Pejmürde ne demek, ne anlama geliyor?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kayyum atanan belediye başkanlarıyla bir araya gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu eleştirdi. İmamoğlu için "İşini yap, başımızın üzerinde yerin var ama işini yapmanın dışında başka işlerle meşgul olursan pejmürde ederiz. Bu kadar açık ve net" ifadelerini kullandı. Soylu'nun açıklamalarının ardından herkes "Pejmürde ne demek? Pejmürde nedir? Pejmürdenin anlamı ne?" sorularına yanıt aramaya başladı. İşte Soylu'nun kullandığı "Pejmürde" kelimesiyle ilgili ayrıntılar

Pejmürde ne demek, ne anlama geliyor?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bursa’da gerçekleştirilen düzensiz göç ile ilgili değerlendirme toplantısına katıldı. Toplantıda yaptığı konuşmada görevden alınan HDP'li belediye başkanlarıyla bir araya gelen İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu çok sert sözlerle eleştirdi.

Bakan Soylu, İmamoğlu için "Ballandıra ballandıra anlatıyor, sarılmışlar, kucaklaşmışlar, halay çekmişler. Allah neşenizi artırsın, gözümüz yok. Bir tarafta şehit aileleri dururken, gaziler dururken, Diyarbakır’a gitmişken Hacire anaya da bir uğrasaydın, oğlunun nasıl kaçırıldığını, bir oğlunun nasıl infaz edildiğini onun ağzından bir dinleseydin bari. Yoksa medya yapıcıların, ajansların sana öyle bir sufle yapmadılar mı? Buradan söylüyorum: İşini yap, başımızın üzerinde yerin var, ama işini yapmanın dışında başka işlerle meşgul olursan pejmürde ederiz. Bu kadar açık ve net." ifadelerini kullandı.

Soylu'nun açıklamasında kullandığı "Pejmürde ederiz" sözü bir anda gündem olurken, herkes "Pejmürde ne demek? Pejmürde nedir? Pejmürdenin anlamı ne?" sorularına yanıt aramaya başladı.

PEJMÜRDE NE DEMEK?

Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre pejmürde Farsça kökenli olup "eski püskü, yırtık, dağınık ve perişan" anlamına geliyor.

tdk pejmurde ne demek

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
adamlara bakın.resmen tehdit ediyorlar.ne demek seni perişan ederiz lafı ya.siz osman öcalanı tv lere çıkardınız,aponun mektubunu okutturdunuz.kimseden tık yok.
ADAMSIN ADAMMM Soylu. birde gitmiş 16 milyon istanbullunun selamını getirdim size diyor imamoğlu. lan ne selamı günah bile verilmez o onlara
sayın Soylu seçim öncesi Kürtlerden oy alabilmek için neler yaptığınızı unuttunuz galiba..Şahsen ben unutmadım halkta unutuğunu sanmıyorum..seçim sonucu ortada ..sayın İmamoğlu da yanlış yapıyorsa halk cevabını verecektir ama tehtit bence olmadı pejmür ilk defa duyuyorum ..Kayumla görevden alınan belediye başkanları PKK ya yardım ve yataklık yaptığını kesin ortaya koyabiliyorsanız Türk yargısı en ağır cezayı vermeli ve verecektir.buna kimsenin itirazı olamaz..Ama imamoğlu pkk ya yardım edecek biri asla olacağını düşünmüyorum...sadece chp li başkan olması sizi rahatsız ediyor..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler