SPOR

UEFA kararı değişmez!

TFF Tahkim Kurulu'nun şike davasında, ekleriyle birlikte 10 bin sayfayı bulan, 'gerekçesi güçlü bir karar verdiğini belirten Kısmet Erkiner, "UEFA bunu aynen kabul eder ve bu saatten sonra karar değiştirmez" dedi.

UEFA kararı değişmez!

Özellikle UEFA Genel Sekreteri Infantino'nun, Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu kura çekiminin gerçekleştirildiği gün yaptığı açıklamalar, Fenerbahçeliler'i endişeye sevkederken, çeşitli yorumlar da yapılmaya başlandı. CAS'taki iki Türk hakiminden biri olan Tahkim Kurulu eski Başkanı Türker Arslan da yorum yapanlardan biriydi ve çok endişeli olduğunu dile getirdi.

[

* MYNET SPOR'U FACEBOOK'TAN TAKİP EDİN](http://www.facebook.com/spormynet)

[

* CANLI MAÇ SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN](http://iddaa.mynet.com/)

[*\ Kısmet Erkiner ve Türker Arslan'ın UEFA'nın vereceği kararla ilgili söyledikleri hakkında düşünceleriniz nedir?

**](http://cevaplar.mynet.com/soru-cevap/kismet-erkiner-ve-turker-arslanin-uefanin-verecegi-kararla-ilgili-soyledikleri-hakkinda-dusunceleriniz-nedir-/6199557)

UEFA kararlarına gönderme
Bunun üzerine Fanatik Gazetesi, konuyu CAS'taki ilk Türk hakimi olan Kısmet Erkiner'e sordu. Erkiner, Arslan'ın aksine çok rahattı ve UEFA'nın bu saatten sonra karar değiştirmeyeceğini söylüyordu. Şike soruşturmasının başladığı ilk günlerde yaptığı açıklamada, Türkiye'de mahkeme ve kurumların gerekçeli karar yazmayı bilmediği iddiasında bulunan Erkiner, bu kez Tahkim Kurulu için tam aksi bir görüş savundu. Kısmet Erkiner, "Tahkim Kurulu'nun gerekçeli kararını okudum. Sadece bugünkü kurulun verdiği değil, Tahkim'in geçmişten beri süregelen tüm benzer davalarda verdiği kararları, içtihatları gözetip, gerekçeli karara yazmışlar" dedi.

Kimse bir şey aramasın'
Erkiner şöyle devam etti: "Bununla da yetinmeyip, UEFA'nın bu gibi konularda daha önce verdiği çeşitli kararlara gönderme yapmışlar. Hukuki olarak çok tutarlı bir karar. UEFA, gerekçesi böylesine güçlü olan bir kararı kabul eder." Tahkim Kurulu'nun gerekçeli kararının 1000 sayfa olduğunu, ekleriyle bunun 10 bin sayfaya çıktığını ifade eden Erkiner, "Bu gerekçeli karar, tercüme edilip UEFA'ya gönderildi. Disiplin Kurulu da inceliyor. Bu incelemenin uzun sürmesinin altında kimse bir şey aramasın. Ekleriyle 10 bin sayfayı bulan bir kararı incelemek öyle kolay bir iş değil. Sonunda ne olur? Bence hiçbir şey olmaz. UEFA, gerekçesi güçlü olan bu kararı aynen kabul eder. Yani bu saatten sonra hiçbir şey değişmez" açıklamasını yaptı.

Çok hızlı hareket eder Kısmet Erkiner, Fenerbahçe'nin, ön eleme turlarını geçtikten sonra bile Devler Ligi'nde gruplara katılmaktan men edilebileceği iddiaları içinse, "İlk turda elediği takım, Fenerbahçe o zaman men edilse, ben turu geçecektim' demez mi, diyebilir. Bu nedenle UEFA, böyle konularda çok hızlı karar verir. Bir kez daha söylüyorum, UEFA kararını vermiştir ve bu saatten sonra bir değişiklik olmaz" sözlerini sarfetti.

Türker Arslan farklı düşünüyor
CAS'taki ilk Türk hakimi olan Kısmet Erkiner'in, Fenerbahçeliler'i rahatlatan sözlerine karşılık, bir diğer CAS hakimi olan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı ve Tahkim Kurulu eski Başkanı Türker Arslan, aksi görüş belirtti. Arslan'a göre Fenerbahçe, tehlikeden hâlâ kurtulmuş değil. Özellikle işin içine FİFA'nın karışmasının Futbol Federasyonu açısından son derece olumsuz olduğunu belirten Arslan, "UEFA şimdilik kaydıyla Fenerbahçe'nin Avrupa Kupaları'na katılabileceğini nihai kararı ise Disiplin Kurulu'nun vereceğini açıkladı.

Bir başka olumsuzluk
FİFA Kura çekiminden sonra UEFA Genel Sekreteri'nin açıklamaları da nihai kararın UEFA Disiplin Kurulu'nca verileceğini ortaya koymuştur. Bu arada FİFA'nın da konuya yakın ilgi göstermesi bir diğer olumsuz gelişmedir. FİFA, TFF'nin konuyla ilgili aldığı tedbirleri ve uygulamaları yeterli görmezse Türkiye'ye bazı maçları yabancı sahalarda oynaması gibi yaptırımlar uygulayabilir. Umarım bu olumsuz gelişmeler bizleri üzecek seviyede sonuçlanmaz ve hiçbir yeni cezai müeyyide söz konusu olmaz" dedi. Arslan ayrıca inceleme sürecinin uzamasının da dikkatle takip edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Erkiner kimdir? 1942 İstanbul doğumlu. Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Çeşitli kuruluşlarda hukukçu yönetici olarak görev yaptı. Galatasaray Divan Kurulu ve TMOK üyesi. Galatasaray Binicilik Şube Kaptanlığı ve hukuk müşavirliği görevlerinde bulundu. İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Spor Hukuku Enstitüsü Kurucu Başkanı. Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Hukuk Kurulu Başkanı. Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) ilk Türk üyesi.

Okuyucu Yorumları 99 yorum
Yine Fenerbahçe kini ile beslenenler sızlanmaya başlamış.
ona bir yerleri kaşınıyor derler olsun kim kaşınıyorsa 25 milyon fenerli severek kaşırız
fener avrupaya gıderse tayyıp sayesınde gıdıyo gıdemezse uckagıtcılıktan gıdıyoo.... cemaatın yıkamadıgı tekk yer FENER kaldıı amac FENERİ yıkmakkk
sanane fenere giren sanamı giriyorda bağırıyon yeter artık çok havladınız çok anırdınız ama fener kervanı sağ salim yürüyor
ergensın sanırım! cemaat feneri yıkıpta napıcak? nıye yıkmak ıstesın yanı cemaat gs lı mi? biraz mantıklı dusun hc mı beynin yok saçma sapan şeyler konusuyosun şike var mı var ama ispat edılemıyo yada edilmek ıstenmıyo azız yıldırımın ihalelere gırmemesı ıcın yapılan bıseydı bılmeden etmeden konusma ergen
ULAN SAHTEKARLAR HALEN CEZA YEDİRMEMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ FB'YE
napsınlar be kardeşim tek ümitleri onları ezemeyeceğimiz bir yerde olmamız, yıllarca öyle ezdik ki istemeden adamlar acınacak haldeler, eskiden dünyanın en büyük 4 derbisiydik şimdi alt sıralara indik neden ? sonuç belli devam lı yen devamlı yen, ez bunları derbininde tadı kalmadı, fenerli olarak bizde biraz elimizi vicdanımıza koyalım.. yazık bunlarda insan...
inşallah fifa gereken dersi herkese verir.hak adalet aşkına
ula ... ne diyon sen iimisin ülkendeki bi takımın sürekli ceza yesin bütün isteğin bumu yada senin adaletin bumu sen insan ırkı değil hayvan gibi kurt gibi puşt gibi ibine gib bir soydanmısın.
karaoglan99 zoruna mı gitti
tolgaada zoruna mı gitti
defol tff ve onun yalaka başkanı kocakafalı demirören.
ADALET YERİNİ BULSUN ARTIK. 1.5 YIL OLDU BUNLAR HALA AYNI TERANE. KÖR MÜSÜNÜZ ARKADAŞ. HELE O KOCA KAFA Y.DEMİRÖREN VE TİPSİZ M.A.AYDINLAR YOKMU....? ALLAH SİZİN BURNUNUZDAN FİTİL FİTİL GETİRSİN. BETER PERİŞAN OLURSUNUZ İNŞALLAH.. OHHH BE RAHATLADIM. KUŞ'LAR ALINMASIN BANA. BENİM SÖZÜM TEPEDEKİ HANZO'LARA.
sen otur adaletin yerini bulmasını bekle adalet ulusoy döneminde bitmişti cinconlu
şike serbest ama aziz gibi karaparacılara
kız kısmet azize ile eskort luk yap sen ikinizde travestiye benziyonuz
bence sen daha çok benziyorsun travestilere bir işin avarsa onuda ek iş yaparsın
SENİN GİBİMİ YOKSA KIZKARDEŞİN GİBİMİ
türker arslan neden öyle demiyor o adam fenev alınmıcak diyor fifa tffyi üyeligini askıya alıcak diyor tescilli şikeci febooooş.
erkiner ismini duyurduğundan beri hep fener haklıdır diyor bakalım görecez uefada uyanık elenmesini bekliyorlar
ne olacak elenmezse yerimize siz gideceksiniz elenirsek ne olacak
tabiii =) ezikler sizi yaa..... Allah yardımcınız olsun.....
O GÜZELİM MUNZUR İSMİ SANA YAKIŞMAZ HIRISTİYAN BOZUNTUSU KENDİNE BİR CONİ İSMİ VEYA SARKISYAN İSMİ TAK
HABERE İLK YORUM YAZAN İLLAKİ FENERBAHÇELİ OLMAYAN BİRİSİ ÇÜNKÜ ADAMLAR FESAT YILLARIN EZİLMİŞLİĞİ İLE İSTİYORLARKİ BAŞARISIZ OLSUN FENERBAHÇE DÜŞSÜN KALKAMASIN ZANNEDİYORLARKİ KENDİ TAKIMLARI GİBİ FENERBAHÇEDE EL AVUÇ AÇAR MUHTAÇ OLUR BİLMİYORLARKİ ÜÇ TAKIM TOPLASAK BİR FENERBAHÇE ETMEZ.
FENER BAHÇE İSTER UEFAYA GİTSİN İSTE GİTMESN GALATASARAY ŞÜKRÜ SARAÇOĞLUNA ŞAMPİYONLUK KUPASINI KALDIRDI VE ŞAMPİYONLUK KUTLAMASINI ŞÜKRÜ SARAÇOĞLUNDA YAPTI BU YÜZDEN FENERBAHÇE İLE GALATASARAY ARASINDAKİ ÇEKİŞME BİTİŞTİR VE FENERİN BÜYÜKLÜĞÜ KALMAMIŞTIR FENERBAHÇE NE ZAMAN ARENADA ŞAMPİYONLUK KUPASINI ALIR VE ŞAMPİYONLUK KUTLAMASI YAPAR O ZAMAN ÇEKİŞME BAŞLAR VE FENERİN BÜYÜKLÜĞÜ GERİ GELİR ÜZÜLMEYİN EZİK FENERLİLER
nah çıktı şarkısını dinlemeni öneririm 6s li
Fenerde size arenada durmadan koyuyor cinconlu.Unutma arenada siftahı Fener yaptı.Geçen yılda bir kez daha koydu.Unutmaki Fener daima sizin kocanız.Karı koca arasında olur böyle şeyler...
FENERSİZ LİGİN TADININ OLMAYACAĞINI BİLMEYENLER YİNE ATIP TUTMAYA BAŞLAMIŞLAR.KOYUNUN ETİ VAR SÜTÜ VAR SENİN GİBİ YONTULMAMIŞ KALASIN NESİ VARDA YORUM YAZIYORSUN.
uefa şamp. liginde dceil türk ligindende atsın serefsızlerı federasyon yapamıyor uefa yapsın !
BU KADARMI KORKUYORSUN FENERBAHÇEDEN A BE AHMAK
erkiner demirören elele hep beraber fenere
cinconlular ankaralı turgutun nah çıktı şarkısı var açın onu dinleyin
ağıza bak ağıza sen iyi sakso çekersin
6s liler kapak sesini duyun şrakkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
erkiner madem cas davası hakimisiniz fener namusum dediği davadan neden geri çekildi onuda söyleseydin bari..
"aynen kabul eder" ,öylemi!siz kendinizle karıştırdınız sanırım,her şeyin üstü sizin yaptığımız gibi örtülmez öyle.Adalet tecelli edecektir, umarım,ve sizin haliniz,onları korurken,kollarken,görmezden gelirken,bu yaptıklarınızı da elbet biri size soracak,O GÜN GELECEK ve hesap kesilecek.Fenerbahçeliyim diye geçinen kitleye sesleniyorum,siz Fenerbahçeli değil Azizci olmuşsunuz,aziz diye adlandırılan o zat sizin taraftarı olduğunuz kulübü ne hallere düşürdü de bir tepki bile gösteremediniz o zata,hatta iyi yaptı da dediniz,o zat şampiyon olabilmek için her türlü hileye başvurarak şamp.
SEN BİKERE BAŞKANIN ADINI PİS AĞZINA ALMA ADİ İNSAN SEN KİMSİN LAN İT HESABIN VARSA KES YOKSA SUS KİTLE DEĞİL CUMHURİYET SİZ FRANSIZ SINIZ SİZ KİTLESİNİZ.3 ÜNÜZ BİR FENERBAHÇE YAPMIYORSUNUZ SİZİN SIKINTINIZ BU KISKANÇLIK ÇALMAYIN SİZİN DE OLSUN PİS MANİPİLASYONCULAR SİZİ.DAHA YAZACAKLARIM VAR DA UTANIYORUM SEVİYENİZE İNMEYEYİ DİYORUM .HADİ NAŞŞŞ.SÜPER KUPADA KEDİ OLACAKSINIZ .
YA ŞU FENER TARAFTARINI ANLAMIYORUM. BU KARA LEKEYİ TEMİZLEMENİN YOLUNA GİDECEĞİNE HALA AZİZ YILDIRIM DİYORLAR YA ANLAMIYORUM. NASIL BİR TAFATARLIK BU YA. HİÇMİ UTANMIYORLAR HİÇMİ ARLARI YOK BUNLARIN. AMA DOĞRU TÜRKİYE BURASI BURDA HERŞEY OLUR.
AZİZ BAŞKAN OLEYYYYYYYYYYY SİZLERE İNAT
buda sadri senere gitsin, daha çok bekler şampiyonlar ligine gidecem diye,ağzınnı suyu akmaya devam etsin, beleşten adamlar şampiyonlar ligine gidiyorlardı, sorsan hakları zaten ooo derler.
Sizin başkanınız metriste niye 1 yıl yattı ve yargıtayı bekleyen 6 yıl cezası var. Hiç düşündünmü sorun var sizin kafalarda galiba
sadri şenere kucak dolusu sevgiler
:) güzel avutuyonuz kendinizi. fıfa nın başında tüpcü yok
İNSANLARI ENAYİ YERİNE KOYMAYIN..MAHKEMELERE GÜVENİN OLMADIĞI BİR ÜLKE YARATMAYA ÇALIŞILIYOR..TFF DÜNYAYA TÜRKİYEYİ KÖTÜ REKLAM YAPIYOR..AVRUPADA DÜŞÜRÜLEN KULUPLER ENAYİ SANIRIM..EN APTAL İNSAN KENDİNİ HERZAMAN AKILLI ZANNEDENDİR..
Hukuki olarak çok tutarlı bir kararmış. Sn. Erkiner, hangi hukuki ölçü ya da anlayışa göre tutarlı bir karar olduğunu da açıklasaydı da aydınlansaydık. Hukukçuymuş...Gugukçu herif..
ALLAH kimseyi bunların düştüğü duruma düşürmesin ne zor ya GİDECEKMİYİZ KALACAKMIYIZ-- CEZA ALACAKMIYIZ ALMAYACAKMIYIZ ama yaptıkları pislikleri kendileri de biliyorlar yine de zor ya beklemek ne olacağını bilmemek puaaaahhhhh
GİDECEZ GELECEZ SİZEDE KOYACAZ.
BİZİM KALACAĞIMIZ KESİN SİZLERDE FENER KORKUSU VBAR YA AH O KORKU VARYA SİZLERİ ZAVALLI DURUMUNA SOKUYOR KALMASAK O KADAR TRANSFER YAPILIRMI GEÇEN YIL O SIKINTI VARDI 5 FUTBOLCU GÖNDERDİ ŞAMPİYONLUĞUDAA CÜNEYT ÇAKIR ALTIN TEPSİDE SUNDULAR SİZDE ŞAMPİYON OLDUL DİYE SEVİNİYORSUNUZ ZAVALLILAR.........
ERKİNER TFF. BAŞKANININ FUTBOL BİLGİSİNDEN YOKSUN OLDUĞUNU BİLMİYOR HER HALDE. BAŞKANIN HOCASI VE ÜST DÜZEY YÖNETİCİSİ ŞİKE YAPIYOR. ADAM HABERİM YOK DİYEBİLECEK KADAR DÜRÜSTLÜKTEN VE FUTBOL AHLAKINDAN YOKSUN. ŞİKE YAPILDIĞINI TFF. BİLE KABUL ETMEK ZORUNDA KALDI. MAHKEMEDEN SONRA UEFA. DA GEREKLİ CEZAYI VERECEK. O ZAMANDA İNSAN HAKLARINI BEKLEYELİM DİYECEKLER. FB. CAS'TAN DAVAYI ÇEKMESEYDİ ŞU ANDA O DAVAYI DA KAYBETMİŞ OLACAKTI. MİNAREYİ ÇALAN KÜÇÜK KILIF HAZIRLADI. MİNARE KILIFA SIĞMIYOR.
Çatlayın patlayın bu sene Fenrbahçe'de Avrupa'da ne kadar çıldırsanız da bu böyle ağlayın hadi!
inşallah ülkemiz için hayırlısı olur.
Keser döner sap döner ; yanlış hesap Bağdat' tan döner. Ne oldu Beşiktaş' a da ceza vermiyordu UEFA. cezayı ilk ona yapıştırdı. TFF yetkilileri de tutmuş Beşiktaş' ın yöneticisiyiz der gibi konuşuyor. Nerede bu köftenin bolluğu.
şampiyonlar liginde şikebahçenin yerine gidecek kulübe şimdiden başarılar dileriz.
açık 35 gülen saraylılara fetoş paşayada başarılar dileriz...
open 35 yemeden yellenme istersen...
Saçma sapan bir haber ... Uefa fb ye ceza vermiyorum demedi .. Şimdilik katilabilir nihai kararı uefa disiplin kurulu verir dedi.. Disiplin kurulu sorun yok derse o zaman kimse korkmasin ama her normal insanın dediği gibi fb suçludur derlerse o zaman görürüm aziz i hâlâ sırtında taşıyanları
yala dur avucunu
önce ön eleme ondan sonra sıra size gelecek itler.
ÜLKEMİZE ŞİKE DE HAYIRLI OLSUN YALAKALARA DA HAYIRLI OLSUN EN SONUNDA YALAKALAR İŞİNİ KAPAR ?
ya şu ts lilere bi kupa verelimde ağızları dursun bari. başbakanlık kupası yeterli herhalde,, bu kadar ağlamak olur mu,, ... ya da ince ayarlı bakan bayraktarın ayar yapmasını bekleyelim ..
hani uefaya sökmezdi ne yanar döner milletsiniz
koyayım o kafaya kısmet sen oğlanmısın sen ne kadar para aldın ağıza bak ağıza vereyim o ağıza
TÜH SADRİNN HEVESİ KRSACIĞINDA KALDI. GEÇEN SENE HOŞUNA GİTMİŞTİ HAKSIZ YERE Ş.LİĞİNE KATILMAK VE BELEŞ PARACIKLAR
Diğer Haberler