Olası İstanbul depremi için en riskli ve güvenli bölgeler neresi? Tek tek ilçe isimlerini açıkladı

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy, katıldığı canlı yayında İstanbul'un âdeta jeolojik röntgenini çekti. İstanbul'un deprem açısından zemini en riskli ve güvenli bölgelerini sıralayan Ersoy, tek tek ilçe isimlerini açıkladı.

İstanbul'un ve Türkiye'nin en büyük gerçeği olan depremle ilgili tartışmalar devam ediyor. Büyük İstanbul depremiyle ilgili uzmanlar farklı tahminler ve yorumlarda bulunsa da zemin güvenliğiyle ilgili önemli tespitler var.

CNN TÜRK'te yayımlanan ve Cem Seymen'in sunduğu A'dan Z'ye programına konuk olan Prof. Dr. Şükrü Ersoy İstanbul'daki güvenli ve riskli zemin bölgelerini şöyle sıraladı:

İSTANBUL'DA EN RİSKLİ VE GÜVENLİ BÖLGELER

"Aksaray bölgesinden başlayarak Bakırköy, içeride Fatih, Bağcılar, Esenler, Güngören, Avcılar, Büyükçekmece, Çatalca, Silivri'ye kadar olan bölgeler zemini daha az dayanıklı bölgeler.

Öte yandan Haliç'ten başlayarak, Başakşehir'den kuzeye doğru olan bölgeler; Kemerburgaz, Şile, Sarıyer, Yeniköy oldukça sağlam görünüyor.

ANADOLU YAKASI DAHA GÜVENLİ

Anadolu yakasının ise bütünü güvenli görünüyor. Tabii ki bunlar genel söylemler. Bu alanlarla ilgili kimse güvende olduğu yanılsamasına kapılmasın. Parsel bazında ada bazında bazı değişiklikler de olabilir. Benim yaptığım değerlendirmeler genel değerlendirmeler."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
bu bilim adamları kendi aralarında toplanıp fikirlerini tartışıp ortak bir karara varıp halka açıklamazlar böyle yapınca halk kime güveneceğini bilemiyor her ağızdan bir ses çıkıyor sonuçta insanlar tamam deprem ortak nokta ama yönlendirme karışık oluyor kim nasıl yapacağını tam olarak anlamıyor
Sarıyer gerçekten çok sağlam.Ama sonuçta yine de evlerin yeni olması gerekir.
kardeşim nası yeni ev alıcaz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler