Mynet Trend

Kenan Evren'in Tarihe Geçen Sözleri

Kenan Evren gitti geride yaptıkları ve sözleri kaldı.

Kenan Evren'in Tarihe Geçen Sözleri

Asmayalım da besleyelim mi?

İdama mahkûm edilen Erdal Eren, idam kararı Yargıtay tarafından iki kere iptal edilmiş olmasına rağmen, Milli Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan kararla 13 Aralık 1980'de Ankara Merkez Ulucanlar Cezaevi'nde idam edilmiştir.

Kenan Evren, Erdal Eren'in idamına ilişkin şunları söylemiştir:"Şimdi ben, bunu yakaladıktan sonra mahkemeye vereceğim ve ondan sonra da idam etmeyeceğim, ömür boyu ona bakacağım. Buna siz razı olur musunuz?"
Bir sağdan bir de soldan...

12 Eylül duruşmasında, idam edilenler hakkında bu sözü söylediğini kabul eden Evren şöyle söylüyordu: “Tarafsız olduğumuzu göstermek için yaptık. Sağ-sol demesinler diye taraf olmadığımızı göstermek için bir sağdan bir soldan, bir sağdan bir soldan, bir sağdan bir soldan...

O anayasa bize bol geldi.

Halen büyük bir bölümü yürürlükte olan baskıcı darbe anayasasını savunurken, bir önceki 1961 Anayasasının fazla özgürlükçü olduğunu belirtiyordu. '' O Anayasa Bize Bol Geldi; İçinde Oynamaya Başladık.''

Konuşulmadıkça özgür düşünceyi seven evren...

Özgür düşünceye değil özgür konuşmaya karşı olduğunu belirten sözleri şöyleydi. '' biz aydınlarımıza düşünmeyin demiyoruz, sadece düşündüklerini başkalarına söylemesinler yeter.''

Dedikodunun cezası çok ağır...

Kendisi hakkında çıkan dedikodulara kızan Evren magazin haberlerinden hoşlanmadığını şu sözleriyle belirtiyordu. "Evleniyorum diye dedikodu çıkarmışlar. O dedikoduyu çıkaranı bir yakarsam 12 Eylül'den beter edeceğim."

Sinema eleştirmeni Evren

İzlediği filmi gerçekçi bulmayan Evren şöyle öğüt veriyordu "Atatürk filminin kuru olmaması lazım. Atatürk her yönüyle ele alınmalıdır. İçki sofrası da olmalıdır."

Evren ve hukuka saygısı

12 Eylül mahkemeleriyle ilgili bir soruya şöyle diyordu: ''Şimdi biz hakimlere bu adamları asmayın demedik. asın da demedik peki ne dedik? Bir şekilde olayı halledin dedik. Şimdi bu yargıya müdahale etmekse etmişsizdir netekim.

Yiyorsa açın partiyi

Partilere karşı olmayan paşa olaya şöyle yaklaşıyordu: ''"Komünist partinin kurulmasına karşı değilim. Nasıl ki bana yumurta atanı biliyorsam kimler komünistmiş, onu da bileyim."

Hevesini almış.

Evren Cumhurbaşkanlığı'nı bırakırken şöyle diyordu: ''Çankaya'yı artık bırakıyorum. Heveslileri gelsin, biz hevesimizi aldık."

Evren'in resime başlama sebebi

"Diyelim ki şuraya siyah bir fırça vurmuş, yanına yuvarlaklar yapmış. Burada bir siyah, aralar beyaz. Burada bir siyah, arada yuvarlaklar. Baktım baktım dedim ki Türkiye'ye gittiğim zaman resme başlayacağım. Ben de yaparım bunu. Herhalde Picasso olduğu için böyle pahalı bunlar."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler