EĞİTİM

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

MSÜ 2022 kayıt için gerekli belgeler nelerdir? 2022 MSÜ kayıtları ne zaman başlayacak, nereden başvurulacak?

MSÜ 2022 kayıt için gerekli belgeler nelerdir? Merakla beklenen tercih sonuçları geçtiğimiz günlerde Milli Savunma Bakanlığı PERTEM'de erişime açıldı. Milli Savunma Üniversitesi tercih sonuçları ile taban puanları böylelikle netlik kazanmış oldu. Birçok kişi konuya ilişkin yaptıkları araştırmaları sürdürüyor. Peki 2022 MSÜ kayıtları ne zaman başlayacak, nereden başvurulacak? İşte MSÜ 2022 kayıt için gerekli belgeler...

Milli Savunma Üniversitesi'ne (MSÜ) kayıt için gerekli belgeler vatandaşlar tarafından merak edildi. Konuya ilişkin Askerî Öğrenci Temini Seçim Aşaması Faaliyetleri 27 Haziran Pazartesi günü başlayacak, 3 Ağustos Çarşamba günü ise sona erecek. Peki 2022 MSÜ kayıtları ne zaman başlayacak, nereden başvurulacak? Milli Savunma Üniversitesi ile ilgili merak edilen bilgileri sizler için derledik. MSÜ 2022 kayıt için gerekli belgeler haberimizde...

MSÜ 2022 KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

MSÜ kayıt için getirilmesi istenen belgeler şu şekildedir:

 1. Mavi Kapaklı Şeffaf Dosya.

 2. Sınav Çağrı Belgesi.

 3. TC Kimlik Kartı Aslı (Pasaport veya Ehliyet de kabul edilecektir)

 4. Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporu;

 5. Adli Sicil Kaydı ve Kesinleşme Şerhi;

 6. Şehit / Gazi Belgesi;

 7. Terhis Belgesi;

Yapılan açıklamada adayların belgelerinin aslı ile birlikte fotokopilerini de getirmeleri, asıl belgelerini teslim etmemeleri belişrtilmiştir.

MSÜ 2022 HARP OKULU SEÇMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?


İşte MSB'den MSÜ 2022 askeri öğrenci temini seçim aşaması faaliyerleri ile ilgili yapılan açıklama:

 1. MSB Millî Savunma Üniversitesi 2022 Yılı Askerî Öğrenci Temini Seçim Aşaması Faaliyetleri 27 Haziran - 03 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılacak olup,

  a. Harp Okulları seçim aşamaları 27 Haziran-23 Temmuz 2022 tarihleri arasında,

  b. Astsubay Meslek Yüksek Okulları seçim aşamaları 25 Temmuz-03 Ağustos 2022 tarihleri arasında icra edilecektir.

  c. Pazar günlerine sınav planlanmamıştır.
 2. Hava Harp Okulu adayları "Psikomotor Testi" ve "Öğrenci Seçme Uçuşuna" katılacakları için birinci tercihi HHO olan adaylar arasından MSÜ-2022 sayısal puanına göre belirlenmiştir.
 3. Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu Çağrı Esasları:

  a. MSÜ-2022 sınavında herhangi bir puan türünden, belirlenen taban puanı geçen adayların tercihleri arasında Bando Astsubay MYO olanlar, Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavına gireceklerdir. Adaylar bu haklarından feragat edebilir. Bu durum adayların diğer tercihlerini etkilemeyecektir.

  b. MSÜ-2022 sınavında herhangi bir puan türünden, belirlenen taban puanı geçemeyen adaylardan, Güzel Sanatlar veya Konservatuar Liselerinin Müzik bölümü kaynaklı olan adaylar ile birinci tercihi Bando Astsubay MYO olan adaylardan en yüksek puan türüne göre sıralanarak belirlenen adaylar sadece Bando Astsubay MYO adayı olarak sınavlara çağrılmıştır. Bu adayların diğer tercihleri dikkate alınmayacaktır.

  c. Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavına girecek adaylar enstrümanlarını da yanlarında getirebileceklerdir. (Piyano ve bateri hariç)
 4. Şehit / Gazi yakını olan adaylar; 2022-MSÜ Sınavında aldıkları puanlarına % 10 eklenerek değerlendirmeye alınmıştır. Şehit/Gazi yakını olduğunu belgeleyemeyen adayların işlemlerine, puanlarına % 10 eklenmeden devam edilecektir. Bu durumda, taban puanların altında kalan adayların tercihleri sonlandırılacaktır.
 5. Seçim Aşaması Faaliyetlerine çağrılan adaylar, sorgulama sayfasında belirtilen tarih ve saatte Kara Harp Okulu Komutanlığı (Bakanlıklar/Ankara) adresinde hazır bulunacaklardır.
 6. Seçim Aşaması Faaliyetleri:

  a. Hava Harp Okulu adayları için;

  1'inci gün : Evrak Kontrolü, Fiziki Değerlendirme, Kişilik Değerlendirme Testi ve Fiziki Yeterlilik Testi (FYT),

  2'nci gün : Psikomotor Testi, (FYTde başarılı olan adaylar katılacaktır.)

  3'üncü gün : Mülakat, Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu tercihi olan adaylar için) ve Hastane Sevk aşamalarından oluşmaktadır.

  b. Diğer Harp Okulu ve Meslek Yüksek Okulu tercihi olan adaylar için;

  1'inci gün : Evrak Kontrolü, Fiziki Değerlendirme, Kişilik Değerlendirme Testi ve Fiziki Yeterlilik Testi (FYT),

  2'nci gün : Mülakat, Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu tercihi olan adaylar için).

  c. Fiziki Yeterlilik Testi için tüm adayların gelirken spor kıyafeti (Eşofman, spor şortu, spor fanilası, spor ayakkabısı vb.) giyinmiş olarak gelmeleri gerekmektedir.
 7. Adayların başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıkları, getirecekleri belgeler üzerinden kontrol edilecektir. Adayların başvuru şartlarını taşımadıkları veya evraklarının eksik/yanlış olduğu tespit edildiğinde, temin sürecinin hangi aşamasında olursa olsun işlemleri iptal edilecektir.
 8. Adayların e-Devlet şifrelerini bilmeleri, gerektiğinde kullanılması açısından önemlidir.
 9. Kara Harp Okulu Komutanlığında sınavlar süresince adaylara su ve kumanya verilecektir.
 10. Millî Savunma Bakanlığı Personel Temin Daire Başkanlığının sevk ettiği hastanelerin dışında adaylar hakkında düzenlenen sağlık raporları kabul edilmeyecektir. Adayların temin faaliyeti sonucunda sevk edildikleri hastanelerden sağlık raporu almaları gerekmektedir.
 11. Bu duyuru tebliğ niteliğinde olup adaylara ayrıca posta veya telefon ile sınav tarihi tebliğ edilmeyecektir.
 12. Seçim aşamalarına katılacak adaylar 01 Temmuz-30 Ağustos 2022 tarihleri arasında Kredi Yurtlar Kurumunun belirlemiş olduğu yurtlardan müsait olması durumunda ücreti karşılığında yararlanabileceklerdir.

MSÜ TERCİH SONUÇLARI EKRANI

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) bünyesinde yer almak isteyen öğrencilerin tercih sonuçları https://personeltemin.msb.gov.tr/ sitesinden öğrenilebilecek.

Tercih sonuçlarını öğrenciler MSB'nin resmi internet sitesi üzerinden kolayca sorgulama yapabiliyor.

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI 2022

MSÜ 2022 YILI HARP OKULLARI ERKEK ADAYLAR:

MSÜ 2022

MSÜ 2022 YILI HARP OKULLARI KADIN ADAYLAR:

MSÜ 2022

ASTSUBAY MYO VE BANDO ASTSUBAY MYO ADAYLARI:

MSÜ 2022

Günün Önemli Manşetleri


En Çok Aranan Haberler