Mynet Trend

Tamamı Şehit Oldu Ancak Sancağı Teslim Etmediler: "57.Alay" Bir Kahramanlık Destanı

''Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum'' diyen Mustafa Kemal'in emrine harfiyen uyan kahramanlar.

Tamamı Şehit Oldu Ancak Sancağı Teslim Etmediler: "57.Alay" Bir Kahramanlık Destanı

Çanakkale Destanını Başlatan Kahramanlar

Savaşın başlangıcı sayılan ilk Anzak çıkarmasına karşı koyan 57. piyade alayı Mustafa Kemal tarafından eğitime tutulup hazırlanmıştı. Çıkartmanın yapıldığı yere yakın olan birlik emir gelmemesine rağmen Atatürk'ün inisiyatifiyle taarruza geçmiştir.

Emir Sadece Taarruz Değildi

57. Alay bizzat Mustafa Kemal'in yönetiminde kendisinden yaklaşık 5 kat daha büyük bir düşman gücüne karşı taarruza geçmiştir. Tarihe geçen ''Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimizi başka birlik ve komutanlar alacak" emrine aynen uyulmuştur.

Kurban Bayramının İlk Günüydü

Bütün askerler siperlerde bayramlaştı, Kuran okundu ve dehşet verici savaş başladı. 10'ar kişilik gruplar halinde düşmana saldıran 57. Alay binlerce düşman askerini geride bırakarak kaçan Anzaklara ilk derslerini vermişlerdi.

Bir Günde Tüm Alay Şehit Oldu

26 Nisan Günü Yarbay Hüseyin Avni Bey'de dahil olmak üzere alayın tümü şehit olmuştu. Görev yerine getirilmiş 19. Tümen yardıma yetişmiş ve anzaklar büyük kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kalmıştır.

  1. Alay Türk Ordusunda Hiçbir Alaya Verilmiyor

Bu kahramanların anısına Türk ordusunda 57. Alay bulunmamaktadır. 57. Alay, dünya üzerinde en çok madalya sahibi olan alay olduğu için dünyanın en kahraman alayı olarak nitelendirilmektedir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön