Söbelen mantarı faydaları nelerdir? Söbelen mantarı nasıl pişirilir?

Sinop Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, Sinop’un Ayancık bölgesindeki Akgöl Tabiat Parkı çevresindeki ormanlık alanda söbelen mantarı, diğer adıyla pösteki mantarı topladı. Oldukça lezzetli olan söbelen mantarı faydasıyla da sağlığımızı korumaya yardımcı oluyor. Söbelen mantarı faydası nedir? Söbelen mantarı yemeği nasıl olur? Hepsini detaylı bir şekilde anlatacağız.

Söbelen mantarı faydaları nelerdir? Söbelen mantarı nasıl pişirilir?

Sinop Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, genellikle çayırlık bölgelerde, yol kenarlarında yetişen söbelen mantarının (pösteki) diğer mantar türlerinde göre daha tatlı olduğunu ifade etti.

Hasan Başyiğit, söbelen mantarının yemeklere kültür mantarından daha güzel tat verdiğini ifade etti. Başyiğit, “Genelde tavada ve yemeklerde kullanılabilen bir tür. Ben tavada yağda pişirerek yemeyi tercih ediyorum. Herkesin yemesini de tavsiye ederim. Çayırlık alanlarda yol kenarlarında rahatlıkla bulunabilecek bir mantar türü. Tereddüdüm yok, bilinen yenilebilecek mantardır” dedi.

SÖBELEN MANTARI FAYDASI

AW828876_02

Senede 2 sefer çıkan söbelen mantarı için 'altından daha kıymetli' diyorlar. Yedilçe şifa veren söbelen mantarının şeker hastalığına iyi geldiği yapılan araştırmalar sonucu ortaya konmuştur.

SÖBELEN MANTARI NASIL PİŞİRİLİR?

AW828876_03

Söbelen mantarı genelde temizlendikten sonra yağda kavurulur. İsteğe bağlı içine piyazlık doğranmış kuru soğan ve çeşitli baharatlar da ilave edilebilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
bunu 3 gün koparma mürekkep gibi eriyip simsiyah akıyor.lezzeti de abartıldığı kadar değil.bizim buralarda da çok çıkar bundan kimse yüzüne bakmaz.
pişirme yöntemi :) tavaya at kavur :)
Tavaya at kavur, yanarsa da külünü savur.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler