Sadece Ramazan ayında çıkıyor! Kargoyla Türkiye'nin her bir yanına...

Niğde yöresine ait çok eski zamanlardan gelen damak tadının vazgeçilmesi ve Ramazan ayında tok tutan tahinli pide yoğun ilgi görüyor.

Sadece Ramazan ayında çıkıyor! Kargoyla Türkiye'nin her bir yanına...

Niğde’de tahinli ekmek yaklaşık yarım asırdır özellikle Ramazan aylarında üretimi devam ediyor. Yoğun talebi karşılamak için ustalar 15 saat çalışırken, iftar yaklaştıkça pidecilerin önünde kuyruk oluşuyor.

AW696958_01

Gece 3’de üretime başlandığını söyleyen Ali Avcı, "Vatandaşlarımız sahur sofraları için tahinli pideye yoğun ilgi gösteriyor. Tahinli Niğde’mizde Ramazan aylarında çıkmaktadır. Çok eski zamanlara dayanan ustalarımızdan öğrendiğimiz bu tahinli pideyi vatandaşlarımıza sunuyoruz. Sahurda tüketiliyor. Sahurda yendiği zaman gün içeresinde tok tutma özelliği var. Günde 500-600 civarında tahinli pide üretiyoruz. İsteyen olursa kargo ile de farklı illere de gönderiyoruz.

AW696958_03

Şekerli ve sade olmak üzere iki çeşit çıkan tahinli pidenin yapılışı ise şöyle:

“Un, maya ve su karışımından elde edilen hamur, merdane kullanmadan ustanın maharetiyle kol üzerinde çevrilerek açılıyor. Daha sonra büyükçe açılan hamur, üzerine tahin dökülerek uzun rulo haline getiriliyor. Parçalara ayrılan hamur, pide şekline getirildikten sonra fırında 10 dakika pişirilip vatandaşa sunuluyor.’’

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
haber yaparken bence biraz daha araştırın.bu bildiğin tahinli ekmek ülkemizin her yerinde yapılıyor hemde çeşit çeşit.
Tahinli pide değil ''TAHANLI' dır o nun adı. Biz öyle deriz. AKSARAY ilinin özellikle daha önceleri Ramazan ayında çıkan şimdilerde her zaman bulunan lezzetli bir pidesidir. Çayla çok güzeldir. Vazgeçilmezimizdir. Biz yeterli tanıtım yapamadığımız için başka şehirler sahipleniyor.
hemen 10 dane sipariş edeyim.iftara yetişir mi acaba?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler