SPOR

Galatasaray'da kritik gün! İbra sonucu bekleniyor...

Son dakika: Galatasaray'da 8 aydır başkanlık görevini sürdüren Burak Elmas için büyük gün... Sarı - kırmızılılarda önceki başkan Mustafa Cengiz ve mevcut Başkan Burak Elmas'ın görev yaptığı dönemler mali genel kurul toplantısında idari ve mali açıdan oylandı. Elmas dönemi ibra edilmezse Galatasaray'da seçime gidilecek. Detaylar haberimizde...

Son dakika: Galatasaray Kulübü'nün yıllık olağan mali genel kurul toplantısı bugün gerçekleştirildi. Önceki başkan Mustafa Cengiz ve mevcut başkan Burak Elmas'ın görev yaptığı dönemler mali ve idari açıdan oylandı. Elmas dönemi için ibra edilmeme kararı gelirse Galatasaray camiası seçime gidecek. İşte detaylar...

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Anadolu Auditorium Toplantı Salonu'nda saat 10.00'da başlayan kongre, çoğunluğa bakılmaksızın yapıldı.

İlk olarak genel kurul divanının oluşturulacağı toplantıda, yönetim kurulu adına yapılacak sunumun ardından, raporların takdimine geçildi.

Sırasıyla faaliyet ve denetim raporlarının katılımcılara aktarılmasının ardından, görüşmelere başlandı.

İŞTE KURUL'DA ANBEAN YAŞANANLAR

 • Hayri Kozak: "Yönetimi ibra etmeme konusu her toplantıda tartışılmakta. Ben üyelerimizin kişisel iradeleriyle en mantıklı ve günün şartlarına göre en doğru kararı vereceklerine inanıyorum. Ben kişisel olarak sayın başkan ısrarla rica ettiğim talebimi bıkmadan bugünün ortamında en doğru çözüm olduğuna inanarak tekrarlayacağım. Sayın başkan, hala geç kalmış değilsiniz, yorgun bir gün yaşadınız, kulübümüzün yarınları adına istifanızı bugün divan başkanlığına vererek yeniden seçime gidiniz."

 • Abdurrahim Albayrak: "Ben en iyi yönetimde olan arkadaşlar anlar. Bir Gomis tutturduk gidiyoruz. Burası Galatasaray arkadaşlar. Galatasaray'ı Gomis yönetemez. Galatasaray'ın odasındaki şeyleri anlatmak pek yakışmıyor ama bunu Galatasaraylılar'ın bilmesini istiyorum. Şampiyon olduk, Gomis'i hocamızın raporu olmadan göndermemiz mümkün değil. Denizli maçı oynuyoruz, final. Penaltı kullanıyoruz. Penaltıyı nasıl laubali şekilde kullandığını açarsınız görürsünüz. Korner kullanırken su içmeye gidiyor. Bunlar yetmiyor, yönetim odasına geliyor. Oytun ve Kaan da yanımda. 'Ben Galatasaray'ı şampiyon yaptım. Bu kulüpte en çok parayı ben alacağım. Feghouli alamaz. Feghouli 3.850 alıyor. Ben 4 milyon istiyorum, 3.250 alıyorum. Benim paramı 4 milyon yapacaksınız.' diyor. Ben de dedim ki, 'Biz hocaya niye para veriyoruz? Tek başına şampiyon yapıyorsun da biz niye 30 futbolcuya para veriyoruz.' Hiçbir yönetim, mevcut yönetim olsun, bizden öncekiler olsun, bizden sonrakiler de... Bir futbolcu, Galatasaray'dan büyük değildir. Adnan Polat döneminde Kosecki Türk parasını yere attı diye kapının önüne konuldu. Biz Gomis'e o parayı verseydik, 40 tane futbolcu kapımıza dayanırdı. Ne diyecekler? 'Gomis takımı şampiyon yaptı tek başına, demek ki bizim hiçbir şeyimiz yok' diyecekler. O zamanki hocamız Fatih Hocamız, 'Gomis tek başına yaptı, hocaya da gerek yok' derdi. Galatasaray bunu yapabilir mi! Yıllardır söylemek istemiyorum ama artık bıçak kemiğe dayandı. Yapmayın Allah aşkına. Hiçbir yönetim kurulu, Galatasaray'ın değil de yönetimin menfaatini mi düşünecek. Ben ona 750 bin vereceğim, Feghouli'den daha çok alacak diye, sen de gelip Galatasaray'ı yöneteceksin sonra. Yönetemezsin. Allah aşkına ne olur, bazı şeyleri insanlar konuşamıyor, konuşamazsınız. SPK nezdinde belki de suç işliyoruz. Söylemememiz lazım. Yeter artık!"

 • Mert Seyfi Çetinsavaş: "Siz Galatasaray düşmanlarıyla fotoğraf çektirirken Fatih Terim, Galatasaray'ın haklarını savunuyordu."

 • Burak Elmas'tan Mehmet Bilen'e cevap

FK7E1zyX0AEkJ40

Sayın Bilen, çok güzel konuşuyorsunuz ama samimi değilsiniz. Etik değerlerden bahsederken istisnasız olarak tüm etik değerlere sahip çıkınız. Defalarca anlattım size, manipüle ediyorsunuz. Disiplin Kurulu'na sevkin nasıl olduğunu siz de biliyorsunuz. Galatasaray'ı bölmekten vazgeçin. Adama göre muamele yapmayın. Galatasaray'ın 1 tane değerler kitapçığı var, insana göre değişmez! Bu kadar etik hassasiyetinizle, ben şunun cevabını merak ediyorum. Ceza ayrı, Galatasaray adına yapılan yanlış ayrı. Siz liseli liseli olmayan fark etmeksizin, üyelik başvurusu yapmış, içeri giren resmi başvuruları sosyal medyada yer almasını, o isimlerin linç edilmesini, kimin yaptığından bahsetmiyırum, bir Galatasaraylı olarak kabul ediyor musunuz? Etmiyorsanız niye sesiniz çıkmıyor! İçerisinde bulunduğunuz Divan Kurulu üyeleri ve eski merhum başkanlarımızdan birine sosyal medyada linç yapılırken Divan Kurulu'nda niye konuşmadınız? Sizin parçası olduğunuz Divan Kurulu'nda üyeler linç edilirse nasıl konuşur. Karşı olduğunuz şeye her zaman karşı olun. 1 milyonluk çeki biz amatör şubelerde kullanılmak üzere Divan Kurulu'na teslim ettik ve amatör şubelerde kullanıldı. Ajite etmeden söyleyeceğim bunu. Geldiğimden beri iyi niyetle merhum başkanımız Mustafa Cengiz'e nasıl davrandığımı teyit edecekler. Cenazesinde elimizden gelen her şeyi yaptık. Her şeyde kötü niyet aramayın.

 • Can Çobanoğlu: "Kayıp forma hikayemiz var. 20 bin forma çok önemli bir rakam. Savcılığa müracaat etmek tabiki önemli ama bize de bilgi verilmesi gerekir. Bu formalar buharlaşmadı ya!"

 • Can Çobanoğlu: "Altınordu'nun başkanı Niğde'yi elinden çıkarmak için birini arıyordu, bizi buldu. Futbol işini bilen bir sürü kişi var. Onlardan yardım alın sayın başkan."

 • Galatasaray Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Bikem Kanık, kulüp ve bağlı ortaklarının 31 Aralık 2021 itibarıyla bağımsız denetimden geçmiş net borcunun 2 milyar 561 milyon lira olduğunu bildirdi.

 • Burak Elmas: "Olimpiyatlar'dan sonra diğer tüm branşlarda seçimler oldu. Seçimleri çok önemsedik. Çünkü zaten federasyonlarda eksik olmamızdan ötürü uzun süredir temsil edilmediğimiz için sıkıntımız vardı. Delegeleri, bizim dediğimiz doğrultusunda oy atacak insanlardan verdik.

Biz bu seçimlerde önceliğimiz, kimin kazanacağını anlamak, kazanacak ekipte güçlü bir şekilde Galatasaray olarak yer almak ve orada da kritik noktalarda da Galatasaraylılar'ın olmasını sağlamaktı."

 • Galatasaray Yöneticisi Başak Karaca, Eşref Hamamcıoğlu'nun "İstanbul Sözleşmesi paylaşımı yapan kulübümüzün, cinsiyet ayrımcılığı paylaşımları yapan Bir yönetim kurulu üyesine başta hiçbir tepki verilmedi. Kadın üyelerden tepki bekledik, onlardan da bir tepki göremedik maalesef." sözlerine cevap verdi:

"13 yıl önce Işıtan Gün'ün attığı tweetlerden bahsettik. Ben kulaklarımla burada 1 yıl önce 'Kadınlar da insandır. Kadından müdür yaparsan böyle olur' sözlerini duydum. Sen hasbelkader Türkiye'nin en büyük çok uluslu şirketlerinden birine genel müdür olmuşsun. 'Galatasaray başkadır, çocukların var, nasıl yöneteceksin?' dedin. Bunlar 13 yıl önceki değil, bunlar yakın zamanda konuşulan konular."

 • Eşref Hamamcıoğlu: "Galatasaray'da ibra edip etmeme konusu bu kadar magazinleşmemişti. Buna itibar etmeyin. Sorgulanması gereken, seçimi kazanmak için verilen vaatlerin ne kadar gerçekleşip gerçekleşmediğidir. Gerçekleşmediği halde neden 'mış gibi' yapıldığı sorgulanmalıdır."

 • Eşref Hamamcıoğlu: "Gelinen noktada söylenenlerin aksine hazırlıksız ve kulübü yönetmeye olgunluğa sahip olmayan bir ekip iş başına geçmiştir. Hepsini tanırız. Görev süresinin %25'ini tamamlamış yönetim, bu aksaklıkların giderileceğine dair bir sinyal vermiyor. Burak Elmas ve arkadaşları, Galatasaray'ın yükünü kaldıramadılar. Hafif kaldılar. Güven erozyonu vardır."

 • Eşref Hamamcıoğlu: "Sayın Elmas ve ekibinin, seçim süresince en büyük destekçisi olan teknik direktörümüzün hem şekil hem zamanlama hem içerik olarak kulüple ilişkisinin kesilmesi hiç hoş olmamıştır."

thumbs_b_c_5b3bb507790d23d0723406e81ba7034f

 • Eşref Hamamcıoğlu: "Galatasaray'ı kuruluş DNA'mıza döndürmekten bahsettiler. Vaatlerde bulundular. Son 6 yılda hiçbir genel kurula katılmamış, yaşamlarının büyük bir kısmını yurt dışında sürdüren, cinsiyet ayrımcılığıyla ilgili son erece bayağı paylaşımlarda bulunan yönetim kurulu üyeleriyle ve kulüpte hiçbir kurumsal tecrübesi, yaşanmışlığı olmayan CEO'larla, seçilmişlerden beklentiyi karşılayamadığı için Fenerbahçeli danışmanlardan umutlanarak bunları gerçekleştiremez. En büyük sıkıntımız budur."

 • Eşref Hamamcıoğlu: "Seçimi kaybettiğim günden bu yana konuşmama kararı almıştım. Bunun asıl sebebi; yeni seçilen yönetime gereken zamanı tanımak, Galatasaray'ın iç problemlerini dışarda tartışmak yerine böyle zamanlarda konuşmak içindi. Yönetimi ibra etmeme gibi bir beyanım olmamıştır."

 • Metin Sinan Aslan: "Şu an hazirunumuz 1854"

 • Özgür Savaş Özüdoğru: "TFF konusunda yönetim kurulunun sınıfta kaldığını söyleyebiliriz. Sayın başkan, söylediği şeyleri uygulayamadı. Fatih Terim konusunda sayın başkan, eski yönetime noterden ihtar çekti 'sözleşmeyi fesh ederseniz ödersiniz' diye ama göreve gelmesinin ardından Fatih hocanın sözleşmesini kendileri fesh etti."

 • Turcan Bolayır: "Oğulcan için Rize'yle kavga ettiniz. Rize'ye para vermediniz, senet filan yaptınız. Tahkik ettirdim, şimdi bu çocuk Eyüpspor'da oynuyor. Neden oynuyor? Başka bir düşünce mi var acaba?"

 • Turcan Bolayır: "Falcao denilen bir adam alındı. Bu adama tikim yok. Monaco'dan bunu izlemiş talebelerim dedi ki bu sakat her yerinden ameliyat olmuş, havaya sıçrayamaz dediler. Hani golleri zımbalayacaktı. Nasıl zımbaladığını gördük."

 • Üye Turcan Bolayır: "Galatasaray'ın borcunun aslında 6-6.5 milyar TL'ye yakın olduğunu öğrendim."

 • Öğle arasının sona ermesinin ardından kurul üyelerin konuşmalarıyla devam ediyor.

 • Kurulda şu ana kadar konuşma için adını yazdıran yaklaşık 110 kişi ve adını yazdırmak isteyen 70 kişi olduğu bilgisine ulaşıldı.

 • Denetleme Kurulu raporunun okunması sonrası kurula öğle yemeği arası verildi.

 • Başkan Yardımcısı Bikem Kanık: "Önümüzde toplam 330 alacaklı vardı. Şu an sadece 11 adet alacaklı var onun dışındakiler kapanmıştır. Haziran'dan itibaren futbolcu maaşları 30 milyon avroya kadar inecek."

 • Başkan Yardımcısı Bikem Kanık: "Biz ilk geldiğimizde 171 milyonluk bir nakit kaynak yaratmak zorundaydık. Tudor'dan kalma borç bile var bunun içinde. Önümüzde toplam 330 alacaklı vardı. Şu an sadece 11 adet alacaklı var onun dışındakiler kapanmıştır."

 • Burak Elmas: "Kemerburgaz için proje ön onayını Eyüp Belediyesi'nden aldık. Önümüzdeki ay tapumuzu irtifak hakkı işlenmiş bir şekilde alacağız."

 • Burak Elmas: "Ada konusu bugüne kadar çözülememiş hukuki bir meseleydi. Biz bunu sonuçlandıracağımızı söyledik. 3 aylık bir sürede bir kararın ne kadar zor olduğunu herkes biliyordur. Adayı duyururken herkese teşekkür ettik, adaya çıkıp poz vermedik."

 • Burak Elmas: "Sponsor geliyor. Gönülden Galatasaraylı. Bu yönetime çok destek veriyorsun. Biraz bekle, destek verme diyenler var. Bunlar aramızdalar. Galatasaraylılar bunu bilsinler. Kontratları yalan aktararak konuşturanlar var."

 • Mustafa Cengiz dönemi başkan yardımcısı Kaan Kançal: "Bizler pandemiye rağmen bütçelerimizi tutturduk. Amatör şubelerde kulübümüz son 10 yılda 200 milyon dolar zarar etti."

 • Mustafa Cengiz döneminde yöneticilik yapan Kaan Kançal: "18/19 sezonunda toplam 24.2 TL kar ettik. 19/20 sezonunda 46.7 M ₺ zarar ettik. 20/21 sezonunda 434.6 ₺ zarar ettik. Bunlarda pandeminin de etkisi var. Son 10 yılda kar eden tek yönetim, Mustafa Cengiz yönetimidir.""

 • Abdürrahim Albayrak: "Kerem Aktürkoğlu'nu Erzincanspor'dan transfer edişimin hikayesini bir anlatsam şaşırırsınız. Erzincanlı genel müdür yardımcımı Erzincan'a gönderdim. Onu almayı kafaya koymuştum. Onu her hafta aradım, babasını da aradım. Babası da Rizelidir."

 • Abdurrahim Albayrak: "Mustafa Cengiz dönemindeki ekip arkadaşlarımızla beraber gece demedik gündüz demedik. Rahmetli başkanımız ameliyat olup ilk uyandığında 'Abdurrahim bankaları ne yaptın' dedi bana öyle bir başkanımızı kaybettik."

 • Abdurrahim Albayrak ve Yusuf Günay imzalı önergede "Genel Kurul'un basına açık olarak" yapılması talep edildi. Yapılan oylama sonrasında bu önerge kabul edilmedi.

 • Burak Elmas: "Galatasaray'ın toplantıları aile içi toplantılarıdır. Bu toplantı gizli değil GS TV'den kesintisiz yayınlanıyor. Basın mensuplarıyla zaten paylaşılıyor. Biz geçmişte burada üyelerimizin açık oylamalardan sonra fişlendiğini gördüğümüz için bu kararı aldık. Üyelerimizin iradesinin daha sonra sorgulanmaması için böyle bir karar aldık."

 • Yusuf Günay: "Galatasaray'ın basından gizleyeceği bir şey yok. Göğsümüzü gere gere basını buraya davet edelim tüm Türkiye bunu görsün."

 • Galatasaray'da otizm yüzme şubesinin açılmasına dair önerge oy çokluğuyla kabul edildi.

 • Kurulun canlı olarak yayınlanmasının da engellenmesi ve 'kapalı' oturum yapılmasına dair talep oy çokluğuyla reddedildi.

 • Galatasaray Olağan Mali Genel Kurul toplantısında 2021 yılına ait Mustafa Cengiz ve Burak Elmas dönemlerine ait ibra oylamasının kapalı yapılmasına karar verildi.

 • Mali Genel Kurul toplantısının Divan Başkanlığına Metin Sinan Aslan seçildi.

 • Mali Genel Kurul toplantısı, Burak Elmas'ın Kurul Divan Başkanlığı seçimiyle başladı.

CENGİZ VE ELMAS DÖNEMLERİ OYLANDI

burak_elmastan_derbi_24bfc_800

Görüşmelerin ardından önce Mustafa Cengiz dönemi sonrasında Burak Elmas dönemi idari ve mali açıdan oylandı.

TERİM KATILMADI

_0fe42_800 (1)

Galatasaray'da eski teknik direktör Fatih Terim, mali genel kurula katılmadı. Divan Kurulu üyesi olan ve toplantıyı yerinden takip edeceği haberleri çıkan deneyimli teknik adamın karar değiştirdiği genel kurula katılmayacağı öğrenilmişti.

Takım
O
Av
P
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler