Sevgililer Günü Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 11 İlginç Bilgi

14 Şubat, aslında “Aşkım ne demek Kız Kulesi’nde yer kalmamış” diyaloglarından çok daha fazlası.

Sevgililer Günü Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 11 İlginç Bilgi

Tarihindeki karanlık noktalar

Tarihçiler, Sevgililer Günü’nün aslında Lupercalia isimli bir doğurganlık festivaline dayandığını düşünüyor. Lupercalia boyunca hayvanlar kurban ediliyor ve kurban edilen hayvanların derileriyle kadınlar vücutlarından kan gelinceye kadar kırbaçlanıyordu. Bu kan, kadının doğurganlığını sembozlie ediyordu. Nasıl, çok romantik değil mi?

1300’lü Yıllarda resmileşti

O yıllarda Hıristiyanlaşan bu özel gün, kuşların çiftleşme dönemi olduğuna inanılan Şubat ayının ortasına denk getirildi. Kumruların aşkla ilişkilendirilmesi de bunda etkili oldu. Böylelikle gün, pagan adetlerinden uzaklaştı.

Aziz Valentine, tek bir kişinin ismi değildi

Aslında iki hatta üç kişinin ismi Aziz Valentine'di. İçlerinde 40 günlüğüne Papa olan bir tanesiyle birlike, birçok Aziz Valentine vardı tarih boyunca. Ama Sevgililer Günü’nü “bulan” Aziz Valentine, İmparator II Cladius’a da meydan okumuştu. O zamanlar, Cladius evliliği askerlerinin performansını etkilediği ve dikkatlerini dağıttığı için yasaklamıştı. Valentine ise yakalanıncaya kadar birkaç kez evlendi. Ölümle cezalandırıldıktan sonra, Aziz Valentine’ın mezarına genç çiftler gelip çiçekler ve kartlar bırakmaya başladı. Peki ya öldüğü gün? O da 14 Şubat...

İlk sevgililer günü kartı 15. yüzyılda gönderildi

Fakat 17. Yüzyıla kadar insanlar birbirlerine karşılıklı olarak mektup ve kart göndermiyorlardı. Sevgililer Günü kartları, 1840’lara kadar pek de üretilmiyordu.

Günümüzde dev bir sektör

Amerika halkının %62’si, Sevgililer Günü’nü kutluyor ve yılda yaklaşık 20 Milyar Dolar harcıyor, bunun 448 Milyon kadarı ise sadece şekerleme ve çikolataya yapılan harcamalar. Erkekler Sevgililer Günü’nde 150 Dolar harcarken, kadınlar sadece 74 Dolar harcıyor. Biz erkekler kolay varlıklarız ya. Al bir şişe parfüm, bir gömlek, bir kravat... Bitti gitti işte. Babalar Günü’nde babanıza en son ne zaman gömlekten başka bir şey aldınız ki?

Önden öğretmenler!

Amerika’da en çok öğretmenlere Sevgililer Günü kartı alınıyor. Çok sevimli değil mi? Onları çocuklar, anneler ve eşler takip ediyor.

Bir de köpekler...

Tüylü dostları için 9 milyon Amerikalı hediye alıyor. Onların da sevgiye ihtiyacı var.

En popüler hediye?

Eh, tabii ki çiçek. Çiçeği, çikolata ve mücevher takip ediyor. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 220 milyon gül her yıl 14 Şubat’ta gönderiliyor.

Amerika’da yaklaşık 6 milyon kişi, her yıl sevgililer günü’nde nişanlanıyor

İlk kalp şeklindeki çikolata kutusu 1868’de üretildi

Durex’e göre şubat ayında prezervatif satışları artıyor

Şaşırdık mı, hayır. Satışlar özellikle Sevgililer Günü’nde yüzde 20 ila yüzde 30 oranında artıyor. Ve eh, Mart ayında da hamilelik testlerinin satışının arttığını söylememize gerek yoktur sanırız.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler