Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan 'Çinçilla tavşanı' açıklaması

Ankara'da çevre yolu kenarındaki boş arazide, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan 21 çinçilla tavşanı ölü bulundu. Tarım ve Orman Bakanlığı, çok sayıda çinçilla tavşanının ölü bulunması ile ilgili olarak açıklama yaptı.

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan 'Çinçilla tavşanı' açıklaması

Bugün saat 10.00 sıralarında Ankara-Samsun çevre yolunun Altındağ ilçesi yakınlarında, yol kenarındaki arazide kemirgen türü hayvanların hareketsiz yattığını gören İsmail Bilgen, yetkililere haber verdi. İhbar üzerine bölgeye polis ve Altındağ Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü ekipleri sevk edildi.

21'i ÖLÜ, 15'İ CAN ÇEKİŞİRKEN BULUNDU

Yapılan incelemede çinçilla olduğu belirlenen hayvanlarından 21'nin telef olduğu, 15'inin ise can çekiştiği saptandı. Ekipler hayatta olan, zehirlendikleri tahmin edilen çinçillaları kafese koyarak veterinere götürdü. Telef olan 21 Çinçilla ise toplandı. Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme ekipleri de bölgede inceleme yaptı.

"BİR YETİŞTİRİCİNİN ZEHİRLEMİŞ OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ"

Altındağ Belediye Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü'nde veteriner hekim olarak görev yapan Emre Çınar, zehirlenen hayvanların çinçilla olduğunu söyledi. Çınar, Güney Amerika tavşanı olarak bilinen, dünyanın en değerli kürk hayvanları arasında bulunan cinçillanın Türkiye'de pet hayvanı olarak da kullanıldığını kaydetti.

Çınar, "Bir vatandaş geçerken ihbar etti. İhbar üzerine geldik buraya. Zehirlenme vakası olduğunu düşünüyoruz. Birinin buraya bıraktığını düşünüyoruz. Gerekli yerlere götürüp araştırma yapılarak, zehirli bir madde varsa bunun tespiti olacak. Doğada da zehirlenmiş olabilir, ama buraya getirilip kasıtlı olarak bırakılmış. Aralarında birkaç gün önce ölen de var. Bu kadar tavşanın hobi amaçlı kullanılmadığı düşüncesini bize veriyor. Bir yetiştiricinin zehirlemiş olabileceğini düşünüyoruz. Zehirlenme şüphesi yüksek. Öyle görünüyor. Çok göz önünde olmadığı için kamera da yok, buraya bırakılmış" dedi.

ankarada-telef-olmus-25-cincilla-bulundu_1143_dhaphoto2

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan koruma altındaki çinçillanın kürkünden üretilen mantoların Avrupa ülkelerinde 10 bin ila 300 bin Euro arasında satıldığı öğrenildi.

BAKANLIK AÇIKLAMA YAPTI

Tarım ve Orman Bakanlığı, Ankara'nın Altındağ ilçesinde çok sayıda çinçillanın ölü bulunması ile ilgili olarak açıklama yaptı.

Açıklamada, "Altındağ ilçesi Yeşil Kuşak Caddesi havalimanına dönen virajda, çevre yolunda ağaçlandırma alanında 21 adet ölü, 32 adet canlı Çinçilla tavşanı bulunmuştur. Olayla ilgili faillerin bulunması için Emniyet Müdürlüğü araştırmaları devam etmektedir. Ölen hayvanlardan ikisi belediye tarafından otopsiye gönderilmiştir. Çinçilla tavşanı ülkemizde doğal olarak bulunmamakta olup Güney Amerika kökenlidir. Çiftliklerde üretilen bu hayvanların kürkleri değerlidir" denildi.

(AA / DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
elleriniz kırılsın.
çinçilanın ne olduğunu da belirtseniz iyi olurdu açıkçası ilk defa duydum yinede yazık olmuş
@syfaby ülkemizde olmayan bir tavşan türü
çinçila da neymiş?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler