O Bir Sağlık Neferi: Evde Mayaladığınız Yoğurdun Harikulade 7 Faydası

Kalsiyum kaynağı olarak bilinen yoğurdun diğer pek çok faydasından haberimiz yok gibi... Oysa her gün düzenli olarak tükettiğimizde bağışıklık güçlendirmesinden tutun, yağ yakımına ve tatlı krizlerinin engellenmesine kadar yardımcı oluyor. Ama dikkatinizi çekerim hanımlar beyler, bu yoğurt evde mayalanmış olacak!

O Bir Sağlık Neferi: Evde Mayaladığınız Yoğurdun Harikulade 7 Faydası

Yetişkinlerin günde bir kase, çocukların da en azından günde 6 yemek kaşığı ev yoğurdu tüketmeleri gerektiğini vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal, ev yapımı yoğurdun inanılmaz faydalarını bizimle paylaştı. Ev yapımı yoğurdun tarifi de cabası :)


Doğal yoğurtlar, hazır yoğurtlara göre daha çok miktarda probiyotik içermekte. Bağırsak dostu bu bakteriler, besin emilimini sağlayan vilusların yapısını koruyarak bağırsak hareketlerini düzenler. Bu sayede kabızlık ve hazımsızlık hayal oluyor :)

Ev yoğurdu nasıl yapılır?


Yoğurt, içerdiği kalsiyum sayesinde özellikle karın bölgesinde oluşan yağlanmanın azaltılmasında etkili oluyor. Yapılan çalışmalar diyetlerinde yoğurt tüketenlerin, tüketmeyenlere oranla kilo kaybının daha fazla olduğunu gösteriyor.

Karın yağlarını yakan yoğurtlu karışım için tıklayın

Aynı zamanda düzenli yoğurt tüketmek yüksek tansiyon riskini de azaltıyor. Her gün bir kase yoğurt yiyenlerin tansiyon değerlerinin normale döndüğü saptanmış. Ne diyoruz: HER GÜN 1 KASE YOĞURT!

İçerdiği kalsiyum sayesinde çocuklarda diş ve kemik oluşumunu destekler. Yetişkinlerde de özellikle yaşın ilerlemesiyle beraber oluşan osteoporoz, kemik yoğunluğunda azalma gibi hastalıkların önüne geçiyor. Bu yüzden her gün üç porsiyon süt ve süt ürünü tüketilmesi ihmal etmeyin.


Yararlarını saymakla bitiremeyeceğimiz yoğurdun faydalarına bir yenisi daha eklendi. Düzenli olarak yoğurt tüketmek vücuttaki fazla yağın dışkı ile atılmasını sağlıyor. Bu şekilde kolesterol seviyelerinin yükselmesini önlüyor.

Evet efenim, ciltte oluşan sivilce ve yaralara da çok iyi geliyor. Probiyotik bakteriler sayesinde aynı zamanda kadınlarda sıklıkla karşılaşılan vajinal mantar enfeksiyonlarına karşı da koruyucu rol oynuyor.

Ara öğünlerin en doğru seçimi: Yoğurt!

Yoğurt içerdiği protein sayesinde özellikle egzersiz sonrası yıpranan kasların onarılmasında görev alıyor. Protein dokuların gelişmesi ve onarılmasını sağlayan temel besin öğesidir. Doğru protein kaynakları tüketerek de kas gelişimi ve yıpranan kasların onarımını sağlamak mümkün. Bu protein kaynaklarının başlıcalarından biri de süt ve süt ürünleri.

Son olarak tatlı isteğini de bastırıp yok ettiğini de vurgulayıp yazımıza son noktayı koyuyoruz, sevgiler! :))

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Yoğurdu evde mayalarsanız yoğurt olur siz sütü mayalayın :)
Diğer Haberler