Hatay'da bir vatandaş Ebabil kuşu buldu

Hatay’da bir vatandaş yol ortasında dünyada nadir görülen türler arasında olan Ebabil kuşu buldu.

Hatay'da bir vatandaş Ebabil kuşu buldu

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde Cemil Karaman isimli vatandaş motosiklet ile yolda giderken farklı bir tür olduğunu düşündüğü kuşu alarak evine getirdi. Kuşun Fil suresinin anlattığı ve bir çok dini hikayeye konu olan Ebabil kuşu olduğunu tespit eden Karaman, kuşa evinde bakıyor.

AW707230_01

Cemil Karaman, Ebabil kuşunu yolun ortasında gördüğünü belirterek, “Motosikletle yolda giderken yolun ortasın da bir kuş gördüm ve durdum. Kuşu yolun ortasından aldım ve baktım bu kuş farklı bir kuş. Havaya attım uçsun diye ama uçamadı. Bende bu kuşu eve aldım geldim şimdi ise kuşa kendi imkanlarımla bakıyorum. Çevreye sorduğumda evcil bir kuş olmadığını ebabil kuşu olduğunu söylediler” dedi.

Ebabil kuşları neredeyse tüm ömrünü uçarak geçirdiği için havada sıklıkla görülse de yerde çok nadir görülebiliyor.

AW707230_02

Kaynak: İHA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
her sene ramazan ayının değişmez haberi. hatayda enabil kuşu bulundu.
BU KUŞUN HALK ARASINDAKİ ADI KIRLANGIÇ TIR.GAZİANTEBİN OĞUZELİ İLÇESİNE HERSENE GELİR BİR MÜDDET KALIP GİDERLERDİ.YERE KONAMAZLAR KONDUKLARI ZAMAN KALKIP UÇAMAZLAR.BİZ ELİMİZE ALIP HAVAYA ATARAK UÇMALARINI SAĞLARDIK.OĞUZELİNDE SACIR İSİMLİ BİR AKARSU VAR.ESKİDEN ÇOK TEMİZ SUYU ,SULARDA BALIKLARI VARDI.BU KUŞLAR O SYUN ÜZERİNDE UÇARLARDI.SULARI ŞİMDİ ÇOK PİS AKIYOR VE YETKİLİLER SENELERDİR BİR EL ATIP SACIR SUYUNU HER NEDENSE TEMİZLETMEDİLER..O PİS SU YÜZÜNDEN SEBZECİLİK OĞUZELİNDE YOK OLDU..KIRLANGIÇLAR BİRKAÇ SENE ÖNCESİNE KADAR GELİRLERDİ.ŞİMDİ BİLMİYORUM.AMA OĞUZELİNDE SULAR PİS AKIYOR....
kırlangıç islahiyede ve kilisin köylerinde de var
çok nadir görüldüğü için mübarek ramazan ayına denk gelmiş yine sevgili ebabil kuşu
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler