Mağara Haberleri

Yol çalışmasında keşfedilen mağaranın sırrı çözüldü! Yer altı sularıyla oluşmuş

Ordu'nun Fatsa ilçesinde, yol yapım çalışmasında bir mağara keşfedildi. Bunun üzerine alandaki çalışmalar durduruldu. Ekiplerin incelemelerde bulunduğu mağaranın sırrı çözüldü. İncelemeler sonucunda mağaranın yer altı sularıyla oluştuğu, arkeolojik özellik taşımadığı belirlendi.

Haber 26-09-22 17:06

Ordu'da belediyenin yol çalışmasında mağara bulundu

Ordu'da belediyenin yol çalışmasında mağara bulundu

Yurthaber 24-09-22 19:05

Yol yapım kazısında tesadüfen bulundu! Alandaki çalışmalar durduruldu, ekipler sevk edildi...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde yol yapım çalışması esnasında iş makinesi operatörü, kırım işlemi yaparken kayalıkların arasında tünel olduğunu fark etti. İhbar üzerine olay yerine polis ve belediyenin kültür müdürlüğünden ekipler sevk edildi. Bölge güvenlik şeridiyle çevrildi, alana ise giriş-çıkışlar yasaklandı. Mağaranın derinliği ve özellikleri uzman ekiplerin incelemelerinin ardından belli olacak.

Haber 24-09-22 18:54

Bu fotoğrafları ilk kez göreceksiniz! Yıllarca burada saklanmışlar: 50 metre uzunluğunda 9 odalı; mutfak, tuvalet, depo...

Terörle mücadeledeki kararlı operasyonların ardından teröristlerin yıllardır saklandıkları mağara ilk kez görüntülendi. Çok sayıda yaşam malzemesi ve silahın yer aldığı mağarada 9 oda tespit edildi. Ağrı'yla Van'ın arasında kalan bölge komandoların titiz çalışmasıyla didik didik edildi. İşte operasyonların ardından ortaya çıkarılan mağaradan ilk kareler...

Haber 19-09-22 23:21

Teröristlerin Tendürek'te kullandığı 9 odalı mağara ile cephanelik bulundu

Teröristlerin yıllarca kullandığı sığınak, barınak ve mağaraların tespit edilmesine yönelik operasyonlarını sürdüren güvenlik güçleri, içinde mutfak, tuvalet ve depoların olduğu 9 odalı büyük mağara ile çok sayıda silah ve mühimmatın bulunduğu cephaneliği kullanılamaz hale getirdi - Çok sayıda kalaşnikof silah, çeşitli silahlara ait yaklaşık 80 bin fişek, 16 el bombası, tabanca ve şarjör, akü, jeneratör, gıda maddeleri, taşınabilir güneş paneli, ütü ve masası, ilaç, 7 bidon akaryakıtın ele geçirildiği operasyonu AA ekibi görüntüledi

Yurthaber 19-09-22 11:05

Terörist mağaraları böyle görüntülendi! Ayakta bile yürünmüyor, jeneratör bulunuyor

Yüzlerce teröristin etkisiz hale getirildiği Pençe-Kilit Operasyonu kapsamında Mehmetçik, teröristlerin saklandığı iki mağarayı tespit etti ve içindeki çok sayıda silah ile mühimmatı ele geçirdi. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) mağaraların görüntülerini paylaştı. Güçlükle yürünen ve tünellerin bitmediği mağarada jeneratör bulunması dikkat çekti.

Haber 14-09-22 11:26

Mersin'deki su altı uçurumları ve mağaralar derin dalış tutkunlarını ağırlıyor

Dalış eğitmeni Boğaç Dağhan Günöz: - "Burada duvar dalışı yapabileceğimiz uçurumu andıran çok güzel bir duvarımız var. Açığa doğru gittiğimiz zaman resifler mevcut. Mağara sayılabilecek yani 'kovuk dalışı' dediğimiz yapılar da var"

Yurthaber 04-09-22 11:10

Girilmesi yasaktı: Emekli öğretmen mağarada hayatını kaybetti! Son görüntüleri de ortaya çıktı, yasağın sebebi ise...

Karaman’ın Ermenek ilçesinde feci bir ölüm meydana geldi. 73 yaşındaki emekli öğretmen Mustafa Uğur, bir arkadaşıyla birlikte girilmesi yasak olan Maraspoli Mağarası’na girdi. Uğur, mağarada fenalaşıp yaşamını yitirdi. AFAD ekipleri, cenazeyi mağaradan 2 saatlik bir çalışmanın ardından çıkarttı. Mağaraya girişin yasak olmasının nedeni öğrenilirken Uğur’un mağaradaki son görüntüleri de ortaya çıktı. Uğur'un kesin ölüm sebebi ise otopsinin ardından netleşecek.

Haber 29-08-22 16:27

Eren Abluka-35 Operasyonunda terör örgütüne ait mağara ve sığınakta silah ve mühimmat bulundu

Eren Abluka-35 Operasyonunda terör örgütüne ait mağara ve sığınakta silah ve mühimmat bulundu

Yurthaber 29-08-22 12:45

Gaziantep'te sıcak havadan etkilenmeyen kendir ustaları mağaralarda üretimlerini sürdürüyor

Gaziantep'te sıcak havadan etkilenmeyen kendir ustaları mağaralarda üretimlerini sürdürüyor

Yurthaber 27-08-22 11:15

Yerin 150 metre altında! Turistler Hititler döneminden kalan Tuz Mağarası’na yoğun ilgi gösterdi

Çankırı’da Hititler döneminden beri kullanılan Tuz Mağarası, vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Vatandaşlar yaz tatili ile birlikte Tuz Mağarası’na yoğun ilgi göstermeye başladı.

Trend 27-07-22 17:50
Yurthaber 15-07-22 14:03

Buzluk Mağarası vatandaşların akınına uğradı! İçine giren 5 dakika duramıyor

Elazığ'da Buzluk Mağarası vatandaşların akınına uğradı. Yazın eksi 20’lere kadar düşen sıcaklığıyla dikkat çeken ve yaklaşık 150 metre uzunluğunda olan Buzluk Mağarasının belli bir kısmına kadar girilebiliyor. Malatya’dan geldiklerini belirten vatandaşlardan Nurullah Arman, ''Aşağıda çok durduğun zaman donma tehlikesi dahi oluyor. İnsan mağaranın içerisinde en fazla 5 dakika falan kalabilir. Yukarı da hava sıcaklı 40 derece ama aşağı indiğin zaman bu sıcaklık eksilere düşüyor'' dedi.

Haber 14-07-22 12:04

Kandil'de teröristlere nokta atışı! SİHA mağaraya girmelerine izin vermedi

Irak'ın kuzeyindeki Kandil'de mağaraya girmeye çalışan 2 terörist, SİHA atışıyla etkisiz hale getirildi.

Haber 11-07-22 11:48

Antalya'da inşaat kazısı sırasında sarkıt ve dikitlerin olduğu mağara bulundu

Antalya'da inşaat kazısı sırasında sarkıt ve dikitlerin olduğu mağara bulundu

Yurthaber 08-07-22 15:27

Rize’nin ilk mağarası Pileki, yerli ve yabancı turistlerin akına uğradı! Yoğun ilgi gösterdiler

Rize’nin turizm değerleri arasında yer alan İyidere ilçesindeki Pileki Mağarası ziyaretçilerini ağırlıyor.Rize’nin tek mağarası olma özelliğini taşıyan mağarayı her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.

Trend 27-06-22 18:00

Malatya’da bulunan mağara ilgi odağı oldu! Binlerce yıldır gizemini koruyor

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde bulunan bir mağara yerli halkın ilgi odağı olmaya devam ediyor. Yaklaşık 150 metre derinlikteki mağara binlerce yıllık gizemini koruyor ve birçok şehir efsanesine de konu oluyor.

Trend 27-06-22 17:53

Gizemlerle dolu! Vatandaşlar içeriye girmeye korkuyor

Malatya'nın Akçadağ ilçesindeki "yedi kapılı mağara" olarak adlandırılan mağara gizemini koruyor. Define avcılarının tahrip ettiği 150 metre derinlikte bulunan ve binlerce yıllık olduğu ileri sürülen mağaraya vatandaşlar ise girmeye korkuyor. Mağaranın gizemlerle dolu olduğunu iddia eden Akçadağ Muhtarlar Dernek Başkanı Aydın Coşkun, "Burası gizemli basamaklı bir mağara. Yıllar önce buraya girip de çıkamayan insanların olduğu söyleniyor." dedi.

Haber 27-06-22 11:47

İki yıl sonra kapılarını açan Altınbeşik Mağarası 5 ayda 40 bin ziyaretçi ağırladı

Antalya’da iki yıl sonra kapılarını yeniden açan Altınbeşik Mağarası, 5 aylık süreçte 40 bin ziyaretçiyi ağırladı. Yerli ve yabancı turistlerin akına uğrayan mağarada ziyaretçiler botlarla tur yaptı. Sodalı suyu dolayısıyla turkuaz renginde olan göl, mağaranın içine süzülen ışıklarla ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor.

Trend 15-06-22 17:50

Heyelan nedir, ne zaman ve nasıl oluşur? Heyelan en çok hangi iklimde, bölgede görülür?

Şiddetli yağış alan alanlarda, yamaçlarda ve zayıf zeminlerde meydana gelen heyelan, yıkıcı etkide can ve mal kayıplarına neden olur. Ülkemizde en çok Karadeniz Bölgesi'nde meydana gelene heyelan, yağış alan dik yamaçlarda daha fazla görülen bir doğa olayıdır. Heyelan nedir, ne zaman ve nasıl oluşur?

Egitim 09-06-22 16:02

Malatya'da terör operasyonunda 5 kilogram patlayıcı ele geçirildi

Malatya'da terör operasyonunda 5 kilogram patlayıcı ele geçirildi

Yurthaber 27-05-22 19:24

Son dakika: Teröristlere ait 120 metrelik mağara tespit edildi! Çok sayıda mühimmat ele geçirildi

Son dakika haberine göre, Irak’ın kuzeyinde başlatılan Pençe-Kilit Operasyonu ile teröristlere ait 120 metre uzunluğunda ve 1 metre genişliğinde bir mağara tespit edildi. 7 odası bulunan mağarada çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Haber 18-05-22 18:18

Adalar'da Akdeniz foku mağarası tespit edildi

Dünyada nesli tehlike altında olan Akdeniz fokuna ait mağara, kurulacak fotokapanlarla takip edilecek - Akdeniz Koruma Derneği Akdeniz Foku Program Koordinatörü Ezgi Saydam: - "Akdeniz foklarının sayısı dünya genelinde 700'den az, Türkiye kıyılarında ise 100 kadarının yaşadığı bilinmekte"

Yurthaber 10-04-22 11:04

Sarkıt ve dikitleri buz tutan İnsuyu Mağarası ziyaretçilerini ağırlıyor

Sarkıt, dikit, sütun, damlataş ve kalsitle bezeli İnsuyu Mağarası'na süzülen su miktarı artınca mağaranın soğuk alanlarında oluşan buz kristalleri oluştu - İnsuyu Mağarası Tesis Sorumlusu Deniz Ayaz: - "Gelen insanlar bu manzarayı görünce fotoğraf çekmeden duramıyorlar. Mağaradaki diğer sarkıt ve dikitlerin yanında buzdan sarkıt ve dikitlerle de karşılaşınca hayrete düşüyorlar"

Yurthaber 24-03-22 11:11

Nahçıvan'ın turizm merkezi Ashab-ı Kehf mağaraları

Türkiye, Azerbaycan ve Nahçıvan arasında kimlikle seyahat uygulaması sayesinde, inanç turizmi açısından önemli arz eden bölgeyi Türkiye'den giden aileler ve arkadaş grupları da ziyaret ediyor

Yurthaber 26-02-22 13:08

Yer: Bursa! Bitki örtüsünün ardında gizli... Hayvanlarını otlatırken tesadüfen buldular

Bursa'nın İnegöl ilçesi Kurşunlu Mahallesi'nde şans eseri bulunan, doğanın sarmaşıklarla gizlediği mağara görenleri hayran bıraktı. Yaklaşık 1 kilometrelik ormanlık alanda yürüyüşünün ardından akan dereler içinden geçilerek zorlu bir yolculuk sonucu ulaşılan mağaranın, Kültür ve Turizm Bakanlığınca incelenmesi istenirken, İnegöl Belediyesi de mağaranın turizme kazandırılması için çalışma başlattı.

Haber 23-02-22 12:53

Hayvanlarını otlatırken tesadüfen binlerce yıllık mağarayı keşfettiler

Bursa’nın İnegöl ilçesinde besi çiftliği işleten 2 ortak, küçükbaş sürüsünü otlatırken binlerce yıllık mağarayı keşfetti.

Trend 23-02-22 12:19

FETÖ'nün firari mahrem imamı mağarada yakalandı

Bolu'nun Seben ilçesinde, FETÖ'nün firari mahrem imamı ve sözde Kütahya koordinatörü M.Y.'nin bir evde gizlendiğini haber alan polis ve jandarma ekipleri ortak operasyon düzenledi. Ancak evden kaçan şüpheli, yapılan aramaların sonrasında saklandığı mağarada yakalandı.

Haber 11-02-22 00:07

FETÖ firarisi mahrem imam Bolu'da mağarada yakalandı

FETÖ firarisi mahrem imam Bolu'da mağarada yakalandı

Yurthaber 10-02-22 21:22

Adana'nın Pozantı ilçesinde mağara keşfedildi

Adana'nın Pozantı ilçesinde mağara keşfedildi

Yurthaber 13-01-22 17:10

Mağaralarda saklanıyor! Türkiye'nin her yerinden talep var

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde, soğuk hava deposu olarak kullanılan mağaralarda muhafaza edilen patatesler Türkiye'nin dört bir yanına gönderiliyor. 6 mağarada patateslerin depolanması ve nakliyesi sırasında günde 100'e yakın işçi çalışıyor. Bölgeye 3 yeni mağara açılması için de çalışma başlatıldı. Yeni açılacak mağaralarda ise muz, kivi, limon, elma ve cennet hurması saklanabilmesi için araştırma yapılıyor.

Finans 13-01-22 14:11

Eren Kış-6 Operasyonu'nda teröristlerce kullanılan 164 sığınak ve mağara imha edildi

Aramalarda çok sayıda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi

Yurthaber 31-12-21 10:38

Göbeklitepe'den daha eski! Tüm tarihi değiştirecek

Bilecik İnhisar'da bulunan Gedikkaya Mağarası'nda yapılan kazılarda arkeoloji tarihi için önemli ipuçlarına ulaşıldı. Mağaradan çıkan ve tarihi Göbeklitepe'den daha eski olduğu belirlenen Kalkolitik Çağa ait mermerden yapılan kilya tipi figürünün tüm tarihi değiştireceği belirtildi.

Haber 30-12-21 11:14

Umman'ın Zufar kenti mağara turizmiyle ilgi çekiyor! Turistlerin ilgi odağı oldu

Yılda binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Zufar, bazıları yaklaşık 70 milyon yıl önce oluşan mağaralarıyla ziyaretçi akınına uğruyor.

Trend 21-12-21 17:52

Van'da Orta Çağ'da kullanıldığı tahmin edilen yaşam alanı bulundu

Van Gölü'ne hakim bir noktada ana kayaya oyulmuş 3 odalı alanda, çeşitli çanak ve çömlek parçalarına rastlandı - Bölgede inceleme yapan YYÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu: - "Van Gölü, Gevaş, Van Kalesi, Topaktaş Kalesi, Toprak Kale'yi görebilecek çok güzel bir mevkide konumlandırılmış. Şu an elde ettiğimiz veriler, buranın Orta Çağ'da yoğun bir şekilde kullanıldığına işaret etmekte"

Yurthaber 18-12-21 11:13

Mehmetçik, Tunceli'de teröristlerin inlerini imha ederek kış üslenmesine izin vermiyor

Bir süre önce sona eren Eren-7 Mercan Munzur Operasyonu'nda teröristlerce kullanılan 180 mağara ve sığınağın imha edildiği Tunceli'de 19 Kasım'da başlatılan Eren Kış-6 Mercan Dağları Şehit Jandarma Uzman Çavuş Burak Tortumlu Operasyonu kapsamında da 23 sığınak kullanılamaz hale getirildi - Her iki operasyonda çok sayıda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirerek örgüte lojistik açıdan ağır darbe vuran Mehmetçik, şu sıralar sürdürdüğü operasyonlarla örgüt mensuplarının kış üslenmesine fırsat vermiyor - Operasyonlara seçkin birliklerin yanı sıra İHA, SİHA, helikopter ve zaman zaman savaş uçakları da destek veriyor

Yurthaber 25-11-21 11:15

75 bin yıllık mağara bulundu! İnsanlık tarihini yeniden şekillendirecek

Hatay’ın Akdeniz kıyısında bulunan MÖ 42 bin ile 75 bin yıl öncesine ait Üçağızlı Mağaraları’na, denizin 15 ile 30 metre derinliğinde 4 mağara daha eklendi. Mavi derinliklerdeki mağaralardaki sarkıt ve dikitler, Orta Doğu’dan Anadolu’ya gelen ilk modern insanların bir zamanlar karada bulunan bu mağaralarda 75 bin yıl öncesinden daha eski dönemde yaşamış olabileceklerini ortaya koydu.

Haber 03-11-21 10:36

En az 3 bin yıllık tarihi var! Kaş yapalım derken göz çıkardılar: Sprey boyalar sıvayla kapatılmaya çalışıldı

Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesine bağlı Kemerkaya köyünde bulunun Damlalı Dede Mağarası duvarları, sprey boyalarla yazılan yazılarla çirkin bir görüntü oluştururken, tarihi mağarada bir başka skandal yaşandı, yazılar sıvanarak kapatılmaya çalışıldı.

Haber 22-10-21 15:47

Hakkari kırsalında silah ve mühimmat ele geçirildi

Hakkari kırsalında silah ve mühimmat ele geçirildi

Yurthaber 29-09-21 17:00

Sivas'taki gizemli mağara keşfedilmeyi bekliyor! Nereye kadar gittiği belli değil

Sivas'ın Gürün ilçesinde, M.Ö. 2000'li yıllarda Hititler'in yaptığı ve apartman görünümü ile göze çarpan kaya mağaraları, mimari yapısı ile de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Tarih Öğretmeni Levent Malkoç, ''Bu mağaraların Burç Evi Kalesine kadar gittiği söylenmektedir. Bunu test etmek için gençlik yıllarımızda mağaraların bir tanesine girdik ve bir saat ilerledik. Ancak yol gittikçe zorlaştığından bu gizemli mağaranın nereye kadar gittiğini keşfedemedik'' diye konuştu.

Haber 21-09-21 07:27

Yer: Antalya! Evsiz adam uçurumun kenarında ölümle burun buruna yaşıyor

Antalya’da yaşayan evsiz şahıs, dünyaca ünlü falezlerin yaklaşık 25 metresindeki mağarada kendine yaşam alanı oluşturdu. Ölümle burun buruna yaşayan kişi, yardıma gelen zabıtaya önce taşla saldırdı, ardından mağaradan inip uzaklaştı. Zabıta ekipleri önü uçurum olan mağaranın girişini ise bulamadı. Mağaraya ulaşmayı deneyen ve uçurumun kenarında zor anlar yaşayan ekipler şahsı yanlarına çağırarak görüşebildi.

Haber 01-09-21 15:20

Sivas'ta gizemli mağara da kuraklıktan nasibi aldı: Su seviyesi yarı yarıya azaldı

Sivas’ın Hafik ilçe merkezine 2 kilometre uzaklıkta bulunan, Hafik Gölü yakınındaki gizemli mağara da yaşanan kuraklıktan etkilendi. Asırlar önce bölgede yaşayan medeniyetler tarafından kaçış dehlizi olarak kullanıldığı düşünülen içi su dolu mağarada su seviyesi hiç olmadığı kadar düştü.

Haber 30-08-21 14:06

Yıllarca tahrip edildi, altından çıkanlar şaşkına çevirdi: 6 bin 500 yıllık

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Arkeoloji Bölümü tarafından Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde bulunan İnönü Mağarası’nda gerçekleştirilen kazı çalışmalarında 6 bin 500 yıl öncesine ait bulgular keşfedildi. Uzun yıllar araştırılmayan ve mahrum bırakılan söz konusu yerlerde kaya altı sığınağı, mağara yerleşimi, yamaç yerleşimi, açık alan gibi çok sayıda arkeolojik bulgular bulundu.

Haber 21-08-21 12:18

Mersin'de obruk peynirleri olgunlaşması için mağaralara konulmaya başlandı

Mersin'de obruk peynirleri olgunlaşması için mağaralara konulmaya başlandı

Yurthaber 10-08-21 16:10

Van Gölü'nde heyecanlandıran keşif! Su altı mağarası bulundu

Van Gölü’nde yapılan keşif amaçlı dalışta, içinde girişi, penceresi ve farklı odaları olan su altı mağarası bulundu. Gölde daha önce 23 metreye kadar uzanan boyları ile dünyanın en büyük mikrobiyalitleri ile Ruslara ait olduğu tahmin edilen batık tekneler ve bazı tarihi kalıntılar bulunmuştu.

Haber 10-08-21 10:53

Zindan Mağarası'na 100 bin ziyaretçi beklentisi! İçindeki özellik dikkat çekiyor

Isparta'nın Aksu ilçesinde 765 metrelik yatay uzunluğu ile Türkiye'nin en uzun mağaraları arasında yer alan Zindan Mağarası, yoğun ilgi görüyor. İçerisinde doğal hamam bulunan tek mağara olma özelliğini taşıyan mağaraya bu yıl 100 bine yakın ziyaretçi bekleniyor.

Haber 24-07-21 07:39

Önceden çilehaneydi şimdi ahır oldu! 20 derecelik mağaralarda besleniyorlar

Şanlıurfa’da eski dönemlerde ibadethane ve çilehane olarak kullanılan mağaralar şimdilerde ise ahır olarak kullanılıyor. Hava sıcaklığının 50 dereceye yaklaştığı Şanlıurfa’da besiciler hayvanlarını dışarıya göre çok daha serin olan mağaralarda besliyor.

Haber 07-07-21 12:02

5 dakika duramıyorlar! Giren üşüyerek çıkıyor

Elazığ'ın turizmde önemli değeri tarihi Harput Mahallesi'ne gelenlerin uğrak noktalarından biri olan yazın eksi 20'lere kadar sıcaklığı düşen Buzluk Mağarası’na giren serinleyip çıkıyor. Tamamen turizme kazandırılması için proje çalışması olan mağaraya girenler 5 dakika bile içeride kalamadan üşüyerek çıkıyor.

Haber 28-06-21 11:02

Mağaradaki karbon monoksit gazı can aldı! İki kişiden biri öldü, diğeri kurtarılmaya çalışılıyor

Aydın'ın Söke ilçesinde bulunan bir mağaraya giren iki kişiden biri karbon monoksit gazı zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybetti. 12 metre derinliğindeki mağarada olduğu tespit edilen diğer kişinin kurtarılması içinse çalışmalara devam ediliyor.

Haber 13-06-21 15:25