İdam edilen en genç insan! Hayatı o filme konu oldu

Hayatı o unutulmaz filme konu olan, elektrikli sandalye ile idam edilen en genç insan George Stinney Jr.’ın hikayesi sizi derinden sarsacak.

İdam edilen en genç insan! Hayatı o filme konu oldu

Amerika Birleşik Devletleri tarihinde elektrikli sandalye ile idam edilen en genç insan 14 yaşındaki George Stinney Jr. İsimli bir Afro-Amerikalıydı. George Stinney Jr., Güney Carolina’daki, siyahilerin ve beyazların bir demiryolu ile ayrıldığı Alcolu kasabasında yaşıyordu. Ailesi yaşamakta olduğu şirket lojmanından, çocuklarının iki beyaz kızı sopayla döverek öldürdüğü gerekçesiyle suçlanmasının ardından atıldı. Bu okuyacağınız Amerika Birleşik Devletleri’nde elektrikli sandalye ile idam edilen en genç insan olan 14 yaşındaki George Stinney Jr.’ın hikayesi sizlere hayatı sorgulatacak.

İşte o acıklı hikaye...

24 Mart 1944 tarihli mahkeme tutanaklarına göre, 11 yaşındaki Betty June Binnicker ve 7 yaşındaki Mary Emma Thames, Alcolu kasabasının siyahların yaşadığı bölgesinde bisikletle dolaşıp çiçek arıyorlardı. Evlerinin kapısının önünde duran Stinney ve küçük kız kardeşi Aime’yi gördüklerinde durup onlara çarkıfelek çiçeklerini nerede bulabileceklerini bilip bilmediklerini sordular. Bu iki küçük kızın hayattayken görüldüğü son andı.

elektrikli-sandalye-ile-idam-edilen-en-genc-insan-george-stinney-jrin-hikayesi-13

O gün Binnicker ve Thames isimli kız çocukları evlerine dönmediler.

iStock-938262422

Kızların ortadan kaybolması Alcolu’da yaşayan, aralarında George’un babasının da bulunduğu yüzlerce insanı bir araya getirdi ve küçük kızları aramaya başladılar. Arama, ertesi sabah küçük kızların cansız bedenlerinin, kafaları ezilmiş halde suyla dolu bir çukurun içinde bulunmasına dek devam etti. Aynı gün, öğleden sonra 14.30’da adli tabip A. C. Bozard her iki kıza da otopsi yaptı ve ölüm sebeplerinin “keskin olmayan bir cisimle kafaya alınan darbe” olduğunu açıkladı. Bozard, Binnicker ve Thames’in kafalarına çok sayıda darbe aldığı ve kullanılan nesnenin orta boy, yuvarlak başlı bir balyoz olduğu sonucuna vardı.

Clarendon ilçesi polisi, bir görgü tanığının Binnicker ve Thames’i en son George Stinney ile konuştuklarını gördüğünü söylemesi üzerine ailenin evine gitti.

elektrikli-sandalye-ile-idam-edilen-en-genc-insan-george-stinney-jrin-hikayesi-3

George derhal kelepçelenerek Sumter İlçesi hapishanesine götürüldü. Burada, yanında hiçbir görgü tanığı veya avukat olmadan kilitli bir odada iki saat boyunca sorgulandı. Polislerin açıklamasına göre Stinney cinayetleri işlediğini itiraf etmişti. Kızlardan birine tecavüz etmek istemiş, bunda başarılı olamayınca da Binnicker ve Thames’i öldürmüştü.

Cinayetlerden bir ay sonra, Clarendon İlçe mahkemesinde Stinney’in duruşması başladı.

elektrikli-sandalye-ile-idam-edilen-en-genc-insan-george-stinney-jrin-hikayesi-1

Stinney’i, mahkemenin atadığı beyaz bir avukat olan Charles Plowden savunuyordu, ancak Plowden’ın savunması çok zayıf ve kısaydı. İki saatlik duruşma boyunca, Plowden hiçbir görgü tanığını kürsüye çağırmadı veya savcının iddiaları üzerinde şüphe oluşturabilecek hiçbir kanıt ortaya koymadı. Stinney’e karşı öne sürülen en önemli kanıt kendisinin itirafıydı, ancak 14 yaşındaki çocuğun cinayetleri itiraf ettiğine dair yazılı bir kayıt dahi yoktu. 10 dakikalık tartışmanın ardından, tamamı beyazlardan oluşan mahkeme jürisi Stinney’i birinci derece cinayetten suçlu buldu. Aynı gün hakim çocuğu elektrikli sandalye ile idama mahkum etti.

16 Haziran 1944’te, kolunun altında İncil bulunan George Stinney Jr., Colombia’daki Güney Carolina Eyalet Hapishanesi’nin infaz odasına girdi.

elektrikli-sandalye-ile-idam-edilen-en-genc-insan-george-stinney-jrin-hikayesi-5

Yetişkinler için tasarlanmış olan elektrikli sandalyeye oturdu ve bağlandı. Yüzüne takılmış olan maske o yaştaki bir çocuk için çok büyüktü. Yetkililer Stinney’in vücuduna 2.400 volt elektrik verdiklerinde, yüzündeki maske kayıp düştü. İnfazı izleyen şahitler gördükleri manzara karşısında fenalaştı. İki defa daha elektrik verilmesinin ardından infaz tamamlandı. Saat 19.30’da Stinney’in öldüğü ilan edildi. İnfazın başlamasından 4 dakika sonra ve cinayetlerin üzerinden 83 gün geçmesinin ardından 14 yaşındaki George Stinney Jr. ölmüştü.

70 yıl sonra birinci derece cinayet mahkumiyetinin temyizi.

elektrikli-sandalye-ile-idam-edilen-en-genc-insan-george-stinney-jrin-hikayesi-8

George Stinney Jr.’ın birinci derece cinayet mahkumiyeti 2014 yılında temyiz edildi. Kardeşleri, itirafın zorla alındığını ve cinayet saatinde Stinney’in kız kardeşi Aime ile birlikte olduğunu iddia ettiler. Ayrıca George’un, Sumter İlçe hapishanesinde hücre arkadaşı olan Wilford “Johnny” Hunter’ın, Stinney’in cinayetleri asla kabul etmediğini söylediğini öne sürdüler.

1 yıllık değerlendirmenin ardından, 17 Aralık 2014’te yargıç Carmen T. Mullen, Stinney’in birinci derece cinayet mahkumiyetini bozdu.

elektrikli-sandalye-ile-idam-edilen-en-genc-insan-george-stinney-jrin-hikayesi-4

Yargıç Mullen kararında “bu hükmün zalimce ve sıra dışı” olduğunu vurgulayarak: “Sanığın haklarının ihlal edildiğini ve sürecin kusurlu olduğunu” belirtti. Sadece bu kadar da değildi, iki küçük kızın öldürüldüğü çekiç 19 kilogramdan daha ağırdı, Stinney’in onu kaldırabilmesi imkansızdı. Kaldırmış olsa bile 14 yaşındaki çocuğun, iki kızı öldürebilecek kadar sert vuracak gücü de yoktu. George Stinney Jr. masumdu, biri onu sadece siyah olduğu için suçlamak için her şeyi bir araya getirmiş ve çok hızlı davranmıştı. George Stinney’in kardeşleri 70 yıl sonra kardeşlerinin temize çıkmış olduğunu öğrenmekten dolayı çok mutlu oldular. Sonuç olarak 2 saatlik duruşma sonunda hızlıca idam edilen George Stinney Jr., temize çıktığını görebilecek kadar uzun yaşayabilirdi.

Stephen King, 1996 yılında “Yeşil Yol” adlı kitabı yazarken bu hikayeden ilham aldı.

elektrikli-sandalye-ile-idam-edilen-en-genc-insan-george-stinney-jrin-hikayesi-14

Daha sonra filmi de çekilen bu hikaye aslında 14 yaşında idam edilen George Stinney Jr.’ın hikayesiydi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
Bunun en alasini seyid rizanin küçük oğlu findik hüseyini yaşini bir gecede büyütüp ipe çeken türkler yapti onun ötesinde devrimci gençlere bakin 15 .16 yaşindaki geincleri uyduruk mahkeme kurarak yaşini yükseltip asan hatta yaşlilarinda yaşini küçültüp asan mahkemeleri unutmadık..amerikaya eleştiri yapin yapin tabiki de yaşadiğiniz coğrafyadaki haksizliklarada kayitsiz kalip savunmayin
@xdersimox Bu olayla nasıl bir bağ kuruyorsun hayret.Neden asıldıklarınıda yazsaydın. 14-15-16 yaşında ki çocuk dediğin insanları PKK kamplarıda ellerinde silah resim ve videolarını çok gördük. O zaman ki zamandan geliyor alışkanlığınız galiba karakolları basıp askerleri öldürmek. Kimse masum ayağına yatmasın.
senin gibi kırmalar içimizde olduğu sürece çok masum canlar gider. millete tarih dersi vermeye kalkma burda ırkçı kırma.
bu olay abd de ilk de degil sonda her zaman kendi ırkından olmayana uyguladıgı zulümdür.şimdide degişen bir şey yoktur
Bu ülkede kimse ırkından dolayı yargılanıp dışlanmadı herkes heryerde mal mülk sahibi bu tür olayları kendinize örnek gösterip ajitasyon yapmayın hakkınızı hukukunuzu eşkiyalık yapıp aramaya kalkarsanız sonunuZ toprak olur bunu o kafanıza sokun
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler