SPOR

Passolig nedir, nasıl alınır? Passolig Avrupa kupalarında geçerli mi?

Passolig nedir, Passolig nasıl alınır, nasıl kullanılır? Passolig hakkında bilmeniz gereken her şey.

Passolig nedir, nasıl alınır? Passolig Avrupa kupalarında geçerli mi?

Türk futbolunda uygulanan elektronik bilet (e-bilet) sistemine ve Passolig'e detaylı bir göz atıyoruz.

Passolig nedir?

6222 sayılı “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun” uyarınca hayatımıza giren Passolig kart; stadyumlara girişi sağlayan ve kişiye özel bir sportif kimlik kartı olmanın yanı sıra, alışveriş ve ulaşım başta olmak üzere günlük hayatın birçok alanında kullanılabiliyor.

Maç bileti, banka kartı, kredi kartı, kulüp taraftar kartı, anlaşmalı şehirlerde ulaşım kartı ve mağaza indirim kartı, Passolig ile tek bir kart halinde kullanılabiliyor.

Beşiktaş Süper Lig e-bilet passolig 20042014

Sistem nasıl işliyor? Kart nasıl temin ediliyor?

14 Nisan 2014'ten itibaren elektronik kart sahibi olmayanlara maç bileti satışı yapılmıyor. Bu nedenle maça gitmek isteyen taraftarlar öncelikle Passolig'e sahip olmak zorunda.

Maçlara girmek isteyen taraftarlar "www.passolig.com.tr" internet sitesi veya özel satış noktalarından Passolig kartlarını temin edebiliyorlar. Karta sahip olabilmek için ister internetten, ister cep telefonundan "www.passolig.com.tr"ye girerek başvuru formlarını doldurmak yeterli. Sonrasında isteyene kurye ile adresine gönderildiği gibi isteyene de stadyum gişeleri ya da belirli PTT şubelerinden teslim edilebiliyor.

Passolig kartları kişiye özel olmakla birlikte, satın alınan elektronik maç biletleri bu kartlara yükleniyor. Ayrıca kart üzerinde TC Kimlik Numarası ve fotoğraf gibi kişiye ait bilgiler de bulunuyor.

Taraftarlar kartlarını stadyum kapılarında bulunan elektronik okuyuculara okutarak kuyruk derdi olmadan içeri daha hızlı girebiliyorlar.

Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi için Passolig gerekiyor mu?

Evet, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarına gidebilmek için de Passolig karta ihtiyacınız var. Passolig kartı olmayan taraftarlar, Türkiye'de oynanan Avrupa maçlarına giremiyorlar.

Kombine sahipleri ne yapıyorlar?

Kombine bilet sahipleri, Passolig kart sahibi olmalarıyla birlikte, maçları kartlarına tanımlıyorlar. Bir anlamda kartlarına tüm maçlar yüklenmiş oluyor.

Satın alınan maçın bilgisi, tüm detaylarıyla kart sahibinin e-posta adresi ile paylaşılıyor, cep telefonuna mesaj olarak iletiliyor.

Ayrıca kart sahipleri stadyumlarda, maç günleri konumlandırılan el terminalleri aracılığıyla bilet bilgilerinin yazılı çıktısını alabiliyorlar.

Passolig kart sahipleri yükledikleri maça ilişkin her türlü detaylı bilgiye (koltuk numarası, maç saati, maçın oynanacağı tarih, maçın oynanacağı stadyum vs) rahatlıkla ulaşabilmekte.

E-BILET PASSOLİG

Kulüpler nasıl etkileniyor?

Bu sistemin kulüplere mali anlamda ekstra bir külfeti yok. TFF, yeni güvenlik ve geçiş kontrol sistemleri yatırımlarının maliyetinin tamamını üstlendi.

Sistemin getirdiği özellikler sayesinde tribünde olay çıkartan ve saha kapanmasına sebebiyet veren kişilerin tespitinin daha kolay sağlanması amaçlanıyor. Böylece kulüplere büyük maddi kayba neden olan seyircisiz oynama cezalarında ciddi bir azalma bekleniyor.

İlk Passolig kart alımında ödenmesi gereken vize bedelinin yarısı finansal kuruluş tarafından alınırken, kalan miktar oluşturulacak havuza aktarılacak ve kulüplere dağıtılacak. Kart sahibi taraftarlara çeşitli kampanya ve avantajlar dünyası sunulan sistemde, yapılan her alışveriş aynı anda kulübünüze ek gelir sağlıyor.

Kart çeşitleri

PASSOLİG Banka Kartı: Stadyum giriş kartı özelliği dışında, bir banka kartı işlevi görüyor. Karttan yapılan alışverişler, kulübe destek anlamına geliyor.

PASSOLİG Cüzdan: Stadyum giriş kartı özelliği dışında, önceden bakiye yüklediğiniz takdirde banka kartı misali alışverişlerinizde kullanılabiliyor. Karttan yapılan alışverişler, kulübe destek anlamına geliyor.

PASSOLİG Kredi Kartı: Stadyum giriş kartı özelliği dışında, bildiğimiz kredi kartı özelliklerini taşıyor. Karttan yapılan alışverişler, kulübe destek anlamına geliyor.

Passolig nedir, nasıl alınır? Passolig Avrupa kupalarında geçerli mi?

Passolig nedir, nasıl alınır? Passolig Avrupa kupalarında geçerli mi?

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler