Mynet Trend

         

Haydarabad

Haydarabad

Genel Bilgiler

Bilgi Teknolojileri Şehri Haydarabad, Hindistan’ın güneyindeki Andhra Pradeş Bölgesi'nin başkenti ve 6.8 milyon nüfusu ile Hindistan’ın dördüncü büyük şehri.

Bilgi Teknolojileri Şehri

Haydarabad, Hindistan’ın güneyindeki Andhra Pradeş Bölgesi'nin başkenti ve 6.8 milyon nüfusu ile Hindistan’ın dördüncü büyük şehri. Eski ile yeninin buluştuğu bu şehir Pune, Chennai ve Bangalore gibi ulusal bilgi teknoloji merkezi olan şehirler ile yarışacak kadar gelişmiş. Bir taraftan da, zengin tarihi ile Hindistan'ın kuzey ve güney kültürel çeşitliliğini buluşturuyor ve kültürel geçmişi 15. yüzyıla kadar dayanan eski bir şehir olma özelliğini gösteriyor. Bize öyle geliyor ki bir çok turistin ilgisini çeken yanı, bu tarihi ve kültürel zenginliği olacaktır.

Şehrin en turistik yerleri, Eski Şehir (Old Town) Bölgesi'nde bulunuyor. Musi Nehri’nin güney kıyısı boyunca konumlanmış olan bu turistik alanlardan en önemlisi Charminar Camiisi. Bu görkemli camii aynı zamanda şehrin ikonik binası. 4 asırlık olan bu caminin her köşesinde bir minare bulunuyor. Bu minareler yaklaşık 50 metre yüksekliğinde ve 140 basamağı var.

Trafik tersini düşündürsede Haydarabad'ın en üst noktasından manzarası oldukça güzel. Haydarabad’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden diğerleri; Mekke Mescidi ve Golkonda Kalesi. Eski Charminar Camisi ile benzerliği olan Mekke Mescidi, şehrin en büyük camisi. Golkonda Kalesi ise şehrin gettoları boyunca uzanmakta ve ülkenin en güçlü kalelerinden biri olduğu söylenmekte. Ayrıca bu kale 1518 ile 1687 arasında, Kutub Shahi Krallığı’nın merkezi olmuştur.

Şehrin diğer özelliği ise, mükemmel yemekleri! Yöresel Hint pişirme teknikleri ile yapılan yemeklerin yanı sıra, Mughlai ile Türk/Arap yemeklerinin yaygın olduğu Haydarabad’ın en ünlü yemeği, Hyderabadi Biryani'sidir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön