Pırasanın Faydaları Nelerdir?

Pırasa, her mevsimde kolayca yetiştirilebilen, oldukça faydalı ve lezzetli bir sebzedir.

Pırasanın Faydaları Nelerdir?

Yeşil bir renge sahip olan ve genelde yaprakları için üretilen bir sebzedir. Dünyanın her bir yanında tüketilmekte olan pırasa, kullanıldığı ülkeye ya da kültüre göre farklı şekillerde tüketilmektedir.

Bazı yerlerde bir tür salata malzemesi, bazılarında ise hamburger ya da buna benzer yiyeceklerin içerisine konulur. Bizim kültürümüze ise, pırasa çoğunlukla pişirilerek tüketilir ve sağlık uzmanları da pırasanın faydalarından yararlanabilmek için, pişirilerek tüketilmesini önermektedirler. Hem bu kadar lezzetli olup hem de birçok faydası bulunan bir yemeğe kim hayır diyebilir?

Pırasanın tarihine ve ilk olarak nerede yetiştirildiğine baktığımızda, Orta Asya ülkelerini görürüz. Pırasanın binlerce yıllık bir geçmişi vardır ve insanoğlu bu sebzeden çok uzun zamanlardan bu yana faydalanmaktadırlar.

İlginç bir şekilde, Antik Yunanlar ve Romalılar, pırasanın kişinin sesini güçlendirdiğine inandıkları için bu sebzeyi tüketmişler. Ünlü düşünür Aristotales, temiz bir sese sahip olmak için pırasa yemeyi önerirken, Roma imparatoru Nero ise, sesini daha güçlü kılabilmek için her gün pırasa tüketmeymiş. Peki bunların dışında pırasanın bu kadar uzun süreler boyunca tüketilmesine sebep olan etkenler nelerdi?

En başında, pırasa oldukça doyurucu ve bir o kadar kolay hazırlanan bir yiyecektir. Bunun yanında, pırasa, uzun yıllardır medikal amaçlı da kullanılmaktadır. Aslında basit bir sebze gibi gözüken pırasa vitaminler ve mineraller gibi besin maddeleri açısından oldukça zengin bir yiyecektir. Ayrıca hem düşük kalorilidir hem de doyurucudur.

Beslenme düzeninize yerleştirdiğiniz pırasa sayesinde kilo verme işleminiz de oldukça kolay bir hal alabilir. Bunların yanında, vücudunuz içinde oldukça faydalıdır. Biraz daha ayrıntılı bakıldığında neden bu kadar sağlıklı bir yiyecek olduğu daha rahat anlaşılacaktır. İşte pırasanın sağlığımız açısından önemli 5 özelliği!

Küçük bir sorumuz var size;

1.Pırasa Demir Kaynağıdır

Demir minerali vücudumuz için oldukça önemli bir işleve sahiptir. Bu neden ile eksikliğinde çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Demir minerali, kanımızdaki kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde kullanılmaktadır.

Kırmızı kan hücrelerinin ise, vücudumuzdaki her bir organa oksijen taşıma gibi hayati bir görevi vardır. Bu hücrelerin taşıdığı oksijen, bir nevi yakıt olarak görülebilir. Demir eksikliği olan bir kişide ise, kırmızı kan hücreleri sayısında azalma meydana gelir. Bu durum vücudun her yerine gerektiği miktarda oksijen taşınamaması anlamına gelmektedir.

Anemi diye de adlandırılan bu hastalık, organların gerektiği gibi işlevlerini yerine getirememelerine neden olur. Demir eksikliği olan kişilere, demir mineralini alabileceği gıdalar tüketmesi tavsiye edilir ve pırasa, demir açısından oldukça zengindir. Düzenli olarak pırasa tüketilmesi, demir eksikliğinin giderilmesine yardımcı olur.

2.Pırasa Sindirim Sistemine Faydalıdır

Sağlıklı bir sindirim sistemi, yediğimiz yiyeceklerin içerisindeki besin maddelerini alabilmemiz için gereklidir. Sindirim sistemimizin bir parçası olan herhangi bir organ işlevini gerektiği gibi yerine getiremediği takdirde, gıdaların sindirimi sekteye uğrar.

Bu nedenle sindirim sisteminin her bir kısmının sağlıklı olması önemlidir. Pırasa, içerdiği lifli yapı sayesinde, sindirim sisteminin düzenlenmesine ve rahat bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Ayrıca, pırasa, bağırsaklarımızda bulunan iyi bakterilerin oluşturulmasına katkı sağlar. Bu bakteriler sayesinde bağırsaklarda gerçekleştirilen emilim düzgün bir şekilde gerçekleşir. Bu sayede bağırsak sadece sindirimi düzenlemekle de kalmaz, aynı zamanda sindirim sistemimizin sağlıklı bir halde kalmasına yardımcı olur.

3.Pırasa Kan Basıncını Düzenler

Pırasanın vitamin ve mineral açısından ne kadar zengin bir sebze olduğunu söylemiştik. Pırasayı bu kadar faydalı kılan aslında bu mineraller ve vitaminlerdir. Eğer, yüksek kan basıncı problemi yaşıyorsanız, pırasa bu konuda size oldukça faydalı olacaktır.

Yüksek kan basıncı, kanın arterlere yüksek miktarda basınç yapması durumudur ve kontrol altında tutulmadığı takdirde, kalp krizi ve felç gibi oldukça tehlikeli durumlara sebep olabilmektedir.

Bu nedenle yüksek kan basıncı problemi yaşayan kişiler beslenme düzenlerini de buna göre ayarlamalıdırlar. Pırasanın içerisinde bulunan potasyum, kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Tam olarak da bu nedenle yüksek kan basıncı olan insanlara pırasa suyu içmeleri önerilir.

4.Kansere Karşı Önemli Bir Gıdadır

Yapılan araştırmalar, pırasa ve buna benzer sebzelerin, birçok hastalığa iyi geldiğini ve bu hastalıklar arasında kanserin de bulunduğunu belirtmişlerdir. Pırasa tüketmek, kolorektal ve mide kanseri riskini önemli bir miktarda düşürmektedir.

Kanserin çağımızda en çok can alan hastalıkların başında geldiğini düşünürsek, bu hastalıkla yakalandıktan sonra o zorlu mücadeleye girmek yerine, gerekli önlemleri alarak bu hastalıktan uzak durmalıyız. Pırasa tüketmek de bu önemli önlemlerden biridir.

5.Pırasa Antioksidan Kaynağıdır

Pırasanın içerisinde yüksek miktarda A ve K vitamini bulunmaktadır. Bunların yanında, folik asit, magnezyum gibi birçok sağlıklı madde de vardır. Hepsini sayamadığımız bu vitamin ve mineraller, vücudumuzda ayrı ayrı birçok önemli görev üstlenmektedirler.

Örneğin pırasada bulunan A vitamini, sadece gözlerimize faydalı olmakla kalmaz, kan hücreleri üretimine de katkıda bulunmaktadır. Pırasa içindeki bir başka vitamin olan K vitamini ise, vücudumuzda hemen her yerde faydalı etkiler gösterir. K vitamini kan akışını düzenlediği gibi, kemik sağlığımız açısından da oldukça faydalıdır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler