YEMEK

Lahana turşusu suyu mucizesi: Turşu suyuyla gargara yaparsanız...

Lahana turşusu suyu mucizesi: Turşu suyuyla gargara yaparsanız...

Koronavirüsten korunmak isteyenler, bağışıklık sistemini güçlendirmek için organik turşulara akın ediyorlar. Peki tamamen doğal turşu yemek için nelere dikkat etmeli?

Koronavirüs ile mücadelede bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinen turşuya vatandaşların talepleri arttı. Silivri köy pazarında satılan organik turşulara da talepler her geçen gün artmaya başladı.

Gelen talepleri karşılamakta zorlandıklarını belirten köy pazarı esnafından Serkan Çalışkan, "Burada bahçemizde yetişen ürünleri satıyoruz. Son zamanlarda turşularımıza ciddi bir talep var. Talebin en büyük sebeplerinden biri tamamen doğal olması ve doğal sirke ile yapılması. Hem antioksidan hem prebiyotik turşular, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve boğaz enfeksiyonlarına da ciddi faydaları var. Elma sirkelerimize de ciddi talep var. Daha önceleri satışı yavaştı ancak son zamanlarda koronavirüse iyi geldiğinin söylenmesi üzerine turşularımız şu anda yok satıyoruz gibi. Talep alıyoruz ve evlerine gönderiyoruz” ifadelerini kullandı.

'SATIŞLARIMIZ İKİ KATINA ÇIKTI'

Köy pazarı esnaflarından Ayten Coşkun ise, "Burada hem üretip hem satıyorum. Turşu satışlarımız iki katına çıktı. Atkısız doğal organik olan turşulardan bahsediyoruz, koruyucu madde kullanılan turşuları asla tavsiye etmiyoruz. Hiç bir etkisi olmuyor çünkü, ben kimya mühendisiyim, bu işi bilerek yapıyorum. Özellikle pancar turşusu ve acur turşusunun, beyaz lahana turşusunun gargara yapıldığı zaman o boğazdaki solunum yolundaki ve yemek borusundaki zararlı mikropları kırdığı söyleniyor” dedi.

'SİRKESİNİ BİLE KENDİMİZ YAPIYORUZ'

Pandemi döneminden beri turşu satışlarının daha da fazla arttığını belirten Filiz Efe, “Hem üretim açısından hem de satışımız açısından bayağı güzel bir dönem yaşıyoruz. Tamamen doğal olarak üretiyoruz. Sirkesini bile kendi yaptığımız sirkeden kullanıyoruz. Kaya tuzu kullanıyorum” diye konuştu.

DOĞAL TURŞU YEMEK İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Fabrikasyon üretim turşulardan uzak durmalısınız.
Turşu yapımında kullanılan sirkenin ev yapımı olması gerekir.
Turşu malzemelerinin organik ve kart olmaması gerekir.
Cam kavanozlara kurulmuş turşuları tercih etmelisiniz.
Güvendiğiniz satıcılardan alışverişinizi yapmalısınız.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön