MAGAZİN

Julia Roberts: 50 yaş çılgınlığını anlamıyorum

Julia Roberts ile Londra’da Kelebek için buluşan Hürriyet Gazetesi'nden Barbaros TAPAN, efsane isim ile keyifli bir röportaj yaptı.

Julia Roberts: 50 yaş çılgınlığını anlamıyorum

◊ 24 Kasım’da vizyona giren son filminiz “Mucize” (Wonder), New York Times’ın en çok satanlar listesindeki aynı isimli romandan uyarlandı. Filmle ilgili neler söylemek istersiniz?

- Benim ve ailemin sevdiği, çok iyi yazılmış bir roman. Aslında bu proje için çocuklarım arkamda güç oldular.

◊ Nasıl yani?

- Şöyle ki, kitabı okuduktan sonra çocuklar bana “Sence bu kitabın filmi yapılacak mı” diye sordular. Kafama bu fikri onlar soktu. Bunun üzerine ajansımı aradım, kitapla ilgili herhangi bir proje olup olmadığını sordum. “Eğer bir şey duyarsanız anne rolüne adımı listeye koyun” dedim. Yeterince şanslıymışım ki rol benim oldu.

◊ Anne olmanız oyunculuk tarzınızı etkiledi mi?

- Tabii ki! Anne olunca çocuklar olmadan önce aklınızdan geçmeyen birçok şeyi düşünmeye başlıyorsunuz. İçinizde bir şeyler değişiyor. Dolayısıyla anne olduktan sonra anne rolünde oynarken, bazı şeyleri ister istemez önceden çalışmadan yapabiliyorsunuz.

BİZİM ÇOCUKLUĞUMUZDA HER ŞEY FARKLIYDI

◊ Filmde rol gereği oğlunuzla derin konular konuşuyorsunuz...

- Değil mi! Bizim çocukluğumuzda her şey ne kadar farklıydı. Annem ve babamla filmdeki gibi derin konuşmalar yaptığımızı hiç hatırlamıyorum. Annem çalışıyordu, evde ilgilenmesi gereken çok iş vardı. Bizi karşısına oturtup anne konuşmaları yapmıyordu. Biz kendi kendine öğrenen ve gelişen bir nesildik...

◊ Sizin evde durum nasıl, kendi çocuklarınızla derin konuşmalar yapıyor musunuz?

- Şimdi her şey çok farklı, bizim çocukluğumuz gibi değil. Bizim evde uzun aile yemekleri yapma şansımız var, bu yemeklerde pozitif ya da negatif birçok konu konuşuyoruz. Ben anne olarak çocuklarımla bir şeyleri nasıl düzeltebiliriz, nasıl daha iyisini yapabiliriz diye yargılama yapmadan paylaşmayı seviyorum.

◊ 50 yaşına girdiniz. Doğum gününüzü nasıl kutladınız?

- Ailemle kutladım. Bu 50 yaş çılgınlığını bir türlü anlamıyorum. 47’nci yaşımı kutlarken kimse bu kadar abartmadı.

◊ Yeni bir kilometre taşı...

- Evet, her şey güzel, mutluyum. Sadece yeni bir yaş, 50’nci olması mı farklı kılıyor?

30 YIL ÖNCE DE AYNIYDIM

◊ Yapımcı Harvey Weinstein ile başlayan cinsel taciz iddiaları artık neredeyse seri haline geldi. Her gün başka isimler çıkıyor. Bu konudaki düşünceleriniz neler?

- Maalesef. Korkunç ve şoke edici, artık bu haberler o kadar çoğaldı ki... Neredeyse günlük hayatımızın bir parçası oldu. Bu durumların benim hayat ve iş tecrübemin bir parçası olmadığı için her gün şükrediyorum. Umarım bu yaşananlar yeni bir kapı açar ve piyasamız daha huzurlu, sakin ve verimli bir işbirliğine dönüşür.

◊ Önümüzdeki yıl başrolde yer aldığınız “Mystic Pizza” filminin 30’uncu yıldönümü...

- Göz açıp kapayıncaya kadar 30 yıl geçmiş.

◊ Neler değişti 30 yılda?

- O zaman da, şimdi de aynı Julia’yım. Artık daha güzel giyiniyorum. Tişörtlerimi emekli ettim ve bluzlara geçiş yaptım. Onun dışında bir şeyi hayal edip hayatının işi haline getirmek benim için çok derin, çok anlamlı. İşimi o zaman da çok seviyordum şimdi de çok seviyorum...

◊ 30 yıl içinde hiç tereddüt yaşamadınız mı işinize karşı?

- Asla... Bir an bile yaşamadım. Güven eksikliğime rağmen bir şeyler beni hep motive etti, rahatlattı. İçimden hep her şeyin olması gerektiği gibi gideceğini biliyordum çünkü yaptığım işi seviyordum.

EVDE YEMEKLERi BEN YAPARIM

◊ Son filminizin adı “Mucize”den yola çıkarsak, sizin mucizeleriniz neler, anlatır mısınız?

- Yok!

◊ Alçakgönüllü olmayın lütfen. Güzel, ünlü, sevilen, başarılı bir insansınız.

- Bence kimse oturup kendi hakkında düşünmemeli. Belki benim kendimce mucize diye nitelendirdiklerim sendekiyle aynı değildir. Yıllardır göz önündeyiz, herkesin bir fikri var. Bırakalım herkesin mucizesi kendinde kalsın.

◊ Evde nasıl bir Julia var?

- İstediği zaman çalışıp istediği zaman çalışmama lüksüne sahip bir anne olarak, tüm çalışan anneleri tebrik ederim. Çünkü birçok arkadaşım işten ayrılmak zorunda kalıyor. Evde olmayı çok seven biriyim. Evde olduğum müddetçe kahvaltıdan akşam yemeğine tüm yemekleri ben hazırlarım. Çamaşır yıkayıp yerleştirmeyi de seviyorum.

◊ Televizyona geri döneceğinize dair haberler okudum, doğru mu?

- Dizi yapacağım, evet. Yönetmenimiz Sam Esmail. Kendisinin zaten hayranıyım. Benim de ilk TV dizim olacak. Yani gelecek sene öğreneceğim çok şey var.

◊ Sezon boyunca ekranda olacak mısınız?

- Umarım! Kötü oynamazsam, 4’üncü bölümde kapının önüne koymazlarsa oynamayı düşünüyorum!

◊ “Özel Bir Kadın” (Pretty Woman) filmindeki gibi alışveriş yapmayı sever misiniz?

- Normalde ben de filmdeki gibi mağazaya gidip alışveriş yapmayı seviyorum ama bu sene internetten alışveriş yapacağım. Çünkü Afrika’da AIDS’e karşı savaşmak için Amazon ve Red Campaign ile çalışıyorum. Kampanyayı desteklemek adına internet alışverişine başlayacağım.

AİLECE FUTBOLTUTKUNUYUZ

◊ Televizyonda en çok neler izlersiniz?

- Biz ailece futbol tutkunuyuz. Çoğu zaman futbol maçı izliyoruz.

◊ Hangi takımı tutuyorsunuz?

- Manchester United

◊ Hayran olduğunuz futbolcularla tanışma fırsatınız oldu mu?

- Tabii ki, tanıştığımız futbolcu listemiz uzun... İyi ki bu soruyu sordun. İnsanları genellemeyi hiç sevmem ama futbolcular en iyi insan grubu bence. Çocuklarım ya da ben ne zaman bir futbolcuyla tanışsak ellerimizi sıkıp gözlerimize bakmaları, nezaketleri çok hoşuma gidiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön