SPOR

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

SON DAKİKA: Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'tan Acun Ilıcalı sürprizi! Resmen belli oldu

Son dakika... Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, düzenlediği basın toplantısında Galatasaray derbisinde yaşananlar ve seçim gündemine dair açıklamalarda bulundu. Öte yandan Koç'un yönetim kurulu da belli oldu. İşte detaylar...

SON DAKİKA: Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'tan Acun Ilıcalı sürprizi! Resmen belli oldu

Fenerbahçe'de Başkan Ali Koç, son oynanan Galatasaray derbisinde yaşananlar ve seçim gündemine dair düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

SALONDA SÜRPRİZ İSİM

Screenshot_1

Düzenlenen basın toplantısında başkanlık seçimleri öncesi Ali Koç'un yönetim kurulu listesinde olması beklenen Acun Ilıcalı da bulunuyor.

YÖNETİM KURULU BELLİ OLDU

image (10)

Ali Koç'un yönetim kurulu da belli olurken, Acun Ilıcalı'nın da listede olması dikkat çekti.

"6 YILDA OLANLARI PAYLAŞACAĞIM"

Screenshot_3

"Bugün "Altı yıl boşa geçmiş" diyenler üzerine altı yılda olanları sizlerle paylaşacağım. Niye karar değiştirip aday olduğumu paylaşacağım."

SAADETTİN SARAN'A TEŞEKKÜR

d0b4929876d64f6a90ff509c285dfd4a

"Fenerbahçe başkanlığım süresince destekleriyle yanımda olan, her koşulda destekleyen taraftar ve üyelerimize, 2 dönem boyunca görev yaptığım yönetim kurulu arkadaşlarıma, dünyanın dört bir yanında bizi temsil edenlere, çalışanlarımıza, sporcularımıza, gerçek medya mensuplarına, tüm süreç boyunca Fenerbahçe menfaatleri doğrultusunda davrandıkları için Saadettin Saran ve ekibine şükranlarımı sunuyorum."

"CİDDİ BAŞARILAR ELDE ETTİĞİMİZ SÖYLEYEBİLİRİM"

1710336174796-1224214142124

"Görev süremiz boyunca çalışma arkadaşlarımla Fenerbahçe'nin geleceği açısından kritik öneme sahip konularda ciddi başarılar elde ettiğimizi söyleyebilirim. Bu başarılar biraz tevazu biraz futbol gündemindeki olumsuz gelişmeler nedeniyle geride kalmıştır. Başarılarımızla da, hatalarımızla da yüzleştik. Fenerbahçe için hayal ettiklerimizin, olmasını istediklerimizin, mücadele ettiklerimizin amaçladığımız düzeye gelmedi."

"BİZİ SORGULAYABİLİRSİNİZ"

1100356-1788997644

"Çok isteyip, mücadele edip yapamadıklarımızın hepsi önümüzde. Tüm süreci analiz ettik. Karşıdan bir gözle kendimize baktık. Futbol yapılanmamızda doğru yapmadığımız konular olmuştur, ilk dönemimizde. Transferlerde, hoca tercihlerinde bizi doğal olarak sorgulayabilirsiniz. Geçmişten, süreçlerden çok şey öğrendik. Hiç olmadığı kadar tecrübe kazandık. Neler yapılması gerektiğini çok çok daha iyi görüyoruz."

"BU KADAR KÖTÜ OLMASINI BEKLEMİYORDUK"

Screenshot_4

"Finansman, göreve gelmeden önce sürekli vurguladığımız bir konuydu. Göreve gelir gelmez bu konuya odaklandık. 6 yıl sonra sürdürülebilir mali yapı için çok önemli mesafeler kat ettik. Mali bağımsızlık için büyük ivme kazandık, gidecek çok yol var ama doğru yoldayız. Gelir gelmez ekonomik duruma baktık. İyi olmadığını beklemiyorduk, bu kadar kötü olacağını beklemiyorduk. Kulübün finansal durumunu önceki yönetim de bilmiyordu."

"ONLAR DA BİZİM KADAR FENERBAHÇELİ"

Screenshot_5

"Onlar da bizim kadar Fenerbahçeli. Kimse bilerek bu duruma getirmez. Biz söylemiyoruz, bağımsız raporlar söylüyor. 2018'de UEFA'nın yayınladığı raporda da bu durumu görüyoruz. Bu rapora göre, bütün Avrupa'daki kulüpleri kapsıyor. Bu rapora göre, Avrupa'da batmaya en yakın kulüp olarak Fenerbahçe gösteriliyor. Net borcun, geliri oranında Avrupa'nın en kötü ikinci kulübüydük. Avrupa'da ne kadar kulüp var? Birincil liglerinde aşağı yukarı 700 kulüp var. En kötü ikinci kulüptük net borcun gelire oranında. Parasal olarak net borç, Avrupa'nın 6'ıncı sırasındaydık. Milyarlarca geliri olan kulüplerin bizim kadar borcu yoktu. Raporun manşeti de kulübümüze atfedilmişti. Avrupa'nın en riskli kulübü olduğumuzu UEFA söylüyordu."

"KİNAYE YAPMIYORUM, İYİ FENERBAHÇELİLER"

ali-koc-aa-1989992

"Bizim kadar Fenerbahçe'yi seven eski yönetim, kinayeli söylemiyorum, Fenerbahçe'de yönetici olanlar çok büyük fedakarlıklar yapar. Onun için konuya hakim değillerdi diyorum."

"BORÇ YARIYA İNDİ"

kapak_223009

"Toplam yükümlülüklerimiz 612 milyon euro'yu bulmuştu. Bugün ise 29 Şubat rakamlarına göre, toplam yükümlülüklerimiz 307 milyon euro'ya indi. Tam anlamıyla yarıya indi. Biz bırakırken 3.5 küsür milyar borç vardı, 11'e geldi diyorlar. Bunu bu şekilde ifade etmek muhasebeden, finanstan çok uzak insanların sözleridir. Borçlarımıza ister TL, ister euro olarak bak, değişen bir şey yok. 31 Mayıs 2018'de 3 milyar 180 milyon TL olan borcumuz, enflasyonla beraber 29 Şubat'ta 23 milyar 650 milyon TL'ye geliyor. 3.5 11'e çıktı değil. Hangi kurdan bakarsak bakalım borçlar yarıya indi. Borçların büyük kısmı finans kurumlarına olan borçlardır."

"612'nin 347'si finans kuruluşlarınaydı. Bugün ne kadar, 104 milyon euro. 3'te 1'inden daha düşük."

"FAKTORİNG BORCUMUZ KALMADI"

ali-koctan-sert-aciklama-gercek-sampiyonun-kim-oldugunu-serefsizlere-hirsizlara-alcaklara-gosterdik-godk

"347 milyonun 74 milyon euro'su fahiş faiz oranlarıyla faktoring borcuydu. Bugün hiç faktoring borcumuz kalmamıştır. Allah o günleri kulübümüze bir daha yaşatmasın. Mali yapımızı en doğru şekilde yönetiyoruz. Döviz borçlarını kapattık, tüm borçlarımız TL'ye döndü. Bizim 5-6 TL'den döndük euro'dan, euro kuru 35'e geldi."

"ALACAĞIM YOK! ŞEREFSİZCE YALAN!"

ali-koc-rev

"Fenerbahçe'den tek kuruş alacağım yoktur. Bunu daha evvel de söyledim. Aksini iddia eden şerefsizce yalan söylüyorlar. Bunu yazanlara değil, söyletenlere bakmak lazım. Mahsuplaşma olayı vardır, bir yönetici verir, biletten kombineden locadan düşer. Binlerce kişinin aidatı düşerdi eskiden. Bizim dönemimizde, hiçbir kuruş para mahsuplaştırılmamıştır, kulübün içine konan kaynaktan, 1 kuruş dahil."

"HARCAMADAN YATIRIMA GEÇTİK"

fenerbahce-tffyi-fifaya-sikayet-ediyor-ali-koc-turk-futbolu-sikintiya-girer-tuzv

Üzülerek anlatıyorum, anlatmak zorundayım. Bunu gelecek günlerde çok daha iyi anlayacaksınız. Kulübümüze çeşitli gelir kaynaklarını sağlarken, transferi harcamadan çıkarıp yatırım kültürü olarak değiştirdik. Transfer zararları kapatıldı. Transferden gelir elde edildi. 5 büyük lige satışlarla Avrupa'nın dikkatini çektik. Bizden gidenler de bizi en iyi şekilde temsil ederler.

"FORMAMIZDA SPONSOR YOKTU"

a1302196186444f8b902322a7b0062de

"FFP ve harcama limitleri gibi engeller aşıldıkça tarihimizin en iyi kadrolarını kurduk. FFP prangalarını attık. Demek değildir ki bir daha gelmeyecek. UEFA her sene hesap yapıyor. Stadyum sponsorluk gelirlerini 6 sene önceye göre 150 milyon dolardan 200'e çıkardık. Fenerbahçe'nin forma göğüs reklamı yoktu. Bugün reklamı boş olan hiçbir branş, takım yok. Çok şükür, sponsorlarımıza çok teşekkürler."

Başkanlık seçimleri öncesi Ali Koç'un yönetim kurulu listesinde yer alan Acun Ilıcalı, basın toplantısının yapılacağı salonda bulunuyor.

"FUTBOLDA ENGELLENDİK!"

thumbs_b_c_d5f564a1ce24449613c24fcf1133b54a

"Futbolda arzuladığımız, hak ettiğimiz başarıları yakalayamadık. Tüm anlattıklarımı bu perdelemektedir. İlk dönemimizde muhtelif sebeplerden hatalarımız, yanlış tercihlerimiz oldu. Bunlara rağmen sistem tarafından giyotinden geçirilmeseydik, şampiyonluğa uzanma şansımız vardı. Hep engellendik."

"İNŞALLAH SONU ŞAMPİYONLUK OLUR"

ali-koc

"Son iki sezonda hatalardan arınmış, FFP prangasından kurtulmuş, doğru seçimler yapmış, tarihin en iyi kadrolarını kurmuş ve sistematik engellere rağmen şampiyonluğu son ana kadar kovalamıştır. Son 2 sezonda Avrupa'da yarı finallerin kapısından dönmüş, Avrupa'da en çok puan katkısını açık ara Fenerbahçe sağlamıştır.

Geçen sezon Türkiye Kupası'nı aldık. Bu sezon Türk futbol tarihinde görülmemiş puan seviyesine ulaşmış, derbilerde üstünlük sağlamış, deplasmanda namağlup, tüm adaletsizliklere rağmen şampiyonluk şansını son maça taşımış bir kadro kurduk. Tarihi bir sezon olmuştur. İnşallah sonu şampiyonlukla biter."

"BİR KERE ŞAMPİYON OLALIM DEVAMI GELECEK"

yeni-proje-15-1704488227

"Kısacası futbolda son dönemde başarılı bir istikrar sağladığımız aşikar. Geleceğe çok daha ümitle bakmamızı sağlamıştır. Aslında Fenerbahçe futbolda, son 10 senede de istikrar sağlamıştır, son 5 senede de. Son 5 ve son 10 senenin puan durumlarında Fenerbahçe zirvededir, şampiyon olması engellenmiştir. Bu dönemde Fenerbahçe sarı ve kırmızı kartlarda da zirvededir. Son 5 ve son 10 senenin ilk 5'ine bakın, Fenerbahçe zirvededir. Bu takımlar arasında şampiyonluk yaşamayan tek takım Fenerbahçe'dir. Bunun böyle olması futbolun olağan gidişatıyla açıklanamaz. 1 kere şampiyon olup cam tavanı kırdığımızda inanın ki şampiyonluklar arka arkaya gelecektir. Bizi engelleyenlerin en büyük korkusu da budur."

Başkanlık seçimleri öncesi Ali Koç'un yönetim kurulu listesinde yer alan Acun Ilıcalı, basın toplantısının yapılacağı salonda bulunuyor.

"ŞAMPİYON YAPMAZLAR" SÖZÜ...

663a4c7615780470

"Benim 'Ali Koç varken, Fenerbahçe şampiyon yapmazlar' söylemim üzerinden seçim stratejisi hazırlayanlara lafım var. Adaylık kararı almamın arkasındaki nedenlerden biri bu. İki TV'de bundan bahsettim. 'Başkan olduğum sürece Fenerbahçe'yi şampiyon yapmazlar' dedim. Bu teslimiyet ifadesi değildir. O psikolojide olsaydık, Fenerbahçe şampiyonluğu kovalamaz, havluyu atardı. 22. dakikada haksız 10 kişi bırakıldığımız derbide böyle mücadele edemezdik. Bu sözler, bir isyanın dışavurumudur. Fenerbahçe'nin duruşu nedeniyle karşı karşıya kaldığı durumu izah eden bir tespitti. Futbolu istediği gibi dizayn etmeye çalışanlara mesajdı. Burada söz konusu olan şahsımın kimliği ile ilgili bir durum değildir. Gerilimin asıl sebebi, camiamızın ilkeleri ve duruşudur. Fenerbahçe son 20 yılda sistematik olarak büyük haksızlıklara ve saldırılara maruz kalmıştır, bu da devam etmektedir. Bazı çıkışlarımızın, Türk futbolunun vahametiyle ilgili farkındalık yaratması, bazı taşların oynaması açısından etkili oldu."

"BİZİM YAŞADIKLARIMIZI KİMSE YAŞAMADI"

baskanfoto2

"Dünyada Fenerbahçe'nin yaşadığını yaşayan bir kulüp yoktur. Fenerbahçe'nin hakkının yenmesi bir norm haline gelmiştir. Yeni başlamış bir şey değildir. Son birkaç yılda dozajı ciddi şekilde artmıştır. Yönetime geldiğimizden itibaren iyi niyetle, naif şekilde futbol değişsin diye çalıştık. Ancak, gördük ki ortam böyle bir ortam değil. Statükonun devam etmesini isteyenler çok daha fazla, biz her daim ötekileştirdik. Sistem içerisindeki Anti-Fenerbahçeli güçlerin Fenerbahçe ile derdi var, sorunu çözmek gibi bir dertleri yok."

"6 yılda gördük ki futboldaki yapı biat etmeyenleri cezalandırmakta, sistemin dışına çıkarmaktadır. Hayali düşmanımız olduğunu söyleyenler, bu sistemden menfaat elde edenlerdir. Bu düzenden rahatsız olan kulüplerle birlikte futbolumuzu daha iyi bir geleceğe taşımak istiyoruz."

"ŞAMPİYON OLACAK TAKIM KURACAĞIZ"

ali-koc-aa-1763797

"Normal bir lig olsa büyük bir heyecan içinde olurduk. Malum ortam, dizaynlar... Allah'tan ümit kesilmez. Bu başarı şampiyonlukla taçlanır. En son 90 puan üzerinde bir sezonun bitişi 1988/89'da olmuştur. Son 10 senede 90 puan üzeri alan takım olmamıştır. Tarihte 2 kere olmuştur 90 puan üzer. Futbol yatırımlarımız 2 senedir meyvesini verdi. Bu sezon çok güçlü olan takımıza yapacağımız takviyelerle, şampiyonluk yarışını domine edeceğiz. Gelecek sezonun çalışmaları uzun süredir devam etmektedir. Şampiyonluk sözü vermedim hiç. Karakter gereği hiçbir zaman hiçbir konuda büyük konuşmadım. Son 2 sezonda yaşadıklarımızdan hareketle ve takviyelerle çok daha kuvvetli bir Fenerbahçe yaratacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Öyle bir takım kuracağız ki şampiyonluk sözü vermeme gerek kalmayacak. Avrupa'da iki senedir yakaladığımız başarıyı istikrarlı hale getireceğiz."

Başkanlık seçimleri öncesi Ali Koç'un yönetim kurulu listesinde yer alan Acun Ilıcalı, basın toplantısının yapılacağı salonda bulunuyor.

"SELAHATTİN BAKİ YÖNETİMDE OLMAYACAK"

fenerbahceli-yonetici-selahattin-baki-acikladi-yabanci-hakem-istedik-k5l8

"6 sene boyunca en en yakın çalıştığım yönetici Selahattin Baki'dir. 6 sene boyunca en çok saldırılan Selahattin Baki'dir. Son olarak ben istemeden saldırmışımdır (Gülerek). Futbolun içinde olduğu, benle yakın çalıştığı için iftiralara uğramıştır. 2-3 maç dışında hiçbir maçta kafilemizi yalnız bırakmamıştır. Çok büyük transferlere imza atmıştır. Pazarlık yapmayı bizlerden daha iyi bilmiştir. En önemli imzası Kim Min-Jae'dir, tek başına yapmıştır. Fred'de büyük payı vardır. Selahattin Baki, dışarıdan bize katkı sağlar. İlk transferlerimize, son transferlerimize bakın, arada fark var. İlk dönemde elimiz kolumuz mali açıdan çok bağlıydı, onu da unutmayın."

"Yıllarca 1907'de yönetim kurulu üyesi olarak çalıştığım Can Gebetaş, ilk dönem yönetici olmasa da ne profesyonel, ne yönetici oldu ama 7/24 canla başla tek beklentisi olmadan iletişimi kurduğu ekiple yönetti. Anlıktır, saniyeliktir. Anlayışla yerinden feragat etti. Taze kan almamız gerekti. Sayın Bekir Erdem, Ömer Okan da anlayışla karşıladılar."

DEVAM EDEN YÖNETİCİLER

Screenshot_6

"Önceki yönetimden Sayın Erol Bilecik, Sayın Burak Kızılhan, Sayın Sertaç Komsuoğlu, Sayın Ahmet Ketenci, Sayın Esin Güral Argat, Sayın Fethi Pekin, Kemal Danabaş, Mehmet Dereli ve Özgür Özaktaç, Selma Rodopman... Bazıları asil olacak, bazıları yedek üye olacak. Ülkemize iki tane arka arkaya basketbolda Avrupa kupası getiren, Süper Kupa'yı ilk kez getiren Kemal Danabaş asil pozisyonundan feragat etti, yeter ki Fenerbahçe'ye hizmet edilsin dedi. Selma Hanım da öyle..."

"LİGİN SPORTİF GERÇEKLİĞİ OLDUĞUNA İNANIYOR MUSUNUZ?"

Screenshot_7

Ali Koç: "Bu sezon ligin sportif gerçekliğin olduğuna inanmıyorum. Hatta iş çok çok daha kötüye gitmiş vaziyette."

Başkanlık seçimleri öncesi Ali Koç'un yönetim kurulu listesinde yer alan Acun Ilıcalı, basın toplantısının yapılacağı salonda bulunuyor.

"AZİZ YILDIRIM NEDEN ADAY OLDU?"

1dc13e9e3735428fb1ae089e4b04c0f5

"Mali açıdan nereden nereye geldiğimizi anlattım. 2018'e göre bugün aday olmak çok daha kolay. Daha gidecek çok yol var. Başkanın aday olmasının Fenerbahçe'nin bekasından çok Ali Koç'tan alınacak bir intikam olarak görüyorum."

"ERDEN TİMUR'A TEŞEKKÜR EDECEĞİM AKLIMA GELMEZDİ"

dursun-ozbek-erden-timur-sam3_cover

"Erden Bey'e teşekkür edeceğimi sanmazdım ama kendi başkanını yalanladığı için teşekkür ederim. Yakından uzaktan böyle bir konuşma geçmedi. Sayın başkanın bu ilk yalanı değil!"

"BU KADAR RAHAT YALAN SÖYLEMEMESİ LAZIM"

dursun-ozbek-aa-2094529

"Bu seviyeye gelmiş insan bilerek böyle yalan mı söylüyor, patolojik bir durum mu var, yoksa hatırlamıyor mu bazı şeyleri? Bu kadar rahat, önemli konuda, milyonları temsil eden insanların rahat yalan söylememesi lazım. "Dursun Özbek, '40-50 kişiyle stada geldi.' dedi. 24 saat geçmeden 40-50 kişi oldu 70-80 kişi. Stat kendi statları, kamera kayıtları vardır. Tek başıma ve iki korumamla geldiğimi görecektir."

"POLİSİ ZAN ALTINDA BIRAKIYORLAR"

18284263-728xauto

"Kendi ayıplarını örtmek için devletin memurlarını hedef alıyorlar. Galatasaray Başkanı, Fenerbahçe Stadı'na geliyorum dese polis yardımcı olmayacak mı? Olacak. Polisi zan altında bırakıyorlar."

"OLAĞANÜSTÜ BİR GECE OLDU"

kulupler-birligi-vakfi-nin-yeni-baskani-ali-koc-oldu-9344

"O gün 19.05'te şampiyon olacaklardı. Namağlup şampiyon olacaklardı. Özellikle beni hedef alan koreografiler vardı. Ligin son 1 haftasına rahat gireceklerdi. Büyük paralar harcayıp eğlence, parti, podyumlar, sanatçılar vardı. Hepsine baktığımızda Fenerbahçe için olağanüstü bir gün yaşandı o gece."

"KENDİSİ ŞAMPİYON YAPMAYACAK GÜÇLERDEN"

aziz-yildirim-adaylik

"Önümüzdeki iki hafta boyunca o (Aziz Yıldırım) bana sallayacak, ben cevap vereceğim. Fenerbahçe'yi şampiyon yapmayacak güçlerin kim olduğunu merak ediyorsa aynaya baksın, bir tanesi de kendisi! Bir de şöyle bir şey demiş, Fenerbahçe'nin mutluluğu benden daha önemlidir. Biz şampiyon olursak başkan mutlu olmayacak mı? Basın toplantısını izledim. Sorulduğu zaman soru, küçük bir ihtimal de olsa şampiyon olursak memnun olmayacak bir vücut lisanı gördüm. Allah kimseye nasip etmesin."

"ANKARA'DA İHALE BANA ÇIKARILDI!"

2Pg5PyzaB0SkH_k6fEMBHQ

"Bizim tavrımız net. Benim 6 sene boyunca ne acılar yaşadığımı biliyorsun. Beni 6 senede en çok acıtan, böyle önemli bir konunun Ankara'da paketlenip, ihalenin sadece bana çıkması en canımı acıtan konudur. Baktılar bu tutuyor, imza kampanyasına Beşiktaş ile biz en son girdik, Trabzonspor ve Galatasaray daha çok şahinken bu imza kampanyasının Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı bir hareket olarak servis edilmesi olacak iş değil bu! Riyad'da ne yazık ki bu! Çok içimi acıtıyor."

"MEHMET BÜYÜKEKŞİ KAZANAMAZ!"

1afb4f21f1e64a2cb6bbc9d7948c91be

"TFF'de inşallah çok adaylı bir seçim olur. Mevcut başkan ya girmez ya inşallah kaybeder. Kazanma ihtimalini görmüyorum. Bunu dedim diye kazandırırlar ona."

"MÜTHİŞ OPERASYON VAR! ŞİKE, HAKEMLER"

7c5d35be41a34dd8b64a4e75e81336f0

"Biz fitili ateşledik. Kasım ayında bahisle ilgili sözlerimiz oldu. Bu kürsüde... Ben demiyorum ki bizden dolayı oldu, sözlerimiz ciddiye alınmış. Tanık olarak ifadeye gittik. Müthiş bir bahis operasyonu yürütülüyor. Henüz haberiniz olmaması çok normal. Bahis demek şike demek, şike demek hakemlerin içinde olması demek, haksız kazanç demek vs. Olağanüstü genel kurula çağırdık, Süper Kupa'ya çıkmadık, aşağılayanlar kızanlar olduk. Ligden çekil veya çekilme, bir ve sıfırmış gibi. Ligden çekilsek en çok genel kurula gelenler kızardı."

"TÜRKİYE KUPASI'NA KATILMAYACAKLAR VAR"

480867

"Yol haritası yaptık. Bunun içinde önümüzdeki sezon Türkiye Kupası'nda olmamak var. Başka kulüpler de olmamayı düşünmüyor. 2 Nisan'daki sözlerimizle taşlar yerinden oynuyor. VAR hakemleri getirildi, TFF seçimleri açıklandı, daha da önemlisi 3-5 kulüp diye ifade ettiği TFF başkanının onlarca kulüp sistemi değiştirmek adına eyleme girdi. Şu an 150'ye geldi imzalar, kıymeti harbiyesi yok şu an, haziran başı olsun istiyorduk. TFF'de değişim olursa en büyük sebebi Fenerbahçe'dir."

Euro 2024 Canlı Skor


Takım
O
Av
P

En Çok Aranan Haberler