Karnabahar üzerinde bulunan kahverengi lekeler ne anlama gelir?

Havaların yavaştan soğumaya başlamasıyla karnabahar da tezgahlara çıktı. Uzmanların kış aylarında haftada en az 3 gün tüketilmesini tavsiye ettiği karnabahar, sağlığımız için fevkalade bir besin. Peki, satın aldığımız karnabaharlar üzerinde bulunan kahverengi lekelerin sağlığımız üzerine olumsuz etkileri var mıdır? Merak edenler için detaylarını paylaşıyoruz…

Karnabahar üzerinde bulunan kahverengi lekeler ne anlama gelir?

Karnabaharın beyaz çiçeklerinin üzerinde zaman zaman kahverengi lekelerle karşılaşabiliyoruz. Bu lekeler, ürün buzdolabında bekledikçe de meydana gelebilir. Oluşan bu lekelerin nedeni ise oksidasyondur.

Işık ve havaya uzun süre maruz kalan sebzelerdeki bu renk değişimi oksidasyon olarak açıklanır. Bu kararma sadece karnabaharda değil; elma, patates, avokado ve çekilmiş ette de karşımıza çıkabilir.

iStock-504316849 (1)

Neyse ki bu renk değişiminin sağlığımız üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Bu lekeler, tam olarak koyulaşmadığı ve ürünü yumuşatmadığı süreçte zararsızdır, tüketilebilir. Sebze ya da meyve hala tazeliğini koruyorsa kahverengi bölgeler bıçakla temizlenerek tüketilebilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Bu uzmanlar da bir alem... Haftanın 3 günü karnıbahar yememiz lazımmış, 2-3 gün baklagiller... 2 gün mutlaka balık, 2 gün beyaz et, 1 gün mutlaka kırmızı et.... bunlar hep uzmanların dedikleri. Ama bir hafta 11-12 gün değil ki :)
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler