Mynet Trend

İstanbul

Doğu'nun Batı ile Tanıştığı Yer Türkiye'nin hangi kıtaya ait olduğunu sınıflandırmak nasıl zorsa, İstanbul için de aynı şey söylenebilir.

İstanbul

Genel Bilgiler

Doğu'nun Batı ile Tanıştığı Yer

Türkiye'nin hangi kıtaya ait olduğunu sınıflandırmak nasıl zorsa, İstanbul için de aynı şey söylenebilir. Şehir "Bir ayağı doğuda, bir ayağı batıda" tanımlamasına oldukça uygun. Bu gerçekten de ikisini bağlayan bir şehir.

İstanbul, Türkiye'deki en büyük şehir ve yaklaşık 14 milyonluk nüfusuyla dünyanın en büyük şehirlerinden biri ve hangi kıtaya bağlıysa onun için de geçerli. İstanbul, dünyadaki en önemli şehirlerden biri olduğu için uzun bir tarihe sahip. Büyük ölçüde İpek Yolu ve Boğaz'dan geçen stratejik konumu sayesinde Karadeniz ve Akdeniz'i birbirine bağlıyor.

Şehir ilk olarak milattan önce 600 yılında eski Yunan şehri, Bizans olarak kurulmuş. Milattan sonra 330'da Romalı güçler tarafından fethedildi ve son ismi Konstantinopolis (Constantinople) oldu.1453'de şehir Osmanlı güçleri tarafından ele geçirildi, İstanbul olarak adı değiştirildi ve son halifeliğin başkenti oldu. Şehir birçok imparatorluğun başkenti olmasına rağmen, günümüzde Türkiye'nin başkenti Ankara. Fakat şehrin etrafındaki yerler büyüleyici geçmişinin birer hatırlatıcısı.

İstanbul'da olağanüstü ve mutlaka görülmesi gereken yerler, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Sultan Ahmet Camisi (Mavi Cami). Bunların hepsi Sultan Ahmet ya da şehrin eski merkezinde bulunuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler