Et ve Süt Ürünleri Tüketemeyenlere Müjde: Protein Açısından 10 Zengin Sebze

Hemen bugün yemeye başlamanız gereken, protein açısından zengin 10 sebze!

Et ve Süt Ürünleri Tüketemeyenlere Müjde: Protein Açısından 10 Zengin Sebze

Kilo verme yolculuğunuz sırasında kırmızı et yemiyor musunuz? Haşlanmış yumurta ve ızgara tavuk göğsü yemekten sıkıldınız mı? O zaman, işte beslenmenize ilave etmeniz gereken protein açısından zengin 10 gıda. Bu sebzeleri bulmak kolay ve pişirmesi de uzun sürmüyor. Listeye aşağıda bir göz atın.

**1. Bezelye

Bezelye mükemmel bir protein kaynağıdır. Taze, dondurulmuş, haşlanmış, kızartılmış, vb. olarak tüketilebilir. Sebzede bulunabilecek en yüksek protein miktarına sahiptir. Bezelyeyi çorbalara, pilava ilave edebilir ve zeytinyağıyla sote edip yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

**2. Ispanak

Popüler bir "süper gıda" olan ıspanak, harika bir protein kaynağıdır. Ispanağın vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zegin olması, onu kilo vermek için mükemmel bir besin yapar. Ispanağı diğer sebzelerle beraber zeytinyağında sote edebilir, çorbanıza doğranmış ıspanak yaprakları ilave edebilirsiniz.

**3. Kale (Kıvırcık lahananın başka türü olan bir sebze)

En iyi yeşil yapraklı sebzelerden biri olan kale, protein ve diğer besin maddeleri açısından zengin bir gıdadır. Bu sebzenin en güzel yanı istediğini şekilde tüketebilmeniz; haşlanmış olarak çorba ya da tencere yemeklerinde, salata malzemesi olarak, blender'la çekilmiş olarak yeşil bir smoothie ile tadını çıkarabilirsiniz.

4. Brokoli

Brokoli, protein, lif, antioksidanlar ve mineraller açısından zengin bir sebzedir. Brokoliyi çorbaya, salatalara katabilir veya buharda haşlayıp tüketerek içerdiği besin öğelerinin müthiş faydalarından yararlanabilirsiniz. Brokoli, atıştırma isteği geldiği zamanlarda sağlıklı bir atıştırmalığa yönelmek için de tercih edilebilir.

**5. Soya filizi

Sağlıklı bir beslenme için sandviçlerinize, salatalarınıza ve çorbalara ilave edin. Filizler protein bakımından zengindir ve açlığınızı gidererek kilo vermenize yardımcı olur. Akşamları küçük atıştırma istekleri geldiğinde atıştırmak için iyi bir seçenek olabilir.

**6. Mantar

Bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği sayesinde mantar, yemeklere lezzet katmanın yanında sağlık da. Sağladığı faydalardan ayrarlanmak için çorbalarınıza mantar ilave edebilir veya mantarı diğer sebzelerle beraber ızgarada pişirebilirsiniz.

**7. Brüksel lahanası

Turpgil sebzeler, kilo kaybı için gerekli olan iki temel besin maddesi olan protein ve lif bakımından zengindir. Brüksel lahanasını fırın tepsisine koyup fırında pişirin, ardında üzerine zeytinyağı gezdirip tuz ilave ederek lezzetli bir yemek elde edin. Salatalarınızda kullanabilirsiniz.

**8. Enginar

Bu sebzenin çiçeğinin rengine bakar mısınız, yemeklerinize güzellik katmaması mümkün değil. İsterseniz buharda isterseniz fırında pişirebilir ve istediğiniz herhangi bir şekilde yiyebilirsiniz. Zengin bir protein kaynağı olan brüksel lahanasıyla hem lezzetli hem de doyurucu yemekelr yapabilirsiniz.

**9. Kuşkonmaz

Protein açısından zengin olan kuşkonmaz, toksinlerden arınmak için harika bir gıdadır. Aynı zamanda metabolizma için önemli bir besin maddesi olan lif bakımından zengindir. Bu sebzenin en iyi yanı kısa pişirme süresi. En fazla beş dakika içinde yağda sote edip yemeğinize ilave edebilirsiniz.

**10. Mısır

Mısır, hem protein bakımından zengindir hem de lif içeriği yüksek bir gıdadır. Haşlayarak veya ızgara yaparak koçanından ısırarak yiyebilir veya salatalarınıza, çorbalara ve diğer yemeklere ekleyebilirsiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
MISIRDA PROTEİN OLARAK "ZEİN" ADLI AMİNO ASİT VAR DİYE BİLİYORUM BU PROTEİN DE İNSAN VÜCUDU İÇİN GEREKLİ OLAN ESASNSİYEL AMİNO ASİTLER ARASINDA YER ALMAMAKTADIR. BU KISIM SORU İŞARETİ TAŞIYORSA DİĞER BÖLÜMLERE NASIL İNANALIM.
Diğer Haberler