Göz Alıcı Fotoğraflarla Calbuco Yanardağ Patlaması

22 Nisan'da yeniden faaliyete geçen Şili'deki Calbuco Yanardağı patlamasıyla halka büyük bir heyecan ve panik yaşattı.

Göz Alıcı Fotoğraflarla Calbuco Yanardağ Patlaması

Calbuco 43 yıl sonra böyle uyanışa geçti

Yanardağların hala aktif olması insanlık adına hala büyük tehlike arz ediyor. O tehlikelerden en yakınını Şili, geçtiğimiz Nisan ayında yaşamıştı.

22 Nisan gecesi 43 yıllık uykusundan yeniden uyanan Şili'nin üçüncü büyük yanardağı Calbuco, en son 1972'de faaliyete geçmişti.

1837'den beri bulunduğu bölgede aktif olan ve o yıldan bu yana toplamda 10 kez faaliyete geçerek korku salan Calbuco, 22 Nisan gecesi aynı korkuyu yeniden yaşattı. İtiraf etmek gerkir ki ortaya çıkan görseller bir kadar da muhteşem...

Şehirden bir görünüm

En son 72'de faaliyete geçen yanardağın yeniden patlayacağına dair herhangi bir görüş bulunmuyordu. Başkent Santiago'nun 1000 kilometre güneyinde yer alan 2 bin metre yükseklikteki yanardağ, yerel saatle 18:00 sularında patlamaya başlamıştı.

Faaliyete geçen yanardağ, göz alıcı manzarasıyla 250.000 nüfusluk Puerto Montt ve Puerto Varas kentlerinden böyle görünüyor

Yanardağ kül püskürtmeye başlayınca özellikle turistik bir köy özelliği olan Puerto Varas'da kırmızı alarma geçilerek acil durum çağrısı yapılmıştı. Patlama o kadar korkutucu oldu ki komşu ülke Arjantin bile vatandaşlarına ciddi şekilde uyarı geçti

Aktif yanardağ olarak oldukça zengin bir coğrafya olan Güney Amerika kıtasında, volkanik faaliyetler her an yaşanacak tehlike konumunda. Bunlardan en basit örneği Şili'de sadece 90 tane aktif yanardağ olması. Patlamanın bırakmış olduğu küller, toz bulutu ve şimşekler uzunca bir süre devam ederken ortaya bu harika görüntüler çıktı

Bölgede patlama yaşandığı zaman ilk olarak 20 km ötesindeki kasabalar boşaltılmaya başlanmıştı. Yanardağın bıraktığı hava oldukça küllü ve dumanlı atmosfer uzunca zaman devam etti.

20 kilometrelik kül bulutu birçok Şilili vatandaş tarafından fotoğraflandı

Şehir ve kasabalardan yanardağın patlaması böyle izlenildi.

Patlama videosunu buradan izleyebilirsiniz

1883'de Krakatoa'da buna benzer korkutucu bir patlama yaşanmış ve bu felakette 30.000'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Başka bir görüntü de gündüz çekiminden

Bu da bir başka görüntü

Son olarak bu muazzam görüntü

Bu güzel manzarayla yazıyı bitiriyoruz. Umuyoruz Şililer'in başına bir daha böyle büyük bir felaket gelmez, gelse dahi sadece bu güzel fotoğrafları deneyimlerler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler