Kışın kilo almak normal mi? Kışın kilo almanın 3 nedeni

Kış aylarında kilo almak hemen hemen herkesin ortak problemlerindendir. Bahar ayları gelir gelmek diyet yapmaya başlanır ve kışın biriken yağlardan kurtulmaya çalışılır. Peki neden kış aylarında kilo alırız, kışın kilo almak normal mi? Gelin hep birlikte bu konunun nedenlerini ele alalım.

Kışın kilo almak normal mi? Kışın kilo almanın 3 nedeni

Soğuk havaların etkisiyle metabolizma yavaşlamaya başlar ve birkaç faktör de işin içine girince kilo almak kaçınılmaz olur. İşte kışın kilo almaya neden olan 3 önemli faktör.

DEPRESYON

Kış ayları, özellikle genetik olarak yatkın kişilerde depresyon eğilimine yol açabilir. Bu durumdan serotonin hormonunun sorumlu olduğu düşünülür. Refleks olarak bu olumsuz hisleri iyileştirmek ve daha mutlu hissedebilmek için yazın tükettiğimizden daha kalorili ve yağlı yiyecekler tüketme ihtiyacı artar. Buna kontrolsüz gece atıştırmaları da eklenebilir. Kalori alımı bizzat kilo almaya neden olmanın yanında kan şekerimizde ciddi dalgalanmalara da yol açabilir.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

D vitamini eksikliği kilo alımında etkilidir. Bazı çalışmalarda obez ve metabolik sendromlu kişilerde D vitamin eksikliğinin tespit edilmesi, kas ve kemik sağlığımızda temel bir rolü olan bu vitaminin yağ metabolizmasında da rolü olabileceğini ortaya koyuyor. Kışın güneş ışığının daha zayıf olması, dışarıya daha az çıkma eğilimi ve soğuktan korunmak için kalın giysiler giyilmesi D vitamini eksikliğini tetikleyerek kilo almamıza neden olur.

GÜNLERİN KISA OLMASI

Günlerin kısa olması yeme düzeninin bozularak öğünlerin atlanmasına yol açabilir. Soğuk havalarda egzersiz yapma isteğinin sıcak ortamlarda oturma ve televizyon seyrederek bir şeyler atıştırmaya dönüşmesi de önemli bir problemdir. Genel olarak kış aylarında metabolizmamızın da bu tür değişikliklere adapte olarak daha tutumlu davranmaya eğilimli olması kilo almayı kolaylaştıran sosyal faktörler arasında yer alır.

KIŞIN KİLO ALMAMAK İÇİN NE YAPMALI?

Kilo alımını engellemek içinse kışın ihmal edilen yeterli sıvı alımına özen gösterin, özellikle C vitamininden zengin gıdaları tüketin, vücut direncinizi artırın, süt ve süt ürünlerini, balık yağını daha çok tüketin, günlük 20-30 dakikalık yürüyüşler yapın, düzenli ve sık beslenin.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler