İznik'te muhteşem keşif! Çiftçi buldu

Yer, Deniz ve Atmosfer Bilimleri ve Deniz Jeolojisi ve Jeofizik Araştırmaları Gurubu üyesi Türk bilim insanları, Bursa İznik'te Abdulvahap tepesindeki kayalık bölgede milyonlarca yıl öncesine ait mikroorganizma fosili kalıntılarına ulaştı. Bulgular, İznik'in ve dağlarının 300 milyon yıl önce denizle kaplı olduğunu gösterirken, bir çiftçi ise yeni bir fosil daha buldu.

Kayalarda yapılan incelemeler İznikli vatandaşların da dikkatini çekti. Çiçekli köyünde yaşayan Fevzi Gergin, Çaylar mevkiindeki tarlasının sınır boyunda bulunan kayalarda büyük bir keşfe imza attı. Gergin'in bulduğu fosil parçası bilime ışık tutacak cinsten. Bilim adamlarının ilçede yaptığı keşfin dikkatini çektiğini söyleyen Gergin, "Tarlamın etrafında kayalar var. Onları inceledim. Birden fazla şekle rastladım. Hele bir tane buldum ki, bence çok şey ifade ediyor. Bilime ışık tutacaktır. Kaya parçasında onlarca kılcal ayakları olan bir canlının fosilini buldum. Ayrıca kayada bâriz balık fosili de var. Bu da beni çok heyecanlandırdı" diye konuştu.

TÜBİTAK ve TTGV desteğinde bilimsel çalışmalar yürüten Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Yer, Deniz ve Atmosfer Bilimleri Araştırma Grubu Yürütme Sekreteri Prof. Dr. Demir Altıner, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Avrasya yer Bilimleri Enstitüsü, Deniz Jeolojisi ve Jeofizik Araştırmaları ve Depremsellik Koordinatörü Prof. Dr. Aral Okay ve ODTÜ Araştırma Görevlisi Serdar Gürkan Atasoy, İznik'te kayalıklarda incelemelerde bulunmuşlardı. Abdulvahap tepesindeki kayalık bölgede milyonlarca yıl öncesine ait mikroorganizma fosili kalıntılarına ulaşılmış, bu da İznik'in ve dağlarının 300 milyon yıl önce denizle kaplı olduğunu göstermişti.

(İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
Peki buldular fosili! Petrol fiyatı düşecekmi düştümü?İşsizliğe etki ettimi?Hep boş işler.Kesin bunuda CaHaPe yapmıştır!
Evet iyi bildin. bu ülkede olan bütün kötü işlerin sorumlusu chp dir. darbelerle başlayıp marjinal terör grupları ile işbirliği ile devam edebilirsiniz. Aralara kıtlık, yokluk, yolsuzluk, köhnelik, kültürel ve dini dejenerasyon, ayrımcılık, çok bilmişlik, ukalalık, firavunsal yönetim gibi gibi birçok şey eklenebilir. Şimdilik aklıma gelen bunlar...
@ercans_2018 para ve rant yoksa hersey bos diyorsun yani,zihniyetin belli oldu yorumun yeterli
@ercans_2018 Sizin bu cahilliğinizden bu millet kurtulamayacakmı.
@ercans_2018 senin aklın ermez, geleceği yön verecek, geçmişini öğrenecek şeyler bunlar.
vallahi iyi haber hayasız bir kadın soyundumu 50 pozisyondan pozunu paylaşıyorsunuz. Burda resim yok yazık.
bravo çiftci
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler