu, canlılığın mümkün olabileceği yıldız sistemleri birbirine çoook çok uzak..
@r.etkar bencede binlerce gezegende bize benzer,bizden cok ilkel ya da cok gelismis canlilar var,fakat dedigin gibi mesafeler algilayamayacagimiz kadar uzak,iletisim kurmamiz imkansiz
hımmmm cübbeli ahmet hocamız neder acaba sormak lazım:)
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler