Mynet Trend

         

Magma Nisan Sayısında Okinava Adalarında: Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Sırları

Magma Nisan Sayısında Okinava Adalarında: Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Sırları

Okinava adalarının sakinleri, dünyanın geri kalanındakilerden çok daha uzun yaşıyor. Magma dergisi, Japonya’nın en güneyindeki yarı tropik adalarda, ölmeyi unutanların yurdunda, uzun ve mutlu yaşamın sırlarını aradı. Yüz yaşını aşmış adalıların evlerine konuk oldu.

Dan Büttner, dünyada yaşam süresinin en uzun olduğu bölgeleri araştırdı. Büttner “Mavi Bölge (The Blue Zones)” kitabında Okinavalıların yüz yılı aşan yaşamlarının sırlarını şu şekilde sıralıyor.

1- Bir Yaşama Sebebi Benimseyin

Yaşlı Okinavalılar sabah kalkmalarının nedenini kolayca açıklayabilirler. Belirli bir amaç odaklı yaşamları, çeşitli sorumluluklar almaları 100’lü yaşlarına kadar sağlıklı kalmalarını sağlıyor.

2- Bitki Temelli Bir Diyet

Okinavalılar hayatlarının çoğunda bitki temelli bir diyet yapmışlar. Kızarmış sebzeler, tatlı patatesler ve tofu yemeklerinin besin değerleri yüksek ancak kalorileri ise düşük. Goya, antioksidanları ve kan şekerini düşüren bileşikleri açısından önemli.

3- Bahçe İşlerine Başlayın

Yüz yaşını aşmış Okinavalıların neredeyse tamamı hayatlarında en az bir kere bahçe yetiştirmiş. Bu, onların hareket etmesini sağlayan ve stresi azaltmaya yardımcı olan günlük fiziksel aktiviteleri. Bahçeler aynı zamanda Okinavalıların sabit taze sebze kaynakları.

4- Daha Fazla Soya Yiyin

Okinava diyeti tofu ve miso çorbası gibi soya ile yapılan yemekler açısından zengin. Bu yiyecekler kalbi koruyor ve göğüs kanserine karşı yardımcı oluyor. Fermente soya gıdaları ise bağırsak ekolojisine katkıda bulunuyor ve daha fazla beslenme faydaları sunuyor.

5- Bir “Moai” Sürdürün (Moai, sosyal destek grupları)

Okinavalıların “moai” geleneği, güvenli sosyal ağlar sağlıyor. Bu sosyal ağlar, ihtiyaç duyulduğunda finansal ve duygusal destek sağlamakta. Bu şekilde üyelerin hepsine, birilerinin yanlarında olduğu güven duygusunu sağlıyor.

6- Güneşin Tadını Çıkarın

Güneş ışığını düzenli aldığınızda üretilen D vitamini, daha kuvvetli kemikler ve daha sağlıklı bir vücut yaratır. Her gün dışarıda vakit geçirmek, yaşlı Okinavalıların yıl boyunca en ideal D vitamini düzeyine sahip olmalarını sağlıyor.

7- Aktif Kalın

Yaşlı Okinavalılar aktif yürüyüşçü ve bahçıvanlar. Okinava ev halkı çok az mobilyaya sahip; Okinavalılar yemeklerini alıp zeminde tatami minderlerinin üzerinde oturarak rahatlıyor. Yaşlı insanların günde birkaç kez yere oturup kalkmaları alt vücut esnekliği ve dengesini kurarak tehlikeli düşüşlerden korunmalarına yardımcı oluyor.

8- Tıbbi Bir Bahçe Yetiştirin

Misk otu, zencefil ve zerdeçal bir Okinava bahçesinin ana ürünleri; hepsinin tıbbi özellikleri kanıtlanmış. Okinavalılar bunları her gün tüketerek hastalıklara karşı kendilerini koruyabiliyorlar.

9- Bir Tutum Takının

Zor şartlara dayanıklı bir şekilde yaşamak Okinavalıların kendilerini az da olsa beğenmelerine yol açtı. Zor yılları geride bırakan bu insanlar, günün basit zevkleri ile eğlenebiliyorlar. Bu yüzden ilerleyen yaşlarında dahi etraflarında daha genç insanlar tutabilmeyi öğreniyorlar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön