İstanbul metrolarındaki hava kirliliği ölçüldü! Tam 3 katı çıktı

Metro duraklarında öksürmeye başlayınca hava kirliliği ölçümü yapan Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, ölçüm cihazı ile istasyonların 3 kat daha kirli olduğunu tespit etti. Prof. Kadıoğlu "Toza karşı hassasiyeti olan metroya maskeyle binsin" çağrısında bulundu.

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu’nun önceki gün paylaştığı ölçümlere göre, metrolarda hava kirliliği yüksek seviyelerde. Pazar günü Üsküdar’daki evinde el cihazıyla ölçüm yapan Kadıoğlu, PM (Partikül madde) 2,5 oranının 23 olduğunu saptadı. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre PM 2.5 ortalamasının 25 mikrogram/metreküpü geçmemesi gerekiyor.

Üsküdar’daki Marmaray İstasyonu’na giden Kadıoğlu, istasyon girişinde tekrar ölçüm yaptı. Kadıoğlu, burada PM 2.5 oranının 25 mikrogram/metreküp, PM 10 oranının ise 34 mikrogram/metreküp olduğunu belirtti.

İSTASYONDA DURUM ÇOK FARKLI

Bu değerler DSÖ’nün seviyelerinin altında kalırken, istasyona inildiğinde ise kirlilik oranı 3’e katlandı. İstasyonda, PM 2.5 oranını; 87 mikrogram/metreküp, PM 10 oranını ise 124 mikrogram/metreküp olarak ölçen Prof. Dr. Kadıoğlu, vagon içinde de PM 2,5 seviyesinin 49 mikrogram olduğunu saptadı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 19 yorum
İmamoğlu diyordunuz. Noldu?
Evet nerede ulaştırma bakanlığı? Adam hala belediyede ki pisliklere uğraşıyor olabilirmi acaba?
BÜTÜN BAKANLARI TOPLA 1 İMAMOĞLU ETMEZ !
25 yıl boyunca metrolarda hava kirliliği ölçümü yapılıp halka açıklandı da bizim mi haberimiz olmadı denyo !
Sonyıllarda özellikle pis koku benim dikkatimi çekiyordu özellikle metro gelirken hava akımı çok pis kokuyor birde partükül seviyesi çok yüksek ise havalandırmaları temizlemede yapmıyormu yoksa pahalı diye böyle bir sistem koyulmadı mı?
belediye uyuyor sow yapmaktan daha işe başlayamadı.. neyse nasıl olsa herşey güzel olacak
binmeyin o zaman kullanmayın bu hazmedemediniz şu şehire hizmet edilmesini
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler