Nohut kahvesi tarifi, Nasıl pişirilir?

Kahveseverler için bugün birçok kişinin adını dahi duymadığı nohut kahvesinden bahsedeceğiz. Nohut kahvesinin ortaya çıkış hikayesi de oldukça dikkat çekici. Kahve çok seviyor ancak kafeine karşı bir duyarlılığınız var ise Türk kahvesi yerine nohut kahvesini de tercih edebilirsiniz. İşte nohut kahvesi hikayesi ve nohut kahvesi tarifi...

Nohut kahvesi tarifi, Nasıl pişirilir?

Nohut kahvesi savaş zamanında ortaya çıkan bir içecektir. Birinci Dünya Savaşı sırasında halk yokluk içindeydi ve yurt dışından hiçbir ürün gelmiyordu. İşte bu yokluk zamanlarında normal kahve bulmak da mümkün değildi. Tam da bu süreçte halk yaratıcılığını ortaya koydu ve nohut kahvesi üretildi.

Savaş döneminde Çanakkale'nin Biga ilçesinde Işıkeli'nde yapıldığı biliniyor. Kahve o kadar beğeniliyor ki ünü Çanakkale sınırları dışına çıkıyor. Savaşın ardından birçok şey normale dönünce Türk kahvesi sofralardaki yerini almaya başlıyor. Ancak İkinci Dünya Savaşı başlayınca, savaşta olmasak bile yurt dışından ithal edilen ürünler sınırlanmaya başlar ve kahve çekirdeği de gelmeyince tekrar nohut kahvesi cezvelerde köpürmeye başlar...

Nohut kahvesi hep yokluk zamanlarda kendisini göstermiştir. 70'li yıllarda ekonomik sıkıntılar yaşanınca halk tekrar nohut kahvesini evlerinde pişirmeye başlamıştır. Yokluk zamanlarında kahve gibi şekere de erişmek zordu ve bu yüzden nohut kahvesi şekersiz bir şekilde pişirilmiştir.

NOHUT KAHVESİ TARİFİ

İlk olarak bir su bardağı nohudu haşlayın ve kurutmaya bırakın. Kuruyan nohutları kavurduktan sonra değirmenden çekip ya da bir kahvecide çektirip toz haline getirin.

Nohuttan kahve hazır. Pişirme şekli ise Türk kahvesiyle aynı. Afiyet olsun.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler