Prizren’de asırlık Ramazan geleneği: 'Yumurtalı Pitayka'

Kosova'nın güney bölgesinde yer alan ve Kosovalı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren şehrindeki Ramazan sofralarının asırlık vazgeçilmezi 'yumurtalı pitayka' bu yıl da iftar sofraların olmazsa olmazı.

Prizren’de asırlık Ramazan geleneği: 'Yumurtalı Pitayka'

Evdeki elektrikli fırınlarda yapılması zor olan bu pideler, sadece mahallelerdeki taş fırınlarda yapılıyor. Akşam iftar sofralarına bu pideden yapmak isteyen vatandaşlar, sabah erken saatlerden itibaren evlerinde hazırladıkları harcı fırına götürerek sıraya giriyor.

prizrende-asirlik-ramazan-gelenegi-yumurtali-pitayka_6764_dhaphoto1

Akşam iftara yakın bir zamanda fırına giden vatandaşlar, 'yumurtalı pitayka'larının taş fırında pişmesini bekliyor. Fırınlar, vatandaşlarla doluyor. Fırıncının kendi açtığı hamurun üzerine dökülen malzeme 15 dakikalık bir zamanda pişiyor.

prizrende-asirlik-ramazan-gelenegi-yumurtali-pitayka_6764_dhaphoto3

Prizren'de özel bir yapılışı olan 'yumurtalı pitayka'sını almaya gelen vatandaşlar, yaptıkları açıklamada, Prizren'de Ramazan ayının diğer şehirlere kıyasla daha güzel geçtiğini söylediler. Yumurta, tereyağı, lor peyniri ve dereotu gibi malzemelerinden oluşan yumurtalı pitayka sadece Ramazan ayında yapılıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler