İncirin Faydaları Nelerdir?

Eğer cinsel bozuklukları doğal yolla tedavi etmek isterseniz tercih edeceğiniz en doğal gıda incirdir. İncirin faydaları bununla da sınırlı kalmıyor. Kilo kaybetmekten kolesterol seviyesinin düşmesine kadar birçok probleme çare oluyor.

İncirlerin oluşma zamanı Haziran ve Eylül aylarında olduğu için tam bir yaz meyvesidir. Yumuşak yapısı itibari ile yemesi oldukça kolaydır. Yaz meyvesi olmasına rağmen tüm yıl boyunca marketlerden, kuruyemişçilerden ve aktarlardan temin edebilirsiniz.

Kışları sağlıklı bir şekilde tüketilmesi için incir kurutulmaktadır. Kuru incir de aynı incir ile benzer yararlara sahiptir. İncir, dut ailesinin bir üyesi olan ficus ağacında meydana gelmektedir.

İncirin yapısının çok yumuşak olmasından dolayı, çok çabuk bir şekilde bozulmaktadır. İçerisinde bulunan refine edilmemiş şeker ise birçok tatlıda ve diğer gıdalarda tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. 100 gramın içerisinde bulunan besin değerleri ise şöyle sıralanmıştır;

 • Kalori (kcal): 74
 • Toplam yağ: 0,3 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 1 mg
 • Potasyum: 232 mg
 • Karbonhidrat: 19 g
 • Diyet lifi: 2,9 g
 • Şeker: 16 g
 • Protein: 0,8 g
 • A vitamini: 142 IU
 • C vitamini: 2 mg
 • Kalsiyum: 35 mg
 • Demir: 0,4 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 0,1 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 17 mg

İncirin Faydaları Nelerdir?

İncirin içerisinde bulunan vitaminler sayesinde bizler için adeta bir sağlık deposudur. İncirin içerisinde bol miktarda lif bulunmaktadır. Buna ek olarak potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir ve bakır açısından zengin bir meyvedir.

Aynı zamanda incir antioksidan bakımından da oldukça zengindir. İncirde bulunan A, E ve K vitaminleri birçok sağlık sorununa iyi gelmektedir. İncirin bizlere sağlamış olduğu faydalar ise şöyle sıralanmaktadır;

Cinsel bozukluklarınızı ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Geçmişten günümüze kadar incir, birçok cinsel sorun için tedavi amaçlı tavsiye edilmektedir. İncir genellikle kadınların doğurganlık özelliklerini güçlendirmektedir. Erkeklerde ise, cinsel istek artırıcı olarak bilinmektedir.

Ayrıca afrodizyak olarak bilinen incir ise baş ağrısına neden olabileceği gibi içerisinde bulunan diğer vitaminler sayesinde, cinsel anlamda sizler için oldukça yararlı olmaktadır. Bunun için geceleri 2-3 adet inciri süte batırarak tüketerek cinsel gücünüzü kolaylıkla artırabilirsiniz.

Sindirim sorunlarına iyi gelmektedir.

kadinin-karni-agriyor

İncir tüketimi sindirim sisteminizi düzenleyerek bağırsaklarınızın daha düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Özellikle kabızlık gibi sorunlarınız varsa, incir tüketmeniz gerekmektedir.

Bağırsaklarınızın rahatlatmasında ve düzgün çalışmasını sağlamasındaki en önemli etken incirin içerisinde bulunan lif miktarıdır. 3 tane incirin içerisinde 5 gram lif bulunmaktadır. Kabızlığın yanı sıra ishal gibi sindirim sorunlarını da düzeltmektedir.

Kilo kaybetmenize yardımcı olmaktadır.

m3

Kilo vermenize yardımcı olan meyvelerden birisi olan incir özellikle obezite sorunları olan kişilere tavsiye edilmektedir. Sürekli yemek yemek isteyen kişilerin incir tüketmesi ile birlikte tokluk hissi oluşarak daha fazla gıda tüketmeleri önlenmiş olur.

Ancak obezite ile savaşmakta olan bir meyve olan incir, süt ile tüketildiğinde kalori değeri arttığı için kilo alımına neden olmaktadır. Bu anlamda dikkatli olmanız gerekmektedir.

Kolesterol seviyenizin düşmesine yardımcı olmaktadır.

3. Kolesterolü düşürür

İncirin içerisinde pektin adında bir lif bulunmaktadır. Bu lifler sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak, bu durumda kolesterol kümelerinin vücudunuzdan atılmasını kolaylaştıracaktır. İçerisinde bulunan bu lif sayesinde bağırsaklarda müshil etkisi yaratmaktadır.

Kalp hastalıklarına iyi gelmektedir.

csm_cardiovascular_disease1_806708f41a

İncirin içerisinde bulunan antioksidanlar sayesine kardiyovasküler ve koroner kalp hastalığını sağlamada oldukça faydalı olmaktadır. Ayrıca içerisinde bulunan omega 3 ve omega 6 kalp sağlığını olumlu bir şekilde etkilemektedir.

İncirin yaprakları ise, Trigliserit seviyesi üzerinde değişikliklere neden olmaktadır. Trigliserit miktarı is kalp rahatsızlıklarına neden olan bir durumdur.

Kanser oluşumunu engellemektedir.

hucresi1

Kanser oluşumu serbest radikallerin vücudumuzda özgürce dolaşmasından ve bir bölge de kontrolsüz bir şekilde büyümesi sonucunda oluşmaktadır. Bunların sonucunda tümörler oluşmaktadır.

Sonucunda da kanser oluşumu meydana gelmektedir. Böyle bir durumun oluşmasını engellemek için gıdalardan bol miktarda antioksidan almanız gerekmektedir. Antioksidanlar sizleri kanserden korumaktadır.

İncirin içerisinde ise bol miktarda antioksidan bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde bulundurduğu lif miktarı ile bağırsak hareketlerini düzenleyeceği için kolon kanseri gibi sağlık sorunlarının oluşumunu engellemektedir.

Yüksek lif sahibinin olmasının bir yararı da özellikle menopoz sonrasında kadınları kanserlerden korumasıdır. Menopoz sonrasında hormonal değişikliklerden dolayı ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılabilmektedir.

Bu değişiklikler bağışıklık sisteminizi de etkileyerek sizleri hastalıklara karşı savunmasız bırakmaktadır. Bunun için lif miktarının yüksek olduğu gıdaları tüketmeniz gerekmektedir.

Diyabetinizi düzenlemektedir.

5. Kan şekerini dengeler

Diyabet daha bilindik adıyla şeker hastalığı demektir. Yapılan araştırmalar kapsamında, lif seviyesi yüksek olan gıdaları tüketmek diyabet seviyenizi düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Buna ek olarak incir yaprakları, düzenli olarak insülin iğnesi yemekte olan kişilerin insülin seviyelerini düşürmektedir. Ayrıca potasyum miktarı da oldukça fazladır.

Bu potasyum sayesinde kan şekeriniz de bir azalma meydana gelecektir. Böylelikle gün içerisinde incir tüketmeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Hipertansiyon oluşumunu engellemektedir.

Doctor/nurse checking blood pressure with sphygmomanometer gauge in focus.

Düşük potasyum ve yüksek sodyum miktarı kişilerde hipertansiyon oluşmasına neden olmaktadır. İncir ise bu oranların tam tersine yani yüksek bir potasyum seviyesine ve düşük sodyum miktarına sahip olmaktadır. Bu durum ise, inciri hipertansiyon konusunda önemli bir ilaç konumuna getirmektedir.

Kemiklerinizi güçlendirmektedir.

Kemik-erimesi-önlenebilir-1600e3e65a81473e930e3b475e9bac74

İncir kalsiyum açısından zengin olan meyvelerden biri olmaktadır. Bu da sizlerin kemiklerinizin daha güçlü olmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle gelişme döneminde çocuklara verilmesi tavsiye edilmektedir.

Bunlara ek olarak, incir sizleri rahatlatmakta olan bir meyvedir. Bu anlamda gün içerinde tüketecek olduğunuz incir sizlerin daha sakin olmanıza yardımcı olmaktadır.

Çok incir tüketmenin ciddi sağlık sorunları bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra göstereceği, ciddi olmayan cilt problemleri ya da sindirim problemleri görülebilmektedir. Ancak bu yan etkileri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

İncirin Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 • Kalori (kcal): 74
 • Toplam yağ: 0,3 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 1 mg
 • Potasyum: 232 mg
 • Karbonhidrat: 19 g
 • Diyet lifi: 2,9 g
 • Şeker: 16 g
 • Protein: 0,8 g
 • A vitamini: 142 IU
 • C vitamini: 2 mg
 • Kalsiyum: 35 mg
 • Demir: 0,4 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 0,1 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 17 mg

İncirin Yararları

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
bol bol tüketelim o zaman... faydalarına bakın okumakla bitmiyor......
@ar_zu3034 aynen :)
@ar_zu3034 :D seni gidiii
Evet bol bol tüketelim.Kuru incirin kilosu kaç tl.23tl.Afiyet olsun.
23 tl. Kuru incirin kilosu.Afiyet olsun.
Kuru incirin 100 gramı 274 kcal'dir, dikkatli tüketin.
aslında üzerlerinde cok kar var.gereksiz el degiştiriyor.
Bence devletin incire el atması lazım üretim yerinde 5 tl ama 25--30 tl ye çıkıyor araştırılsın benim yazdığım yüz de yüz doğru gereksiz el değiştirme
devlet fındığada el attı yerinde 8 pazarda 30
ben yaşlı bir insanım hakikatten çok faydasını gördüm ...
incir faydalıdır ama fiyatlar cep yakdigi sürece değil
İNCİR, meniyi artırır, kabızlığı yok eder, kansere karşı antioksidan, Salatalık penis sertleştiricidir. 400GR.İnciri önce BİM mağazasından 6,25 kuruşa alırken, bir paket taze ÇENGELKÖY salatalık alın. Önce inciri aç karna yiyin, meni maksimum seviyesine gelirken 500GR. Salatalık yiyin Sonrasına karışmam )))
kilo kilo yerseniz değil kilo vermek kolunuzu dengede bile tutamazsınız :) kalorisi yüksektir.
bahçeme dikmişim 5-6 fidan oohh artık incire para vermiycem.tyaze taze gömecem :D
Canan hoca bu habere ne der acaba,meyve yemeğin diyor ama faydalarından nedense hiç bahsetmiyor.Acaba canan karatay hoca bir proje midir ne dersiniz?
admin bi yerden rüşvetmi veriyorlar burada neyi överseniz fiyatı tavan yapıyor.8-10 tl olan incir son günlerde 25 tl ye kadar yükseldi.fındık ne oldu ofis 8 tl ye finduk satıyordu şimdi 60 tl iç finduk.yapmayın övmeyin bunları Cenab'ı Allah her gıdayı faydası için yaratmış vesselam....
neyi övüyorsak 3/4 kat artıyor bu artışa sebep olanların boğazına incirleri dizeceksin
ben üreticiyim kaliteli inciri 8 tl den sattık geçen sene
Usulüne uygun küflenmemiş çürümemiş kuru incir bulabilirseniz işe yarar. Kutuyu açıyorsunuz yarısı çürük yarısı küflü.
İNCİR çok kolay yetişen meyva. Dallarını budayın ister saksi, ister bahçeye toprağa sokun, dibini sulayın içtiğimiz çayın atığını dibine koyun 1 veya 2 yıl sonra incir yersiniz. Ben rizede çok miktarda dal budadım toprağa soktum, incirin çok faydalı olduğunu anladım, ancak incir meniyi artırıcı, Hıyar sertleştiricidir, Benim önerim aktarda Hıyar çekirdeğide sakside yetiştirmek için alın, ikisini ortak tüketin 14 yaşına delikanlı olun
ye inciri sonra uçuşa geç :)
daş ediyo daş :)
Yüce Yaradanın bize sunmuş olduğu en güzel nimetlerden birisi bence.
orta boy kuru incirde 1 kg'da 60 adet oluyor. hergünbir tane yersek 2 ayda 1 kg. bence yeterli günde 1 tane.
Diğer Haberler