Muzun faydaları nelerdir? Her gün bir adet muz yemek bakın nelere iyi geliyor

Dünya üzerinde en çok tüketilen üçüncü meyve olan muz, faydalarıyla ona olan düşkünlüğümüzü ikiye katlayacak. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde lezzetinin yanı sıra besleyici bir tropikal bir meyve. Muzun faydalarını sizler için detaylı bir şekilde ele alacağız. İşte muzun faydaları ve sağlığımıza olan muazzam etkileri.

Muzun faydaları nelerdir? Her gün bir adet muz yemek bakın nelere iyi geliyor

Posalı tropikal bir meyve türü olan muz, olgunlaştığı zaman doğrudan yenebilir, tatlılara, salatalara katılarak tüketilebilir. Lezzetli bir meyve olan muz, zengin bir protein, potasyum, kalsiyum ve lif kaynağıdır. Muzun bilimsel ismi Musa acuminata'dır. Dünyada en büyük çiçeksi otlu bir bitkidir. 100'den fazla ülkede yetişebilen muz, faydalarıyla da vücudumuzu birçok hastalığa karşı koruyor.

Peki bu meyveyi her gün yediğinizde sağlığınız üzerine nasıl bir etkileri olacağını biliyor musunuz? O halde okumaya devam edin...

STRESTEN UZAK TUTAR

iStock-641732586 (11)
Kendinizi stresli hissediyor musunuz? O zaman her gün bir adet muz yemeyi deneyin. Muz, rahatlamanıza yardımcı olacak bir madde olan triptofan içerir. Stresli olduğunuz anlarda çikolata yerine muz yiyin. Hem stresten uzaklaşın hem de sağlığınızı koruyun.

MİDE EKŞİMESİNE İYİ GELİR

iStock-965541350 (1)
Uzmanlar, muzun doğal bir antasit işlevi görebileceğini söylüyorlar. Bu sayede mide ekşimesine karşı iyi bir savunmacı olabilir.

KABIZLIĞI ORTADAN KALDIRIR

iStock-155139980 (8)
Muz, lif bakımından çok zengin bir meyvedir ve bağırsak sorunları söz konusu olduğunda idealdir. Kabız hissediyorsanız, bir muz yemelisiniz, çünkü yardım etmeye mecburdur.

TANSİYONU DÜŞÜRMEYE YARDIMCIDIR

Muz yemek tansiyonunuzu düşürmenize yardımcı olabilir. Muz, büyük bir potasyum kaynağı olduğundan, onları yemek tansiyonunuzu düşürmenize yardımcı olabilir. Ancak, yüksek tansiyonunuz olduğundan şüpheleniyorsanız, önce doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

HARİKA BİR ENERJİ KAYNAĞIDIR

Egzersiz yapmadan önce bir adet muz yiyerek vücudunuz için enerji depolayabilirsiniz.

KANSIZLIĞI ÖNLER

Muz, iyi bir demir kaynağıdır. Eğer kansızlık sorununuz varsa bunun için muzdan destek alabilirsiniz.

DEPRESYONLA MÜCADELE EDER

iStock-610243182

B vitamini içeren muz, ruh halini iyileştirmeye yardımcı olan maddeler yönünden de zengindir. Ruh halinizi iyileştirmek ve enerjinizi yükseltmek için her gün bir adet muz yiyebilirsiniz. Ancak kendinizi uzun süredir depresyonda hissediyorsanız profesyonel bir destek almanızda fayda olacaktır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
tanesi en uygun 2 tl, 4 kişilik aile günde 1 tane yerse 8 tl yapar, 8*30 =240 tl yani asgari ücretin neredeyse %10 , buda demek oluyor ki 1 ay bunu yapan aile 2. ay soğan yemek zorunda kalacak diyecem ama soğanda pahalı artık
soğan pahalı ki..sen nerede yaşıyorsun hemşerim.laf ola beri gele olmuş yorumun.sogan çok ucuz diye soğan çekmeyecek üretici ni sene.
@recep8086 ne ? ne ? Biri Türkçeye çevirebilir mi ?
kilosu 12 tl gardaaşş hergün yiyecek babayiğit nerde :))
7 lira pazarda şokta 8 lira
@o.salihozer33 gdo lu sanırım tadları muz gibi degil salatalık falan cakmışlar
fazla muz yemek kalp kaslarını geliştirdiği için kalbe zararlıdır.Maymunlar çoğunlukls bu yüzden erken ölüyor.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler