Turpun faydaları nelerdir?

İçerdiği vitamin, mineral ve lifler sayesinde turp, tam bir sağlık deposudur. Sağlıklı insanlara "turp gibisin!" lafının içi hiç de boş değildir sevgili okur. Hatta atasözleri yetmemiş bir de üzerine 'turp gibiyim turp, turp' şeklinde şarkı bile yazılmıştır :) Kış mevsiminin özel sebzelerinden olan turpun faydalarını Diyetisyen Büşra Mutlu anlattı. İşte yedikçe şifa bulacağınız turpun 10 faydası.

Genelde garnitür olarak tüketmeye alışık olduğumuz turp, kış mevsiminin en sağlıklı sebzelerinden biri. Kırmızı, mor, siyah ve beyaz olmak üzere birden fazla çeşidi olan turp aynı zamanda lezzetiyle de yemeklerin en güzel yancısıdır.

YÜKSEK ORANDA LİF İÇERİYOR

Çoğu kişi turp sebzesini sadece balıkla birlikte tüketmektedir. Oysa turp sadece balıkla değil, farklı yiyeceklerle, salataların içinde tüketilmesi gereken bir besindir. Karaciğer ve mideyi temizlemeye yardım eden kırmızı turp, yüksek lif oranı ile dikkat çekmektedir. Son dönemlerde sebze reyonlarına yerini alan alabaş cinsi turp da yüksek lif içeriği ve doyurucu özelliği sıkça tercih edilmektedir.

GAZ ŞİKAYETİNE DİKKAT

Ancak turp içerdiği kükürtlü bileşikler sebebi ile gastrit, ülser, chron, ülseratif kolit vb şikayetleri olan kişilerde ishal, gaz şikayeti, kramp komplikasyonlarını artırıcı faktörü unutulmamalı; beslenme uzmanı kontrolünde porsiyon miktarı belirlenerek tüketilmelidir.

SİYAH TURP VE BRONŞİTE ETKİSİ

Bronşit ve öksürük gibi rahatsızlıklara siyah turpun etkisi çok büyüktür. Akşamdan turpun içini oyarak ve oyulan kısma bir miktar bal dökülerek bekletildiğinde ve sabah saatlerinde turp suyu ve bal karışımı içildiğinde doğal bir öksürük şurubu yapılmış olur.

AĞRI GİDEREN ALABAŞ

Alabaş olarak bilinen beyaz turpun ağrı giderici etkisi vardır; beyaz turp özellikle romatizma kaynaklı ağrıların azalmasına yardımcı olur. Beyaz turp, sinir, stres azaltıcıdır; yorgunluk, sinir, stres gibi problemleri kan basıncını düzenleme etkisi sayesinde azaltmaktadır

YAŞLANMAYI ÖNLÜYOR

Kış mevsiminde sofralarda ya da atıştırmalıklar arasında mutlaka olması gereken turp, tok tutucu özelliğiyle diyetlerde olmazsa olmazlardandır. Bunların yanında folik asit açısından zengin olduğu için hücrelerin DNA ve RNA onarımını sağlar; dolayısıyla da yaşlanmayı önler. Turpun faydaları şöyle sıralanıyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler