Mynet Trend

Kenevir Hakkında Bilmeniz Gereken 7 İlginç Gerçek

Kenevir neden yasaklandı? Ne zaman yasaklandı? Bugün kullanım alanları nedir? Nerelerde yasal? Yasallaştırılmasının ekonomiye ve uyuşturucuyla mücadeleye katkısı var mı? Bunları ve daha fazlasını merak ediyorsanız listemize buyrun.

Kenevir Hakkında Bilmeniz Gereken 7 İlginç Gerçek

Kenevir (cannabis), marihuana, ot veya esrar olarak bilinen bitkinin yasadışı ilan edilmesi bundan yaklaşık 90 yıl öncesine dayanıyor. Kenevirin yasadışı ilan edilmesinin ABD ve Avrupa'da farklı hikayeleri olduğu gibi, günümüzde birçok ülke yavaş yavaş kontrollü de olsa kenevir yetiştirilmesini ve tüketilmesini yasallaştırıyor.

20 Nisan günü tüm dünyada "Marihuana Günü" kabul ediliyor. Bunun nedeni tarih sisteminde ay hanesinin önce ve gün hanesinin sonra gelmesiyle oluşan "420" sayısı. 420 sayısı ise tüm dünyada marihuanayı sembolize eden bir sayı.

  1. Marihuana neden 420 ile sembolize ediliyor?

420 sayısı ile ilgili birçok efsane var fakat en çok kabul göreni ABD'nin California eyaletindeki bir grup lise öğrencisiyle ilgili. Hikayeye göre 420, San Rafael'de liseli bir arkadaş grubu olan ve kendilerine "the Waldos" diyen birkaç öğrencinin 1971 yılında marihuana içmek için okullarının hemen dışındaki kuytu bir duvar dibine verdikleri kod adı.

Kaynak:

  1. Marihuana ABD'de nasıl yasadışı oldu?

ABD'de marihuananın yasadışı kabul edilmesinin ise Meksika Devrimi ile doğrudan ilgisi var. Devrim sonrası ABD'ye kaçan göçmenler kendi kültürlerini de ABD topraklarına getiriyorlar. Aslında ABD'liler kenevir olarak bildikleri bu bitkiyi ilaç sektöründe sıkça kullanıyordu. Fakat medyanın ırkçı tutumundan dolayı "rahatsız edici Meksikalı göçmenlerin" kültürü kabul görmüyordu. Özellikle muhafazakar basın organlarında Meksikalıları kötülemek için kültürlerindeki marihuanayı kullanmalarıyla başladı ve 1937'de çıkan Marihuana Vergi Yasası ile marihuana satışı ve kullanımı tamamen yasaklandı.

Kaynak: http://www.drugwarrant.com

  1. Dünyada marihuananın yasadışı kabul edilmesine öncülük eden iki ülkeden birinin Türkiye olduğunu biliyor muydunuz?

Keneviri dünyada ilk yasadışı ilan eden ülke Birleşik Krallık. Milletler Cemiyeti (şimdiki Birleşmiş Milletler)'nin 1925'te Cenevre'de düzenlediği Narkotik Maddelerin Kontrolü Kongresi'nde tehlikeli ve yasadışı maddeler listesine marihuananın eklenmesini isteyen iki ülke Türkiye ve Mısır'dı.

Kaynak:

  1. Tıbbi marihuana nedir?

Marihuana'daki THC yeme bozuklukları, AIDS, bazı kanser türlerinin kemoterapi veya radyo terapi seansları süresince ve bazı nörolojik hastalıkların tedavisinde veya tedavisine destek olarak bazı doktorlarca tavsiye ediliyor.

Kaynak:

  1. Uyuşturucu kartellerine karşı mücadelede kenevirin yasallaştırılması ya da kontrollü üretim ve dağıtımının payı var mı?

High Times'te yayınlanan bir habere göre Meksika uyuşturucu kartellerince ABD'ye sokulan marihuana hem azaldı hem de ucuzladı. Bunun da ötesinde Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi'nin verilerine göre Meksika kartelleri kendi ürettikleri marihuanayı ABD'ye sokmak yerine, ABD'de yetişen marihuanayı kendi ülkelerine kaçak yollarla sokmaya başladılar.

Kaynak:

  1. Yasal marihuanadan alınan vergi ekonomiye katkıda bulunabilir mi?

Bu madde için sizi şu içeriğimize yönlendirelim: Colorado'nun Esrar Geliri Öyle Bir Arttı ki Devlet Paranın Bir Kısmını Halka Dağıtacak!

  1. Marihuana dünyada kaç ülkede yasal?

Kaynak: wikipedia.org

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön