Mynet Trend

Japonya

Japonya, eşsiz bir uygarlığın yeşerdiği, yeninin ve eskinin mükemmel uyumunun yaşandığı nadide ülkelerden biri olma özelliğini taşıyor.

Japonya

Genel Bilgiler

Oldukça kalabalık bir popülasyona sahip ülkenin nüfusu 127.3 milyonu bulmuş durumda.

Çok sayıda turisti kendine bir mıknatıs gibi çeken ülkenin kuşkusuz en popüler şehirlerinin başında, başkent Tokyo var. Dünyanın her yerinden gelen gezginler için çok farklı bir kültür ve seyahat deneyimi sunmasının yanı sıra, dil engeline rağmen ülkede gezmek oldukça konforlu. En çok tavsiye edilen otel, “Ryokan” tarzı oteller. Yani Japonya’nın Holiday Inn’leri oldukları da söylenebilir. Diğer otellere göre fiyatları daha yüksek olsa da, tam anlamıyla geleneksel bir Japon deneyimi sunuyorlar. Ryokan’larda her şey doğal ve organik olan, toprak, ahşap, kağıt, bambu ve taş gibi malzemelerden yapılma. Servisine hayran kalınan bu konaklama yerlerinde, her odanın kendisine özel bir adet de hizmetlisi bulunuyor.
Eğer bütçeniz müsaitse, mutlaka en azından bir gece konaklamanızı tavsiye ederiz.

Birazcık Japonya’nın geçmişi, yaşam tarzı ve tarihi düşünülecek olursa, bazı unsurlar oldukça özel geliyor insana. Örneğin Japonya hiç sömürgeleştirilememiş. Çok eski panteist ve animist dini inançlara sahipken bile, modern teknoloji alanında hep sınırları zorlamış. En hayrete düşüreni ise, milyonlarca insanın şehirlerde dip dibe, birbirine saygısızlık etmeden yaşayabilmeleri.

Japonya’da vişne ağaçlarının çiçekli görüntüsü, “Onsen” denilen, Japon kültürünün geleneksel, sıcak doğal kaynak banyoları, Kyoto Tapınakları ve Bahçeleri, kaleleri, Kōya-san’da ki kutsal Budist tapınağı, Hirosima, Fuji Dağı ve geleneksel Kyoto Geyşa Dansları gibi saymakla bitmeyecek gezilecek, görülecek ve deneyimlenecek şey var.

Ülkede ulaşıma baktığımızda hava taşımacılığının güvenilir olduğunu görüyoruz. Bir ada ülkesi olmasından ötürü, adalar arası ya da, limanlar arası ulaşım açısından oldukça konforlu ve işlevsel olduğunu söyleyebiliriz. Dünyada en iyi raylı taşımacılığın Japonya’da olduğunu düşünürsek, uzun mesafelerde otobüsü tercih etmeyeceğinizi düşünüyoruz. Trenler hızlı, dakik, temiz ve konforlu.

Yeme içme konusuna gelince, mutlaka yenilmesi gereken geleneksel tatlar arasında, Shabu-shabu, Sōchū, Tonkatsu, Unagi ve Yakitori yer alıyor. İçecek olarak ise, Japon birası olarak tanınan Birru ve ismi size çok yabancı gelmeyecek Sake tadılması gerekenler arasında.

Ülkenin turistik anlamda en kalabalık zamanı nisan, mayıs ve ağustos ayları. Bu aylar içerisinde uçak biletleri çok daha pahalı oluyor. Haziran, temmuz, eylül ve aralık ayı arası genellikle daha yağışlı oluyor. Her gün yağmur yağmasa da genellikle nem oranı yüksek oluyor. Düşük sezon olarak görünse de, kış mevsimini, soğuk havayı ve karlı dağları seven gezginler için ocak ve mart ayları arası oldukça keyifli bir deneyim olabilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön