Mynet Trend

         

Spor Hafızaya İyi Gelir

Spor Hafızaya İyi Gelir

Edge Hill Üniversitesi yaptığı deneylerle egzersizin kısa süreli hafızayı iyileştirdiğini ortaya çıkardı.

Edge Hill Üniversitesi’nden Dr. David Marchant ve ekibi, yaptığı iki deneyde, sağlıklı katılımcılara egzersizden veya dinlenmeden önce ya da sonra öğrenip ezberlemeleri için kelime listeleri verdi.

Egzersiz, otuz dakika boyunca orta yoğunlukta pedal çevirmekti. Sonuçlara göre öğrenmeden önce egzersiz yapmak, öğrenilen kelimelerin hemen hatırlanmasında dinlenmeye göre daha fazla yardımcı oldu. Benzer şekilde katılımcılardan öğrenme ve hatırlama arasında otuz dakika beklemeleri istendiğinde öğrenmeden önce veya sonra egzersiz yapmak dinlenmeden daha iyi sonuçlar sağladı. Fakat katılımcılar öğrenmeden sonra egzersiz yaptıklarında kelimeleri çok daha iyi hatırladı.

Marchant şunları söyledi: “Yoğun aerobik egzersiz kısa süreli hafızayı iyileştiriyor. Öğrenmeden önce egzersiz yapmak hemen hatırlamaya yardımcı olsa da katılımcılardan kelimeleri hatırlamaları için beklemeleri istendiğinde, en iyi bulgular öğrendikten sonra egzersiz yapıldığında görüldü. Bulgularımız, fiziksel uyarılmanın hafızayı iyileştirdiği ve egzersiz yapmanın bir şeyler öğrenmek isteyenlere fayda sağlayabileceği kanısıyla örtüşüyor.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön