Hükümet Suriyeli Sığınmacılar İçin 1 Milyar Dolar Bile Harcamadı mı?

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın bu iddiası doğru mu?

Hükümet Suriyeli Sığınmacılar İçin 1 Milyar Dolar Bile Harcamadı mı?

“(Suriyeli sığınmacılar için hükümete) 10 milyar harcadıklarını söylüyorlar ya, külliyen yalandır. 1 milyar dolar bile harcamadılar.”

- Selahattin Demirtaş (HDP Eş Genel Başkanı)

Suriyeli Sığınmacılar İçin Harcanan Para Ne Kadar?

2011’de yoğunlaşmaya başlayan iç savaş sonucunda Suriye’den kaçan sığınmacı sayısı 4,5 milyonu geçti. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin Aralık 2015 verilerine göre Türkiye’de toplamda 2,5 milyon kayıtlı Suriyeli sığınmacı bulunuyor. Fakat 300 bine yakını kamplarda kalan 2,5 milyonu aşkın Suriyeli sığınmacının Türkiye’ye maliyeti konusunda kesin bir rakama ulaşmak oldukça güç.

Gazeteci Uğur Gürses'in 7 Kasım 2015’te yayınlanan yazısında gerçek maliyeti izlemedeki zorluklardan ve şeffaflık eksikliğinden bahsediyor. Gürses’in Maliye Bakanlığı’ndan edindiği bilgiye göre Türkiye, Suriyeli sığınmacılar için Ekim 2015 dönemi itibariyle AFAD hesabından nakit olarak 3,8 milyar TL harcamış. Bu da kabaca 1,8 milyar dolar ediyor.

Bu nedenlerle Demirtaş’ın iddiasında doğruluk payı yoktur.

Doğruluk Payı editörlerinin Demirtaş'ın sözleri üzerine yaptığı detaylı, tablolarla açıklamalı analizi okumak için tıklayın.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler