Red Bull Formulaz’ı benzersiz kılan 5 özellik

Rize’nin Ardeşen ilçesindeki Tunca beldesi uzun yıllardır dünyanın en farklı yarışlarından birine ev sahipliği yapıyor. Karadenizliler, el emeği göz nuru tahta arabalarla yokuş aşağı hem de frensiz bir şekilde yarışıyor.

Red Bull Formulaz’ı benzersiz kılan 5 özellik

Geçmişi çok eski yıllara dayanan, son 11 yıldır Red Bull Formulaz adı altında gerçekleşen yarışlarda; tahta arabalar milyon dolarlık Formula 1 araçlarına taş çıkarıyor. Bu sıradışı etkinlik, 17 Ağustos Cumartesi günü her yıl olduğu gibi muhteşem bir rekabete ve eğlenceli anlara sahne olacak. Karadeniz ve Türkiye’yi anlatan bu geleneksel etkinliği eşsiz kılan beş maddeyi sizler için sıraladık.

Formulaz (2)

1. Kökeni bir asır öncesine dayanıyor

Sorunlara getirdiği pratik çözümlerle bilinen yurdumuzun Karadeniz insanı, 1900’lü yılların başında yüksek tepelerden aşağı daha hızlı inebilmek için tahta arabalar yaptı. Bu tahta arabalar zaman içinde popülerliğini öyle artırdı ki bölgenin rengi haline geldi. Bölgeye yıllar geçtikçe otomobiller, motorlar, traktörler ulaştı ama tahta arabalar dik yokuşlardan hiç eksik olmadı. Rize’nin Ardeşen ilçesindeki Tunca beldesi uzun yıllardır Red Bull Formulaz yarışlarına ev sahipliği yapıyor. Her yıl, bu yemyeşil doğada başta Ardeşenliler olmak üzere Karadenizli hız ve adrenalin tutkunları frensiz araçlarıyla yokuş aşağı giderek en hızlı olmak için yarışıyor.

Formulaz_KenanSofuoğlu

2. İlhamları yarış araçları

Hız, tutku ve adrenalin… Karadeniz’in sarp topraklarında bu üçü için yaşayan insanlar, marangozlarda günlerce süren hatta ünlü otomobil markalarından da esinlenerek yapılan tahta arabaları icat ediyor.

Formulazkadınyarışçılar

3. Fren görevini kıl çoraplar üstleniyor

Araçlarda hiçbir şekilde motor, demir ve fren kullanılmıyor. Fren görevini üstlenen ise; sert lastik ayakkabılar ve kıl çoraplar. Yarışmacılar kask, kolluk ve dizlik takıyor.

4. Kadınlar da bu yarışta iddialı

Yokuşun da etkisiyle 70 km hıza kadar ulaşabilen tahta arabaların parkuru; yaklaşık 1600 metre. Eğimli yolda uçuruma düşmemek için yol boyunca kenarlara saman balyaları yerleştiriliyor. 18 yaşını dolduran herkesin katılabildiği Red Bull Formulaz’da kadınlar da çetin yarışta maharetlerini gösteriyor.

kılçorap

5. Türkiye’nin en hızlı yarışçıları geride kalıyor

Son yıllarda ünü sınırları aşan ve yalnızca bölge sakinleri değil Türkiye’den hatta dünyanın her yerinden turistleri ağırlayan Red Bull Formulaz için binlerce insan Tunca’ya geliyor. Motor sporları efsanesi Kenan Sofuoğlu, genç motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu gibi isimler Red Bull Formulaz’da yarışarak heyecan dolu anlar yaşadı. Ancak alıştıkları rekorlara maalesef burada ulaşamadılar.

Red Bull ve Formulaz Derneği’nin birlikte düzenlediği Red Bull Formulaz’a sadece 4 gün kaldı. 11. kez genç yaşlı herkesi bir araya getirecek etkinlik için katılımcılar da araçlarında son dokunuşlarını gerçekleştiriyor. El yapımı tahta arabalar ve onların cesur sürücüleri, bu yıl da 17 Ağustos’ta Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca beldesinde en hızlı olabilmek için mücadele edecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler