Haftada 4 gün çalışma sistemine geçilecek

Rusya, işsizliğin önüne geçmek ve yaşam kalitesi artırmak için kademeli olarak haftada 4 gün çalışma sistemine geçmeye hazırlanıyor.

Haftada 4 gün çalışma sistemine geçilecek

Rusya'da iktidardaki Birleşik Rusya Partisi'nin de desteklediği öneri haftada 5 gün yerine 4 gün çalışılmasını öngörüyor.

Birleşik Rusya Partisi milletvekili Andrey Isayev, çalışma günü sayısının azaltılması sayesinde Rus vatandaşlarının ücret kaybı yaşamadan ailelerine ve hobilerine daha çok vakit ayırabileceğini söyledi.

Geçtiğimiz haziran ayında yayınlanan kamuoyu anketi, Rus halkının yüzde 43'ünün haftada 4 gün çalışma sistemine karşı olduğunu ve böyle bir durumda ücret kaybı yaşanabileceği endişesi taşıdığını ortaya koymuştu.

Fakat Rus halkının endişelerinin aksine Isayev, haftada 4 gün çalışma sisteminde çalışanların mevcut maaşlarının korunması gerektiğini vurguladı.

Haftada 4 gün çalışma sistemi uygulamasının kademeli olması gerektiğine dikkat çeken Isayev, bu sayede işverenlerin ve çalışanların yeni sisteme uyum sağlayabileceğini ifade etti.

Haftada 4 gün çalışma sistemi sayesinde ülkede işsizliğin de azaltılması hedefleniyor.

Haftada 4 gün çalışma sistemi yasa tasarısı ile ilgili çalışmaların önümüzdeki ay başlaması planlanıyor.

Haftada 4 gün çalışma sistemi daha önce Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev tarafından da gündeme getirilmiş ve öneri ülkenin en büyük sendika grubu olan Bağımsız Sendikalar Federasyonu tarafından desteklenmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
rusyayamı gitsek ne yapsak... burda asgari ücret ile 6 gün çalış 1 gün izin... bir gün izin yetmiyor... parada yetmiyor... bizim devlet kendi milletini düşündüğü de yok...
@ersin801 bizim yeni devlette halk köle ve kazandıgını vergilere koprulere yollara vermek zorunda..yabancı yatırımlara potansiyel musteri haline getirildik..devlet halka degil halk devlete hizmet edeyor
Haftada 5 gun yerine 6 gun calisiyoruz birakin 4 u haftada 7 gun calistirmasalar
@benmy123 maaşınıza yazsaydın keşke haftada 6 gün çalışan adam 7-8 bin tl den assagi maaş almaz
@benmy123 maaş çalışma saatiyle değil yaptığın işle ilgili????
BİZİMKİLER HER SEYDE İŞLERİNE GELDIGINDE AVRUPADA BÖYLE DIYOLAR AVRUPADAN ÖRNEK VERIYOLAR TÜRKİYEDE UYGULANMAYA KALKILSA İSVEREN İŞTEN ATAR MİLLETİ DUKYANIDA KAPATIR
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler