SPOR

Türk kulüpleri döviz sözleşmelerini Türk Lirası'na çevirecek!

Özellikle Süper Lig kulüplerini ilgilendiren yenilikle birlikte Euro ile kontrat tarih olacak, mevcut sözleşmeler de Türk Lirası’na çevrilecek. Revizyon için 30 gün süre belirlendi.

Türk kulüpleri döviz sözleşmelerini Türk Lirası'na çevirecek!

Türk ekonomisini sarsan döviz kurundaki sıçramanın ardından TL ile sözleşme dönemi başlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan ve yürürlüğe giren ‘Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar' ile Türkiye'deki menkul ve gayrimenkul kiralamalarla birlikte tüm hizmet sözleşmeleri Türk Lirası üzerinden yapılacak.

Buna sporcu kontratları da dahil. Karar uyarınca 30 gün içinde daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bedeller, Türk parası olarak taraflarca yeniden tespit edilmek zorunda.

Bu da futboldan basketbola tüm branşlardaki sporcularla yapılan Euro ve dolara yönelik kontratların değiştirilmesi gerektiği anlamını taşıyor. Şimdi gözler, yerli-yabancı neredeyse tüm kontratların Euro üzerinden yapıldığı Süper Lig'de.

TFF ve Kulüpler Birliği Vakfı bu konuda çözüm arıyor. Kulüplerin mevcut kontratlı futbolcuların UEFA ve FIFA nezdinde hak kaybına yönelik yapacağı itirazlar için çözüm aranacak.

MUAFIYET İSTEĞİ

Kanunun uygulayıcısı olan Hazine ve Maliye Bakanlığı'yla bu durum hakkında görüşmeler başlayacak. Edinilen bilgilere göre spor kulüpleri, ‘kamu yararını' öne çıkartıp sporcu kontratlarının bu kanundan muaf tutulması için istekte bulunabilir.

YILDIZ TRANSFERİ SEKTEYE UĞRAR

Spor kulüpleri bu değişikliği yakından takip ediyor. Genel kanı olarak, “TL ile ödemek olumlu ancak bu, transfer sürecini etkiler” yorumları yapılıyor. 4 büyüklerin toplam borcu 9 milyar TL'yi geçmiş durumda. Yöneticiler de, “Durumu incelemeliyiz. Mevcut sözleşmelerin nasıl revize edileceği belirsiz. Aynı zamanda bundan sonra flaş yabancı oyuncu transferi zora girebilir” görüşü hakim.

SÜPER LİG’İN EURO ZENGİNLERİ

Pepe (BJK): 4.7 milyon Euro

Negredo (BJK): 4.3 milyon Euro

Slimani (FB): 4.2 milyon Euro*

Arda Turan (B.Ş): 4 milyon Euro

Valbuena (FB): 4 milyon Euro*

Feghouli (GS): 3.8 milyon Euro

Muslera (GS): 3.5 milyon Euro

Burak Yılmaz (TS): 3.5 milyon Euro

Belhanda (GS): 3.3 milyon Euro

Ayew (FB): 3.2 milyon Euro

(Sözcü)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 19 yorum
Spor kulüplerinin kapsam dışı kalmasındaki kamu yararı nedir anlayamadım. en büyük darbe onlarda. Yabancı parayla sözleşmeler kulüplerin daha erken batmasına neden oluyor. batan kulüplerin ne kamu yararı oluyor. Aksine spor kulüpleri öncelikli olmalı. kesinlikle kapsam dışı bırakılmamalı
futbolculardan adam gibi vergi kesin adiler, asgari ücretliden bile kesiyorsunuz...
@falcon1461 Bu sporcular döviz bürolarından dövize çevirebilirler.
bu önemli değil esas devletin yaptığı otoyol, köprü, tünel ve hastahane sözleşmeleri... onlar çevrilsin...
negroda olmasa ne olur valbeanu olmasa ne olur feguli olmasa ne olur bir sürü zırzobu yıldız diye kakalıyorsunuz millete
iyi de yabancilar eu vatandaşı adamlar parayi ona gore harciyorlar ulkelerinde tl yi ne yapsin kimse gelmez iyi futbolculardan eyer bir musriflige son verilecekse bence saray ve giderleriinden tutun makam araclarina kadar say say bitmez
KULÜPLER FUTBOLCU KILIĞINDAKİ BİR SÜRÜ EŞŞEĞE HER YIL MİLYONLARCA DOLAR DAĞITIYOR..DEVLETİN BU HOVARDALIĞA BİR SON VERMESİ GEREKİRR...
Vergi de alinsin
Böylece gereksiz para alan futbolcular ayıklanır.Lig yerliye döner.Milli altyapı için zemin hazırlanır.Gayet mantıklı
Burada dikkat edilmesi gereken husus SÖZLEŞME MADDELERİDİR.Bu sözleşmeleri iki taraf mutabık kalarak imzaladığına göre yabancı futbolcu HAYIR dediğinde ne yapılacak.CEBİR ile DÖVİZ cinsi, TL olarak uygulanamaz.Bu yapıldığında hem kuliplerimiz maddi cezaya hemde UEFA sözleşme akitlerini ihlalden cezaya muhatap eder ve uygular. Ancak bundan sonraki sözleşmele TL.üzerinden yapılacak denir o olur.r
@ilhansafa Aynen. Madem tedbir olarak ortaya atıldı şu vergi oranlarınada bir düzenleme getirseler bir dahaki yılada razıyız.
tümden doları yasaklayalım daha iyi
futbolumuz ülke ekonomimizden daha önemli değill. gerekirse kazmalarla oynar bütün klüpler.
BU hukumet de Tayyip Erdoğan da devlete hizmet noktasında hep açık veriyorlar. Bu konuda alınan bu karar yanlıştır. Alınması gereken karar şu olmalı idi. Yabancı futbolcu transferi Abd nin suikastları sonucu zor duruma giren ekonomi nedeniyle ikinci bir emre kadar durdurulmuştur. hem bu sayede Türk sporcusu gelişir..
MERAK ETMEYİN EMİR BÜYÜK YERDEN GELDİ KİMSE İTİRAZ EDEMEZ ,YÜREKLERİ YETMEZ NE OLSA EMİR KULLARI.
Bence bu konuda daha saglam adim atilmasi gerekiyor ispanya da tum branslardan yuzde 40 a yakin vergi alinirken bizim ulkemizde sigortasini bile en yuksekten kulupler oduyor birak futbolcu dan vergi almayi nerdeyse daha nasil guzellik yapabiliriz diye ugtasiyorlar.Futbol da bacasiz fabrika gibi asgari ucretliden bile kimulatif vergi kesiyosun ama futbolcunun aldigi yillik 10 milyon paraya gram dokunmuyosun cok saçma.
düşünebiliyormusunuz tarık çamdal ozan tufan mustafa pektenek yatarken paraları deger kazanıyor
deveyi bırak kulağıyla uğraş göstermelik bunlar balık baştan kokar beyleerr
adamlar zaten onun için buradalar
Diğer Haberler