Herkes bunlara inandı! 2018’den 5 absürt haber

Özellikle sosyal medyanın ülkemizde yanlış kullanılmasıyla pek çok absürt haber medyada geniş yer buldu. Bazıları hayret verici şekilde olsa da pek çok kişi bunlara inanmayı tercih etti. Teyit.org sitesi 2018'de en çok inandığımız 5 absürt bilgiyi derledi. Bakalım hangi yanlışları bunca zaman gerçek sanmışız!

Herkes bunlara inandı! 2018’den 5 absürt haber

1- Baş ağrısı şikayetiyle hastaneye giden adam beyinsiz mi çıktı?

bas-agrisi-sikayetiyle-hastaneye-giden-adamin-beyinsiz-ciktigi-iddiasi

Birçok haber kuruluşunun Mart 2018’de yaptığı habere göre İrlanda’da 84 yaşındaki bir hasta baş ağrısı şikayetiyle doktora gitti ve beyinsiz olduğunu öğrendi. Ancak durum anlatılanlardan biraz farklıydı. Hastaneye giden adamın sağ beyninde sadece 9 cm’lik bir hava boşluğu vardı. Sıradışı bir durum da olsa doktorlar felç tehlikesine karşı bir ilaç verip hastayı eve göndermişti.

2- Kara balıkçıl kuşu Ramazan ayında davranışlarını mı değiştiriyor?

kara-balikcil-kusunun-sadece-ramazanda-su-icerken-kendisini-kapattigi-iddiasi

Sosyal medyada yayılan şüpheli bilgilerin Türkiye’nin içinde bulunduğu gündeme göre şekillendiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu örnek de 2018’in yaz aylarına gelen Ramazan ayının etkisiyle internette bolca paylaşıldı. İddiaya göre videodaki kara balıkçıl kuşu, Ramazan ayında su içerken oruç tutan insanlara görünmemek için kanatlarıyla kendisini kapatıyordu. 1 milyondan fazla kişi tarafından izlenen videodaki kara balıkçıl kuşunun bu hareketi ise sadece bir avlanma tekniği.

3- Gökten düşen ahtapot stok fotoğraf çıktı

gokten-ahtapot-yagdı-1

Neredeyse tüm haber kuruluşları tarafından kullanılan ve Çin’de gökten düşen bir ahtapotu gösterdiği belirtilen fotoğraf, 2018 yılının ilginç vakalarından birisi oldu. Çin’in doğusunda bulunan Qingdao’da bir fırtına meydana gelse de gökten düşen ahtapot stok fotoğraf sitesinden alınan bir görseldi.

4- İniş sırasında rüzgarın etkisiyle ters dönen uçağın videosu gerçek miydi?

Show Tv Ana Haber bülteninde 17 Eylül 2018’de yayınlanan ve inişe geçtiği sırada ters dönen bir uçağı gösteren video ilk bakışta herkesi korkuttu. Ancak olay sanıldığı gibi değildi. Bir YouTube kanalı tarafından yayınlanan video aslında gerçek olmayan ve bilgisayar desteğiyle üretilen görüntülerden ibaretti. CGI (bilgisayar üretimli imgeleme) adı verilen teknik ise Hollywood filmlerinde de sıkça kullanılan bir video tekniği olarak biliniyor.

5- Muharrem İnce camide halay çekti mi?

fotografin-muharrem-incenin-camide-halay-cektigini-gosterdigi-iddiasi

2018 yılında yapılan 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri boyunca teyit.org 43 tane analiz yayımladı ve şüpheli bilgilerin arttığı bu dönemde doğru bilginin peşinden koştu. Seçim döneminde ortaya atılan en absürt iddialardan biri de Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) başkan adayı Muharrem İnce’nin bir camide halay çektiğini iddia eden fotoğraftı. Yapılan araştırma sonucunda fotoğrafın orijinalinin Kadıköy Sahrayicedid Camii’nde verilen bir eğitim sırasında çekildiği anlaşıldı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
Bunlara inanan onlarca akp li tanıyorum
sosyal medyada chp liere ne yazarsan Ak parti aleyhine hepsine inanıyorlar bi salon da 4 bin kişi var Emine Erdoğan ın eline pkk bayrağı tutuşturmuşlar fotomontajla hepsi beyniyle düşünse neden bi tek o tutuyor diye yakalıyacaklar ama işlerine gelmiyor ya aynı ensar vakfı gibi sapık ereğlide evde yapmış sapıklığı ensar vakfında 2012 de 5 ay çalışıp ayrılmış illa olayı ensar vakfına taşıyacaklar
herkesi kendin mi saniyorsun ki her masala inansin. ensar vakfinı burda savunacak kadar acizlesmissin. elinde pkk bayragi ile degilsede bir çoğunu pkklilarla el el gördük kameralarda ama sen buna bile inanmiyorsun sonra kendini akilli gibi düşünüp buraya gelip insanlari küçücük aklinla kucumsemeye kalkacaksin. hiddin degil...
aynen.işleri güçleri sahtekarlık. mesela ilk yorumun sahibi palermo-544! herşeyleri sahtekarlık üzerine kurulu .. herşeyleri çakma ! Tarihleri geçmişleri bile
verdiğin bilgiler için teşkr.. ama birşeyin doğru olup olmaması değil; işlerine gelip gelmediği önemli onlar için.. mesela; enüstteki yorum sahibi palermo-545.. gördüğün gibi herşeylri yalan herşeyleri çakma gelmişleri geçmişleri Tarihleri rumuzları isimleri cisimleri bile
Haber Başlığı,ön Resimdeki figürü görünce de benim aklıma -Bir kereden birşey olmaz! lafının çıktığı ruh geldi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler