Tadına doyulmaz! İstanbul'un en iyi 5 turşucusu

Turşudan vazgeçemeyenlere, her bir çeşidine meraklı olanlar için İstanbul'un en lezzetli, en kıtır turşularının olduğu mekanları bulduk. İşte acılısından acısızına ağız sulandıran en güzel turşucu adresleri!

Tadına doyulmaz! İstanbul'un en iyi 5 turşucusu

Arıoğulları Petek Turşucusu

arı
30 yıldır Beyoğlu Balık Pazarı'nda hizmet veren Arıoğulları Petek Turşucusu'nun en meşhur ürünleri klasikleşmiş erik ve bamya turşuları oluyor. Mekan babadan oğula geçerek işletiliyor. Müdavimleri oldukça fazla. Mekana ilk kez uğrayacaklar için; kozalak siyah üzüm, yumurta, mantar, greyfurt, portakal, mandalina, ayva, karnabahar, muşmula, armut, karpuz turşuları öneriliyor.

Özcan Turşuları

özcan

1956'dan itibaren Kadıköy Çarşı'da tezgah açan aile, 1985 yılında dükkana kendi soy isimlerini verdiler ve günümüzde hala işletiyorlar. Özcan Turşuları'nın favori ürünleri arasında lahana dolma, domates ve sarı biber bulunur.

Asri Turşucusu

asri

Bu turşucu kelimenin tam anlamıyla Yeşilçam kokuyor! Her seferinde hayranlıkla izlediğimiz, Adile Naşit ve Münir Özkul'un 'turşu kavgası'yla hafızamıza kazınan o sahne Asri Turşucusu'nda hayat buldu. 1938 yılından beri Cihangir'de hizmet veren Asri Turşucusu kıtır kıtır lezzetleriyle damak çatlatıyor desek yeridir. 'Burada turşu tadan bir daha başka yerde yiyemiyor' diyenler bile var :) Dükkanda oldukça fazla seçenek bulunuyor, karar verme aşamasında biraz zorlanabilirsiniz. Salatalık, bamya, lahana, domates, biber, karnabahar turşuları en favorilerden. Bakalım sizin favori turşunuz ne olacak!

Sirke-limon tartışmasına Asri Turşucu'nun üçüncü kuşak temsilcilerinden Kaan Baran Güreler'den açıklama getiriyoruz:

sirke

"Turşu, sirkeyle daha kötü oluyor diye bir iddiamız yok. Limondan yapmamızın tek amacı sirke bir süre sonra turşuyu eritiyor. Biz yılda 50 ton ürün hazırlıyoruz. Bu ürünün haziran ayına kadar dayanması gerekiyor. Çok fazla limon koyarsak yine eriyor. Değişik bir oran. Evde turşu yapanlar sirkeden de yapabilir. Çünkü az miktarda yapılıyor. Erimeden tüketiliyor. Bunun tartışması aslında tamamen damak tadıdır. Birisi iyi, birisi kötü değil. Ama sirke daha keskin ve ağır oluyor. Limon ise daha hafif, daha yenilenebilir bir kıvamda oluyor."

Ürünlerinin yüzde 30'unu sadece su ve kaya tuzu kullanarak hazırladıklarını belirten Güreler, "Ürünün kendi içinde bir asit oranı ve aroması var. Ürün, kaya tuzu ile fermantasyonunu çok kolay bir şekilde tamamlayabiliyor. Ne kadar çok karıştırırsanız, ürünün genetiği ve fermantasyonu ile oynuyorsunuz"

Uludağ Turşucusu

uludağ
1950 yılından beri hizmet veren mekanda yok yok! Zengin ürün yelpazesi ve turşu sularıyla es geçilmemesi gereken bir mekan. Uludağ Turşucusu, turşuda limondan ziyade sirke kullanıyor. Aynı zamanda en taze ve doğal sebzelerden kuruluyor tüm turşular. Fatih'e yolunuz düşerse Uludağ Turşucusu'na uğramadan geri dönmeyin.

Tatar Turşucu Engin Usta

tatar

Engin Usta parmakla gösterilen bir mahalle turşucusu. İyi bir probiyotik kaynağı olan turşunun en lezzetlisini Engin Usta'da bulabilirsiniz. Her daim birinci kalite malzemeler kullanan Engin Usta'nın kullandığı su bile kendisini belli ediyor. Bol sarımsaklı, leziz turşuların Anadolu Yakası'ndaki en doğru adresi!

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
rakıyla iyi gider
sirkede değil,limonda değil. işin püf noktasını açıklamamış. fark yaratmak için gizli kalmasında yarar var.
AY DA BİR BUNUN CEVABINI AÇIKLIYORLAR ACABA BİZ APTALMIYIZ HEMEN UNUTURMUSUNUZ DİYORSUNUZ
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler