EĞİTİM

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

LGS TERCİH EKRANI 2023: MEB ile LGS tercihleri nasıl yapılır, son gün ne zaman?

LGS 2023 puanı ile lise tercih ekranından işlem yapacak olan öğrenciler arama motorlarında yaptıkları sorgulamalara hız verdi. LGS lise tercihleri 3 Temmuz itibarıyla başladı. Öğrenciler, başarı puanlarına göre tercihte bulunacaklar. Anadolu, Fen, İmam Hatip Lisesi taban puanları arama motorlarında sorgulanıyor. Peki, LGS ile lise tercihleri nasıl yapılır, nereden?

LGS TERCİH EKRANI 2023: MEB ile LGS tercihleri nasıl yapılır, son gün ne zaman?

LGS tercih işlemleri ile ilgili sorgulamalar hız kazandı. 4 Haziran'da düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi sınavının sonuçları 23 Haziran'da öğrencilerin erişimine açılmıştı. LGS tercihleri 3 Temmuz 20232 Pazartesi günü itibarıyla başladı. İşte LGS lise tercihleri ile ilgili merak edilenler...

LGS TERCİHİ NASIL YAPILIR?

LGS tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından MEB internet adresinde e-Okul sayfasından ya da herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

j2

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN?

LGS tercihleri ise 3-19 Temmuz tarihleri arasında yapılacak.

j3

MEB LGS TERCİH YAPMA ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ

DEPREMZEDELERE LGS'DE EK KONTENJAN

LGS'de depremzedelere ek kontenjan verilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"5 Şubat 2023 tarihinde, yalnızca Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya illeri ile Gaziantep ilinin Nurdağı ve İslahiye ilçelerindeki okulların 8. sınıflarında kayıtlı olan öğrencilerimiz için bu tercih döneminde, Türkiye’nin her tarafındaki sınavlı okullarda her şube için 2 ek kontenjan açacağız"

LGS 2022 TABAN - TAVAN YERLEŞTİRME PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

LGS TERCİH KILAVUZU 2023

MEB tarafından yayımlanan LGS tercih kılavuzuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

LGS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

j4

LGS SINAV SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

LGS kapsamında gerçekleştirilen "Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav" sonuçları 23 Haziran'da adayların erişimine açıldı.

j5

LGS SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ
Keşfet


En Çok Aranan Haberler